X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mycie rąk sześć razy dziennie dobrze chroni przed COVID-19. "W ten sposób dbamy o siebie i innych"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:50
Mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie dobrze chroni przed koronawirusami i powodowanymi przez nie chorobami - wykazały badania brytyjskich specjalistów. Aby było skuteczne, powinno trwać przynajmniej 20 sekund.
Mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjami
Mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjamiFoto: shutterstock.com/Natalya Lys
Maseczka shutterstock 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia przypomina o obowiązku noszenia maseczek

"BBC News" informuje, że badacze Medical Research Council przeanalizowali dane z badań w latach 2006-2009, w których wzięto pod uwagę wpływ higieny rąk na zakażenia znanymi wtedy koronawirusami, odpowiedzialnymi m.in. za 20 proc. przeziębień. Obserwacjami objęto 1663 osoby, badano czy są przeziębione i chorują z powodu zakażeń grypopodobnych. Sprawdzano też, jak często myją ręce.

Potwierdzono, że mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjami. Najbardziej skuteczne jest mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie, wtedy ryzyko zakażenia jest najmniejsze. Częstsze niż dziesięć razy dziennie mycie rąk w tym przypadku nie miało już znaczenia - twierdzą specjaliści.

kran mycie rąk woda 1200 glow.jpg
Mycie rąk może spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii

Każdorazowe mycie rąk powinno trwać 20 sekund

Jedna z autorek badania dr Sarah Beale z University College Londyn podkreśliła, że zawsze trzeba dbać o higienę rąk, bez względu na to, czy ktoś jest zakażony i wykazuje objawy przeziębienia, grypy lub COVID-19. - W ten sposób chronimy siebie, ale też zapobiegamy nieświadomemu przenoszeniu zarazków na inne osoby - zaznaczyła.

Brytyjscy specjaliści zwracają uwagę, że każdorazowe mycie rąk powinno trwać 20 sekund, szczególnie wtedy, gdy kaszlemy i kichamy. Z innych wcześniej przeprowadzonych badań wynika, że wirusy np. grypy często znajdują się na dotykanych przedmiotach, np. na klamkach drzwi. Zarazki przenoszone są także przez podawanie zainfekowanych rąk.

***

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów (opr. Maria Samczuk/PAP) Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełom w walce z koronawirusem? Rozpoczęto testy kliniczne leków na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:57
Pierwszym trzem pacjentom jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu podano leki kardiologiczne, które mają pomóc w walce z COVID-19. Badania kliniczne prowadzi zespół prof. Jacka Kubicy z Collegium Medicum UMK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Kraska: obowiązek noszenia maseczek będzie w najbliższych tygodniach zniesiony

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:19
– Może nie jutro czy pojutrze, ale w najbliższych tygodniach obowiązek noszenia maseczek będzie na pewno zlikwidowany. Jednak nakaz zachowania dystansu powinien obowiązywać dłużej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 8,5 tys. osób wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. Są też nowe przypadki zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 245 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 3 kolejnych zgonach. Od wczoraj wyzdrowiało 269 osób chorych na COVID-19.
rozwiń zwiń