X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Christo. Artysta zasłynął pakowaniem budynków

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 02:13
W wieku 84 lat w Nowym Jorku zmarł pochodzący z Bułgarii artysta-abstrakcjonista Christo (Jawaszew), który wraz z żoną, Jeanne-Claude w 1985 r. "opakował" paryski Pont Neuf, a w 1995 r. budynek Reichstagu w Berlinie. O śmierci poinformowało biuro artysty.
Christo przed swoją instalacja w londyńskim Hyde Parku
Christo przed swoją instalacja w londyńskim Hyde ParkuFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

O zgonie tworzącego na emigracji od 1957 r. artysty powiadomiły też w niedzielę późnym wieczorem bułgarskie media.

Wystawa 1200.jpg
Street art budzi miasto po lockdownie

Połączenie sztuki ziemi i sztuki ubogiej

Christo Władimirow Jawaszew urodził się 13 czerwca 1935 r. w Bułgarii. Tego samego dnia w Maroku przyszła na świat Jeanne-Claude Denat de Guillebon, z którą od 1958 r. zmarłego artystę połączyły więzy małżeńskie oraz wspólne projekty artystyczne. Przyniosły one małżonkom światową sławę.

W swej działalności Christo i Jeanne-Claude łączyli koncepcje land-artu (sztuka ziemi) oraz tzw. sztuki ubogiej. Największy rozgłos przyniosły im tzw. emballage, polegające na pokrywaniu olbrzymimi płachtami z materiału lub kolorowej folii elementów krajobrazu oraz słynnych budowli.

Na początku Christo wraz z żoną zajmowali się opakowywaniem niewielkich gabarytowo przedmiotów, takich jak maszyna do pisania czy telefon. Od 1969 r. zaczęli opakowywać elementy wielokrotnie większe. W tym właśnie roku małżonkowie pokryli kolorowymi płachtami 2 km skalistego wybrzeża w Australii. Trzy lata później, w 1972 r. Christo zrealizował projekt polegający na przedzieleniu słynnego wąwozu w stanie Kolorado poprowadzoną między skalnymi ścianami kurtyną o wysokości 60 m i długości 420 m.

Opakowanie Łuku Tryumfalnego

W 1985 r. Christo i Jeanne-Claude opakowali najstarszy z paryskich mostów - Pont Neuf. W 1995 r. ich uwagę przyciągnął budynek Reichstagu w świeżo zjednoczonym Berlinie. Wśród głośnych projektów Christo było też otoczenie różowym materiałem 11 wysp Surrounded Islands w Zatoce Biscayne niedaleko Miami. Ostatnimi zrealizowanymi projektami zrealizowanymi za życia artystów były Pływające keje w jeziorze Iseo we Włoszech oraz Mastaba w londyńskim Hyde Parku.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Włochy: ogromne zainteresowanie instalacją Christo. "Wszyscy chcą przejść po jeziorze Iseo"

Działania te zmarły artysta opisywał w kategoriach przeciwstawiania pozoru najgłębszej istocie wybranego obiektu. Wyrwanie go z dotychczasowej, codziennej funkcji - poprzez opakowanie - pozwalało ukazać "prawdziwy obraz przedmiotu". W ocenie artysty było to wyzwanie rzucone społeczeństwu konsumpcyjnemu i "wyjściem ze sztuką do ludzi, którzy nigdy nie odwiedzają muzeów"

Ostatnim projektem zrealizowanym zgodnie z wolą artysty będzie opakowanie w 2021 r. Łuku Tryumfalnego w Paryżu - "L'Arc de Triomphe Wrapped". "Christo i Jeanne-Claude zawsze uważali, że ich sztuka powinna być kontynuowana, stąd projekt dotyczący Łuku na Placu Gwiazdy w Paryżu" - napisano w komunikacie rodziny ws. śmierci artysty.

Retrospektywna wystawa prac

Jesienią bieżącego roku w paryskim Centrum Pompidou zostanie też zorganizowana retrospektywa poświęcona twórczości Jeanne-Claude i Christo, którzy na zawsze będą kojarzeni z poszukiwaniami artystycznymi drugiej połowy burzliwego XX wieku.

Christo Jawaszew uczył się w sofijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1957 r. wyemigrował na Zachód. Mieszkał w Wiedniu, Genewie i w Paryżu. Ostatecznie osiadł w Nowym Jorku, gdzie w niedzielę odszedł do wieczności. 


mbl

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020 (w dobrej, nowej formie)

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 21:36
Zgodnie z planem już 21 maja rozpocznie się 18. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, jednego z najważniejszych europejskich festiwali fotograficznych. Edycja nietypowa, realizowana w trudnych, nieustannie zmieniających się warunkach, które organizatorzy potraktowali jak wyzwanie i okazję do zmiany formatu wydarzenia. Festiwal rozpocznie się 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2020. MOCAK, czyli krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:19
W tym roku ogólnopolskie święto kultury, czyli Noc Muzeów odbędzie się za pośrednictwem internetu. Razem z Czwórką wyruszmy tropem najciekawszych wystaw, które możemy zobaczyć online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwie weneckie damy" Carpaccio

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 13:00
Vittore Carpaccio "Dwie weneckie damy"- tajemniczy obraz weneckiego mistrza przełomu XV/XVI w.
rozwiń zwiń