X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ubóstwo i niska jakość opieki medycznej. Koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 16:40
Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.
Audio
  • Organizacje pomocowe przygotowują szpitale na koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Szpital w miejscowości Nyangao
Szpital w miejscowości Nyangao Foto: Jędrzej Nowicki/Polska Misja Medyczna

Pierwsze działania na kontynencie zostały podjęte w lutym i w marcu. Do afrykańskich szpitali trafił sprzęt medyczny, maski oraz testy na obecność koronawirusa. Specjaliści z USA oraz Europy szkolą też miejscowych medyków. W Tanzanii takie właśnie działania prowadzi Polska Misja Medyczna. Dzięki funduszom z Polski udało się wyposażyć szpital w miejscowości Nyangao.

Jak mówi lekarka Marijke Slendebroek, która na miejscu reprezentuje polską organizację, w placówce stworzono miejsca izolacji. Przygotowano też jeden z oddziałów.

- Na co dzień to jest oddział intensywnej terapii, gdzie leczeni są pacjenci w krytycznym stanie. Zamieniliśmy go na oddział COVID-owy. Nie mamy teraz żadnego pacjenta z koronawirusem, ale staramy się jak najlepiej przygotować, gdyby takowy się pojawił - dodaje.

Działania pomocowe w Senegalu i Zambii

Bieda powoduje, że w Afryce walka z koronawirusem może być bardzo trudna. W niektórych krajach pracy nie ma nawet co trzecia osoba. Marijke Slendebroek mówi, że to właśnie ubóstwo sprawia, że w Afryce trudno jest zachować wszystkie zasady dystansu społecznego.

- Ciężko jest powiedzieć mieszkańcom, by nie szli do pracy i by zostali w domach. To oznacza bowiem, że wieczorem nie będą mieli nic do jedzenia. Ludzie nie mają pieniędzy, by kupić zapasy żywności, zwłaszcza tutaj w Tanzanii - dodaje lekarka.

pap meksyk maski 1200.jpg
Meksyk: rekordowa liczba zmarłych z powodu koronawirusa w ciągu doby

Podobne działania pomocowe Polska Misja Medyczna prowadzi także w Senegalu i w Zambii. Do tej pory w Afryce zanotowano stosunkowo niewiele przypadków koronawirusa w porównaniu z Europą czy Stanami Zjednoczonymi. Liczba ofiar na kontynencie to 3 tysiące, a zakażonych zostało 97 tysięcy osób. Nie wiadomo jednak, jak dokładne są te dane.

"Jesteśmy tu ściśnięci"

W Afryce opieka medyczna jest najczęściej płatna. Większość mieszkańców kontynentu nie ma samochodu, by pokonać kilkanaście kilometrów do najbliższego szpitala. Jest też zbyt biedna, by pozwolić sobie na wizytę u lekarza.

Istnieje obawia, że wiele przypadków zachorowań na COVID-19 nie zostało nigdzie zarejestrowanych. Koronawirusa wykryto w ostatnich dniach w obozie dla uchodźców w stolicy Sudanu Południowego.

W namiotowisku w Dżubie mieszka 30 tysięcy osób, które uciekły z ogarniętych konfliktami miejsc. Jeden z mieszkańców i nauczyciel angielskiego Kim mówi, że trudno jest utrzymywać dystans między ludźmi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> WHO: Ameryka Łacińska nowym epicentrum pandemii koronawirusa

- Jesteśmy tu ściśnięci. Mieszkamy bardzo blisko siebie, więc ciężko nam będzie uniknąć choroby lub mieć ją pod kontrolą. W pokojach jest nawet dziesięć osób, a pod jedną moskitierą po trzy osoby. Jak w takich warunkach zachować dystans? - pyta Kim.

Nowe zasady poruszania się

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wraz z innymi organizacjami dostarczył do obozu w Dżubie dodatkowe środki czystości. Wprowadzono też nowe zasady poruszania się, by zmniejszyć ryzyko zakażeń.

Szef biura Czerwonego Krzyża w Sudanie Południowym James Reynolds podkreśla jednak, że problem nie dotyczy wyłącznie obozów dla uchodźców.

- Pracujemy także w więzieniach, szpitalach czy w biednych dzielnicach Dżuby, gdzie jest duża gęstość zaludnienia. Wszędzie mamy wiele osób na stosunkowo małej powierzchni i trudno jest stosować się do rygorów - mówił Reynolds.

Koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób

Wolontariusze Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dotarli jak dotąd z informacjami o koronawirusie do miliona mieszkańców Sudanu Południowego.

W kilkunastu przychodniach i szpitalach zainstalowano dodatkowe urządzenia do mycia rąk, a do innych miejsc dostarczono ręczne pompy, by mieszkańcy mieli czystą wodę. ONZ szacuje, że koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób.

Bez odpowiednich środków zapobiegawczych na COVID-19 zachorowałaby przeważająca większość spośród miliarda mieszkańców kontynentu.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z koronawirusem w Syrii i Libanie. Pomoc niesie polska organizacja

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 08:14
25 tysięcy syryjskich uchodźców w Libanie otrzyma nową pomoc od polskiej organizacji. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed koronawirusem, a także przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej bierze też udział w działaniach związanych z pandemią w samej Syrii.
rozwiń zwiń