Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Na razie w formie wideokonferencji

2020-06-03, 16:17

Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Na razie w formie wideokonferencji
Von der Leyen: mamy integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Planowany na 19 czerwca unijny szczyt w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty i funduszu odbudowy odbędzie się w formie wideokonferencji. Poinformował o tym na Twitterze Barend Leyts, rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej.

Posłuchaj

19 czerwca szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy w formie wideokonferencji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Barend Leyts dodał, że ta narada unijnych przywódców będzie przygotowaniem do kolejnego szczytu, który odbędzie się w późniejszym terminie i który będzie zorganizowany na miejscu, w Brukseli.

"Jeśli to możliwe, będzie to fizyczne spotkanie" - napisał rzecznik Charlesa Michela.

Rozstrzygające spotkanie

Powiązany Artykuł

Konrad Szymański 1200 EN.jpg
"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Unijni dyplomaci już wcześniej sugerowali, że jest jeszcze za wcześnie na organizowanie spotkań w Brukseli w tym miesiącu. Nie wszystkie kraje zamierzają bowiem otworzyć granice 15 czerwca i przywracać międzynarodowy ruch lotniczy w pełnym zakresie.

Ponieważ wideokonferencja nie sprzyja negocjacjom, bo są one w tej formie utrudnione, szczyt 19 czerwca nie będzie jeszcze tym rozstrzygającym. Mówi się o początku lipca jako możliwej dacie spotkanie europejskich przywódców, na którym powinno dojść do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.

64 miliardy dla Polski

Powiązany Artykuł

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki: Polska chce, żeby budżet i plan odbudowy UE przyjąć jak najszybciej

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej fundusz odbudowy ma wynieść 750 miliardów euro, z czego pół biliona to będą bezzwrotne granty. Bruksela przewidziała dla Polski w sumie prawie 64 miliardy euro, co jest trzecią co do wielkości pulą po Włoszech i Hiszpanii. Z tej kwoty 37 i pół miliarda mają stanowić dotacje dla Polski.

Natomiast projekt unijnego budżetu jest w większości oparty na lutowej propozycji. Dla Polski przewidziano w niej prawie 94 miliardy euro, z czego 66 miliardów na politykę spójności.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej