X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ebola znów atakuje. W Demokratycznej Republice Konga wykryto nowe źródło wirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 09:25
Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że punktem zapalnym jest milionowe miasto Mbandaka, będące stolicą Prowincji Równikowej, gdzie nigdy dotąd nie było eboli. Sześć osób już zmarło. Kongijskie władze proszą wspólnotę międzynarodową o pomoc w powstrzymaniu kolejnej epidemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

O nowym ognisku zapalnym poinformowano na kilka dni przed tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia miała ogłosić, że na wschodzie Konga udało się pokonać ebolę. Ostatnia epidemia kosztowała tam życie ponad 2400 osób. Walkę z chorobą utrudniała trwająca rebelia, która generowała brak bezpieczeństwa, bieda oraz odra, atakująca szczególnie dzieci. W ciągu ostatnich miesięcy nowa szczepionka pozwoliła jednak ustabilizować sytuację i wydawało się, że wirus został pokonany.

1200_Kongo_PAP.jpg
Kongo, dotknięte koronawirusem, musi walczyć z ebolą. Zmarła kolejna osoba

- Nowe ognisko zapalne, tym razem na zachodzie kraju, budzi poważne zaniepokojenie tym bardziej, że Kongijczycy muszą stawić czoło nie tylko epidemii koronawirusa, ale i odry, która zabiła ponad 6 tys. osób, głównie dzieci - mówi Radiu Watykańskiemu Dante Carraro, dyrektor pracującego w Kongu stowarzyszenia "Lekarze dla Afryki".

Ograniczyć zasięg epidemii

- Jest to bardzo słaby i niestabilny kraj, gdzie trudno nieść pomoc. Przede wszystkim nie działa tam system opieki medycznej. Rocznie przekazuje się tam pro capite jedynie 15 dolarów na rozwój służby zdrowia. Naszym zadaniem jest więc wsparcie niedziałającego systemu, a zarazem szybkie wprowadzenie obostrzeń epidemicznych, które ograniczą zasięg epidemii - mówi papieskiej rozgłośni misyjny lekarz.

- Bardzo ważna jest izolacja zakażonych i znalezienie wszystkich osób, z którymi byli w kontakcie, by mogły przejść kwarantannę. To niby proste, ale wyegzekwowanie tego w Kongu jest bardzo trudne. Musimy jednak uczynić wszystko, by się to udało, ponieważ w przeciwnym wypadku ebola może wymknąć się spod kontroli i wywołać kolejną tragedię - dodał.

Ebola ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności. Wśród dorosłych sięgał on w czasie ostatniej epidemii 60 proc, a wśród dzieci poniżej piątego roku życia aż 78 proc. Zarażenie się nią jest jednak trudniejsze niż koronawirusem czy odrą.

Beata Zajączkowska/Vatican News

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Afryce. Ekspert: wszystkie zabezpieczenia zostały przetestowane przy epidemii eboli

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 19:00
- Trzymanie dystansu, częste mycie rąk czy unikanie zgromadzeń publicznych było już przetestowane w Afryce przy wybuchu największych epidemii eboli - mówił w "Więcej Świata" dr Jędrzej Czerep z PISM. Czy Afrykańczycy poradzą sobie z kolejną epidemią? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongo, dotknięte koronawirusem, musi walczyć z ebolą. Zmarła kolejna osoba

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 16:23
W Demokratycznej Republice Konga, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa, zmarła druga osoba zakażona wirusem eboli - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ofiarą wirusa padła 11-letnia dziewczynka.
rozwiń zwiń