X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowe ognisko COVID-19 w Pekinie. WHO: to bardzo poważny problem

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 21:12
- Nawet kraje, które wykazały zdolność do tłumienia transmisji koronawirusa, muszą zachować czujność w obliczu możliwości ponownego rozprzestrzenienia się wirusa - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej online w Genewie.
Służby w pobliżu rynku Xinfadi
Służby w pobliżu rynku Xinfadi Foto: PAP/EPA/STRINGER

- W ubiegłym tygodniu Chiny zgłosiły nowy wybuch epidemii w Pekinie, po ponad 50 dniach bez żadnego przypadku zakażenia w tym mieście. Obecnie potwierdzono ponad 100 nowych przypadków. Pochodzenie i zasięg epidemii są badane - ogłosił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej online w Genewie.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Mike Ryan ze swej strony oznajmił, że źródło nowych zakażeń w Pekinie jest nadal niejasne, ale według hipotezy WHO do rozprzestrzeniania się nowej fali wirusa mógł się przyczynić import łososi lub niewłaściwe ich pakowanie. Ocenił jednak, że taka hipoteza nie oznacza na razie, że opakowania powinny być testowane na obecność wirusa. Nowe ognisko zachorowań nazwał "bardzo poważnym problemem".

Podkreślił, że "jest niezwykle ważne", aby monitorowane były zarówno zakażenia koronawirusem, jak i sezonową grypą, zwłaszcza na półkuli południowej, aby możliwe było wypracowanie właściwych szczepionek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock koronawirus free 1200.jpg
Coraz więcej zakażeń na targu żywności w Pekinie. Wirus miał dotrzeć z Europy

"Trzeba zachować czujność"

- Nawet kraje, które wykazały zdolność do tłumienia transmisji koronawirusa, muszą zachować czujność w obliczu możliwości ponownego rozprzestrzenienia się wirusa - ostrzegł Tedros Adhanom Ghebreyesus. A Ryan przyznał, że to zjawisko "jest niepokojące". - Trzeba to zbadać i kontrolować, i to właśnie robią chińskie władze - podkreślił.

Infekcje w Pekinie związane z targiem spożywczym to największe ognisko wykryte w mieście od lutego. Władze zapowiadają stanowcze środki, by nie dopuścić do nawrotu epidemii koronawirusa.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus we Włoszech. Najmniej zgonów od początku marca

W związku z nowymi zakażeniami zamknięto hurtowy targ Xinfadi, największy taki targ w Azji, który odpowiada za 80 proc. zaopatrzenia chińskiej stolicy w towary rolno-spożywcze. Kompleks Xinfadi składa się z hal targowych i magazynów zajmujących obszar prawie 160 boisk piłkarskich. Jest ponad 20 razy większy niż targ z owocami morza w mieście Wuhan, gdzie według jednej z hipotez koronawirus zaatakował po raz pierwszy.

Pod kątem koronawirusa badane są dziesiątki tysięcy okolicznych mieszkańców. W całym mieście trwa akcja poszukiwania osób, które odwiedziły targ Xinfadi.

shutterstock chiny pekin rynek free 1200 koronawirus.jpg
Zamknięto pekiński targ żywności. To nowe ognisko koronawirusa w Chinach

"Wysokie ryzyko"

Wcześniej w poniedziałek przedstawiciel władz Pekinu Xu Hejiang przekazał, że "ryzyko szerzenia się epidemii jest bardzo wysokie" i w związku z tym konieczne jest "podjęcie stanowczych środków".

W niedzielę epidemiolog z pekińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) Yang Peng powiedział chińskim mediom, że wstępne badania genetyczne sugerują, iż patogen mógł przybyć z Europy.


W niedzielę zanotowano na całym świecie ponad 136 tys. nowych przypadków koronawirusa, "najwięcej do tej pory w ciągu jednego dnia" - ogłosił w poniedziałek Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ponad 75 proc. nowych zarejestrowanych przypadków w niedzielę dotyczyła 10 krajów, głównie na kontynencie amerykańskim i w Azji Południowej. Na całym świecie ponad 7 mln ludzi zostało zakażonych COVID-19, a co najmniej 403 tys. zmarło.

Respirator to podstawowe urządzenie wspomagające lub zastępujące pracę płuc (opr. Maria Samczuk/PAP)Respirator to podstawowe urządzenie wspomagające lub zastępujące pracę płuc (opr. Maria Samczuk/PAP)

ms

Czytaj także

Światowa Organizacja Zdrowia chce nadal współpracować z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 23:26
Pomimo tego, że Donald Trump niedawno zadeklarował, że Waszyngton zerwie relacje z WHO oraz kolejny raz oskarżył WHO o "służenie interesom Chin", Światowa Organizacja Zdrowia wciąż chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń