X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w USA. Kolejna doba z ponad tysiącem zgonów, Ameryka składa hołd ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 05:53
O 1255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w USA - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 94 661. Dla uczczenia ich pamięci Donald Trump zapowiedział, że zarządzi opuszczenie do połowy masztu amerykańskich flag na wszystkich budynkach federalnych.
Audio
  • Stany Zjednoczone oddadzą hołd ofiarom koronawirusa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Foto: Shutterstock

To trzecia doba z rzędu w USA z ponad tysiącem zgonów z powodu koronawirusa. Wcześniejsze 24-godzinne bilanse informowały o 1561, 1536, 759 i 820 ofiarach śmiertelnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap niezłomna dziewczynka 1200.jpg
Nowy Jork: władze badają przypadki tajemniczej choroby związanej z COVID-19

Na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta zgonów na COVID-19 na świecie. Z tej liczby (94 661) blisko jedną trzecią odnotowano w stanie Nowy Jork (28 743), a ponad jedną dziesiątą w sąsiadującym z nim New Jersey (10 846).

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do czwartku ponad 13 mln testów na koronawirusa. Ok. 1 mln 576 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w USA zakażeń zwiększyła się o ok. 25 tys.

Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z środy na czwartek.

Odmrażanie gospodarki

Proces odmrażania gospodarki w niektórych stanach USA rozpoczął się już pod koniec kwietnia; teraz obejmuje już niemal cały kraj. Od kwietnia nie odnotowano jednak wzrostu w wykrywanej dobowej ogólnokrajowej liczbie przypadków koronawirusa. Mimo rosnącej liczy testów utrzymuje się ona na poziomie 20-30 tys. dziennie.

>>>[JEDYNKA] Ekspert: po pandemii system ochrony zdrowia może się rozpaść na dwa bloki

Prezydent Donald Trump zapewnił, że w USA nie będzie powrotu do surowych ograniczeń w przypadku drugiej fali koronawirusa. - Będziemy gasić ogień, ale nie zamkniemy kraju - powiedział podczas wizyty w zakładach Forda w stanie Michigan.

Opuszczone flagi

Donald Trump nakazał opuszczenie flag narodowych do połowy masztu na wszystkich urzędach federalnych oraz Narodowych Pomnikach Stanów Zjednoczonych. Będzie to hołd złożony ofiarom koronawirusa. Flagi będą opuszczonę przez trzy następne dni.

Flagi pozostaną opuszczone również w poniedziałek - w narodowe święto państwowe Memorial Day, które upamiętnia obywateli USA, którzy oddali życie w trakcie odbywania służby wojskowej.

Z apelem do Donalda Trumpa o opuszczenie amerykańskich flag do połowy masztów, gdy liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w USA przekroczy 100 tysięcy wystąpili przywódcy Demokratów w Kongresie - Nancy Pelosi i Chuck Schumer.

Prezydent USA przystał na tę propozycję. "Opuścimy do połowy masztu flagi na wszystkich budynkach federalnych i przy narodowych pomnikach na najbliższe trzy dni dla uczenia pamięci Amerykanów, którzy stracili życie z powodu koronawirusa" - napisał na Twitterze.

Rozprężenie społeczeństwa

Według badań ekspertów z Uniwersytetu Columbia z Nowego Jorku Stany Zjednoczone mogłyby uniknąć nawet 36 tys. ofiar śmiertelnych, gdyby tydzień wcześniej wprowadzono ograniczenia dotyczące zachowania odpowiedniego dystansu między ludźmi.

Mieszkańcy USA nie stosują się już tak rygorystycznie do zaleceń jak na początku epidemii. W połowie kwietnia aż 78 proc. Amerykanów deklarowało, że unikało miejsc publicznych w ciągu ostatnich siedmiu dni - wynika z badań ośrodka Gallup. W drugiej połowie maja ten odsetek spadł do 65 proc.

Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)

ms

Czytaj także

Niemal 90 tys. ofiar śmiertelnych. COVID-19 w USA nie zwalnia

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 04:35
820 osób zmarło w ciągu doby z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 89,5 tys. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy bilans zgonów jest najniższy od 10 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: niekompetencja Chin doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:40
Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, odnosząc się do wybuchu epidemii koronawirusa, że "niekompetencja Chin i nic innego, doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa".
rozwiń zwiń