X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Francja: służby mówią o odwrocie pandemii, ale zalecają ostrożność. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 23:45
We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły z powodu koronawirusa 83 osoby. Spada nie tylko liczba zgonów, ale także ciężkich przypadków, wymagających umieszczenia na oddziałach intensywnej terapii. Przez cały dzień śledziliśmy rozwój wydarzeń związanych z pandemią na świecie: zapraszamy do lektury.
Audio
  • Rosyjskie regiony na kilka dni zaostrzają kwarantannę. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Nowy Jork: stan zdejmuje niektóre obostrzenia, otwierają się kolejne regiony. Relacja Agaty Król (IAR)
  • Koronawirus: 5 milionów zachorowań. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • We Włoszech mniej zmarłych na COVID-19 i mniej nowych przypadków. Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR).mp3
Plaża Lacanau w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji
Plaża Lacanau w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej FrancjiFoto: PA/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Od 31 grudnia 2019 roku do 10 maja 2020 roku zarejestrowano na świecie ponad 5 mln potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2, w tym prawie 330 tys. zgonów. Stany Zjednoczone są największym ogniskiem pandemii.

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji:

00:02

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w czwartek, że miasto znajduje się na dobrej drodze do wznowienia do końca czerwca działalności gospodarczej i znoszenia restrykcji. Mniej niż się spodziewano jest też przypadków choroby dziecięcej związanej z COVID-19.

- To całkiem niezły dzień – ocenił burmistrz zwracając uwagę na zmniejszenie dwóch z trzech wskaźników określających stan pandemii koronawirusa. Nastąpił spadek liczby hospitalizacji oraz pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Wzrósł natomiast z 8 do 10 proc. odsetek osób z pozytywnym wynikiem w testach na obecność SARS-Cov-2.

00:01

Czeskie biura nieruchomości, oferujące domy rekreacyjne i letniskowe, cieszą się sprzyjającą koniunkturą, mimo rosnących cen - pisze w czwartek dziennik „Lidove Noviny” ("LN"). Gazeta wiąże to z prognozowanym brakiem możliwości wyjazdów zagranicznych.

00:00

Albania planuje jeszcze w maju otworzyć swoje granice - poinformował w czwartek premier tego kraju Edi Rama. Dodał, że rozpoczęły się już przygotowania do sezonu turystycznego.

W sektorze turystycznym Albanii pracuje bezpośrednio ok. 90 tys. osób, a 200 tys. osób jest związanych zawodowo z tą branżą. Premier podkreślił, że jest to ważna gałąź gospodarki jego kraju, w związku z czym należy zakończyć stan zawieszenia mimo, iż istnieje ryzyko nadejścia drugiej fali epidemii koronawirusa.

"W maju Albania zostanie w pełni otwarta, granice zostaną otwarte. Przygotujemy się do sezonu turystycznego - powiedziała Rama. - Jeśli nadejdzie druga fala epidemii, z pewnością będzie ona o wiele bardziej dotkliwa niż ta, którą pokonaliśmy, ale poradzimy sobie z nią z taką samą siłą".

23:15

Posłuchaj
00:39 Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR).mp3 Szkocja przedstawia zarys planu uchylenia kwarantanny. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)

 

22:56

Podczas gdy w Nowym Jorku spada liczba zgonów z powodu COVID-19, władze badają 157 przypadków, wiążącej się z nim choroby, wykrytej ostatnio u dzieci. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się kolejny rok szkolny.

Ze względu na niedawne odkrycie tajemniczej choroby, nazywanej wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C), gubernator wzywał do ostrożności. W kilka dni po tym, kiedy amerykańskie Centra ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób (CDC) potwierdziły związek syndromu z koronawirusem powiadomił, że służba zdrowia w stanie Nowy Jork bada obecnie 157 przypadków. Jak przyznał niewiele jeszcze o MIS-C wiadomo.

22:55

W dniu przekroczenia w USA 100 tys. zgonów z powodu koronawirusa flagi na amerykańskich budynkach publicznych powinny zostać opuszczone do połowy masztu - wzywają prezydenta USA Donalda Trumpa przywódcy Partii Demokratycznej.

22:32

Goście restauracji rzymskiej dzielnicy Zatybrze. PAP/EPA/ANGELO CARCONI Goście restauracji rzymskiej dzielnicy Zatybrze. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
22:03

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły z powodu koronawirusa 83 osoby. Spada nie tylko liczba zgonów, ale także ciężkich przypadków, wymagających umieszczenia na oddziałach intensywnej terapii.

W sumie od początku epidemii hospitalizowano prawie 145 tysięcy osób. Według Głównego Inspektoratu Zdrowia można mówić o odwrocie epidemii, ale wciąż są zalecane środki ostrożności.

21:31

 Jemen: dezynfekcja ulic w stolicy kraju, Sanie. PAP/ EPA/YAHYA ARHAB Jemen: dezynfekcja ulic w stolicy kraju, Sanie. PAP/ EPA/YAHYA ARHAB
21:30

Posłuchaj
00:49 Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR).mp3 Francja: spada liczba zgonów i ciężkich przypadków koronawirusa. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)

 

21:29

Kanadyjski wywiad zauważył próby naruszenia zabezpieczeń w instytucjach, prowadzących badania związane z COVID-19. W ubiegłym tygodniu kanadyjskie agencje wywiadu ostrzegły przed takimi działaniami.

Tydzień temu kanadyjskie agencje wywiadu, Canadian Security Intelligence Service (CSIS) i CSE wydały wspólny komunikat, w którym ostrzegły, że wyniki pracy kanadyjskich naukowców są celem finansowanych przez obce rządy działań szpiegowskich. Żaden konkretny rząd czy podmiot nie został jednak wymieniony.

Również w ubiegłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych FBI i Cybersecurity Infrastructure Security Agency oskarżyły Chiny o finansowanie przestępczych działań, mających na celu kradzież rezultatów badań naukowych dotyczących COVID-19, prowadzonych w USA i krajach sojuszniczych. Publiczne i prywatne instytuty zostały ostrzeżone przed nasilonymi cyberatakami.

21:28

Przywódca Czeczenii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, Ramzan Kadyrow został w czwartek hospitalizowany w Moskwie z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - podały rosyjskie agencje informacyjne.

"Ramzan Kadyrow został przewieziony do Moskwy, podejrzewa się u niego zakażenia koronawirusem. Jest pod obserwacją lekarzy" - podała agencja TASS, powołując się na anonimowe źródło medyczne. Stan 43-letniego Kadyrowa określono jako "stabilny".

Dwie inne rosyjskie agencje, RIA-Nowosti i Interfax, również poinformowały o hospitalizacji w Moskwie prokremlowskiego przywódcy Czeczenii.

20:29

Od piątku obywatele Austrii będą mogli wjeżdżać ze swego kraju na teren Węgier, jeśli będą mieć dokument sprzed najdalej czterech dni, potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dekret rządowy tej treści ukazał się w czwartek.

W dekrecie, opublikowanym w Monitorze Węgierskim, napisano też, że jeśli austriacki lub węgierski obywatel wjeżdżający na Węgry zauważy w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy objawy Covid-19, nie będzie mógł opuszczać miejsca zamieszkania lub hotelu i musi natychmiast powiadomić władze epidemiczne.

19:42

Plaża w Southend w Wielkiej Brytanii 21 maja Plaża w Southend w Wielkiej Brytanii 21 maja
19:38

Pierwsza z czterech faz znoszenia w Szkocji restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zacznie się 28 maja, czyli za tydzień - poinformowała w czwartek szefowa tamtejszego rządu Nicola Sturgeon. Szkocja jako ostatnia część Zjednoczonego Królestwa przedstawiła plan luzowania ograniczeń. W Anglii zaczął się on już w zeszłym tygodniu.

19:38

156 osób zmarło minionej doby na Covid-19 we Włoszech. Tym samym bilans wzrósł do 32486 - podała Obrona Cywilna w czwartek, na początku czwartego miesiąca epidemii koronawirusa w kraju.

19:37

Rosja dostała od Stanów Zjednoczonych 50 respiratorów. To część pomocy humanitarnej, przygotowanej przez amerykańską agencję rozwoju międzynarodowego USAID. Kolejny transport ze 150 respiratorami dotrze do Rosji 26 maja.
Sprzęt medyczny dostarczył do Moskwy samolot Sił Powietrznych USA C-17 Globemaster III. Według ostatnich danych, w Rosji zarejestrowano ponad 317 tysięcy chorych na COVID-19.

19:35

Posłuchaj
00:58 Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR).mp3 We Włoszech mniej zmarłych na COVID-19 i mniej nowych przypadków. Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR).mp3

 

19:34

Kolejne 2 miliony 400 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA.

Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 38 milionów. Bezrobocie rośnie od ponad 2 miesięcy. Tempo tego wzrostu jest jednak obecnie znacznie mniejsze, niż na początku kryzysu, kiedy to składano tygodniowo po 6 milionów nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych

18:39

Granica między Cyprem a Cyprem Północnym zostanie częściowo otwarta 8 czerwca - podano w czwartek w komunikacie. Decyzja ta zapadła podczas rozmowy telefonicznej prezydentów Republiki Cypryjskiej (RC) Nikosa Anastasiadesa oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP) Mustafy Akinciego.

18:39

W Brazylii odnotowano do dziś ponad 294 tysiące przypadków zakażeń koronawirusem oraz ponad 19 tysięcy zgonów. Poinformowały o tym stanowe departamenty zdrowia.
Minister z Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości, Rogério Schietti Cruz, skrytykował zachowanie prezydenta Jaira Bolsonaro w obliczu kryzysu, wywołanego przez koronawirusa. Minister powiedział, że w żadnym innym kraju „przywódca nie stawałby, w sposób jawny i nieodpowiedzialny, w opozycji do naukowych wytycznych państwowych organów inspekcji sanitarnej i Światowej
Organizacji Zdrowia”. 

17:49

Na południowowschodniej Jutlandii, duńskiej wyspie, otwarto Blaavand Zoo. To pierwsze zoo w kraju otwarte po okresie samoizolacji ww Danii. Fot. PAP/ EPA/John Randeris Na południowowschodniej Jutlandii, duńskiej wyspie, otwarto Blaavand Zoo. To pierwsze zoo w kraju otwarte po okresie samoizolacji ww Danii. Fot. PAP/ EPA/John Randeris
17:42

Lekarze bez Granic (MSF) ostrzegają przed katastrofalną sytuacją w Adenie na południu Jemenu.

MSF w oświadczeniu informuje, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni maja prowadzona przez Lekarzy bez Granic klinika w Adenie przyjęła 173 pacjentów z d-19, z czego 68 zmarło. Choć są to liczby dwukrotnie większe od statystyk podawanych zarówno przez jemeńskie władze w Adenie, jak i rebeliancki ruch Hutich, organizacja twierdzi, że jest to jedynie "wierzchołek góry lodowej" świadczący o "znacznie szerszej katastrofie".

"Ludzie przychodzą do nas, kiedy jest już za późno, aby ich uratować. Wiemy też, że znacznie więcej ludzi w ogóle nie przychodzi, tylko po prostu umiera w domach" - powiedziała przedstawicielka MSF Caroline Seguin. Jak dodała, choć w kraju zniszczonym trwającą od pięciu lat wojną domową i dotkniętym klęską głodu obecne są inne choroby, jak denga czy cholera, żadna z nich nie zabijała tak wielu ludzi w tak szybkim tempie.

Jak podaje agencja AFP, centrum medyczne MSF w Adenie jest jedyną placówką w południowym Jemenie, gdzie przyjmowani są pacjenci zakażeni koronawirusem. Inne szpitale odmawiają przyjęcia zainfekowanych ze względu na brak sprzętu ochronnego.

16:40

W Portugalii epidemia koronawirusa doprowadziła do wzrostu o 22 proc. liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy - wynika z opublikowanego w czwartek raportu rządowego Instytutu Pracy i Szkolenia Zawodowego (IEFP).

16:03

Włoski region Emilia-Romania otwiera plaże wcześniej, niż to przewidują zalecenia włoskiego rządu. Plaże regionu, w którym także wielu Polaków chętnie spędza wakacje, będą dostępne dla turystów już pojutrze, 23 maja.

Posłuchaj

00:48 rzepcz.mp3 Z Rzymu Urszula Rzepczak (IAR)

 

15:59

O 338 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36042 - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

338 nowych zgonów to nieco mniej niż było w bilansie ze środy, gdy informowano o 363 zmarłych. To zarazem najniższy od końca marca bilans niedotyczący dni weekendowych. PAP/EPA/ANDY RAIN 338 nowych zgonów to nieco mniej niż było w bilansie ze środy, gdy informowano o 363 zmarłych. To zarazem najniższy od końca marca bilans niedotyczący dni weekendowych. PAP/EPA/ANDY RAIN
15:52

Według niewielkiego, fińskiego badania, psy tresowane do wykrywania zapachów mogą nawet lepiej rozpoznawać osoby z koronawirusem niż wiele testów. Te wstępne wyniki naukowcy planują teraz sprawdzić na dużej grupie ochotników.

Wyjątkowo czuły węch psów może okazać się przełomową metodą w rozpoznawaniu pacjentów z COVID-19 - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Helsinkach.

15:00

Bułgarskie ministerstwo zdrowia opowiedziało się przeciw obowiązkowemu testowaniu na obecność koronawirusa osób, które mają być przyjmowane do szpitali.

14:19

Władze separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy chcą wysłać grupę lekarzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) do walki z COVID-19 w Rosji - informuje w czwartek Hromadske Radio, powołując się na źródło.

14:16

Do tej pory w Afryce zanotowano stosunkowo niewiele przypadków COVID-19 w porównaniu z Europą czy Stanami Zjednoczonymi. Liczba ofiar na kontynencie to trzy tysiące, a zakażonych zostało 97 tysięcy osób. ONZ szacuje jednak, że koronawirus w Afryce może spowodować śmierć nawet 300 tysięcy osób.

Posłuchaj
00:50 cegielski21.mp3 O sytuacji w Afryce Wojciech Cegielski (IAR)

 

14:14

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.

14:07

Liczba infekcji Sars-CoV-2 na Białorusi w ciągu ostatniej doby wzrosła o 945; koronawirus spowodował sześć kolejnych zgonów – wynika z czwartkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki sytuacja na Białorusi poprawia się.

Posłuchaj
00:39 minsk.mp3 Z Mińska Włodzimierz Pac (IAR)

 

13:48

21 maja Ukraina świętuje Dzień Wyszywanki. Wyszywanka to koszula lub inny element ubrania wyhaftowany w tradycyjne ludowe wzory. Z tej okazji na lwowskim rynku antyczne posągi Neptuna, Amfitryty, Adonisa i Diany tradycyjnie ubrano w wyszywanki. Ze względu na pandemię kamiennym rzeźbom nałożono również haftowane maski medyczne z napisem "Dziękuję doktorze".

13:22

Szef prokuratury publicznej Japonii Hiromu Kurokawa podał się w czwartek do dymisji w związki ze skandalem, jaki wybuchł, gdy okazało się, że grał w hazardową wersję gry madżong, łamiąc restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. O tym, że szef prokuratury publicznej grał z dwoma dziennikarzami z gazety "Sankei Shimbun" oraz pracownikiem administracji dziennika "Asahi Shimbun", poinformował na swym portalu tygodnik "Shukan Bunshun". Z jego ustaleń wynika, że prokurator i dziennikarze zagrali dwukrotnie - 1 i 13 maja.

Hiromu Kurokawa Hiromu Kurokawa

13:08

Niewielki wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Belgii - wynika z czwartkowego sprawozdania krajowego centrum kryzysowego. W ciągu minionych 24 godzin odnotowano 252 przypadki infekcjiSpada jednak liczba osób przebywających w szpitalach. Najnowszy raport mówi o 71 hospitalizacjach oraz 141 pacjentach wypisanych do domu. Zmniejsza to całkowitą liczbę osób w placówkach medycznych do 1 448.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
13:03

Na Białorusi potwierdzono ponad 33 tys. zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 945 osób, które zachorowały na COVID-19Od ponad dwóch tygodni każdego dnia w kraju ujawnia się ponad 900 osób zakażonych patogenem. Od początku epidemii zmarło 185 chorych osób, a wyzdrowiało ponad 12 tys.

12:54

Około 10 tys. irańskich pracowników służby zdrowia zostało zakażonych koronawirusem i niektórzy z nich zmarli - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Iranu Kasem Dżanbabaj, na którego powołuje się oficjalna agencja ILNA. Nie powiedział dokładnie, ilu pracowników służby zdrowia zmarło, ani nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących zakażonych. Irańska służba zdrowia cierpi na brak personelu w sytuacji, gdy kraj ten został najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie. Odnotowano tu najwięcej zakażeń w regionie - 129 341, a 7 249 osób zmarło.

12:37

W Moskwie poprawia się sytuacja epidemiczna. Dane prezentowane przez rosyjskie służby sanitarne wskazują, że od dwóch dni więcej osób zdrowieje, niż zakaża się koronawirusem. Od początku pandemii w Rosji zarejestrowano ponad 317 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2.

Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie  - zdjęcie ilustracyjne Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie - zdjęcie ilustracyjne
12:21

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE. Niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji. W środę na ten temat rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych 10 krajów europejskich: Niemiec, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Luksemburga, Holandii, Polski, Czech i będącej poza UE, ale należącej do strefy Schengen Szwajcarii. Celem widekonferencji było skoordynowanie podejścia w sprawie przywrócenia możliwości podróżowania w obrębie Unii Europejskiej.

12:19

USA: specjalny protest przed Białym Domem. Aktywiści ułożyli worki przeznaczone do transportu zwłok w kształcie procesji. Ich zdaniem władza nie radzi sobie wystarczająco z epidemią, a kolejne stany znoszą obostrzenia, nie zważając na rosnącą liczbę przypadków zakażeń. W Stanach Zjednoczonych jest już ponad 93 tys. ofiar koronawirusa.

11:41

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w czwartek w parlamencie, że "jeśli najgorsze mamy już za sobą to zawdzięczamy to obywatelom, którzy zmienili styl życia". Wyraził opinię, że restrykcje wprowadzone w kraju z powodu epidemii koronawirusa były słuszne. Przedstawiając w Izbie Deputowanych informację rządu na temat jego działań podczas epidemii Conte oświadczył: "Dzisiaj możemy włączyć na nowo motor gospodarczy i produkcyjny pokonawszy najbardziej ostrą fazę kryzysu".

Giuseppe Conte Giuseppe Conte
11:35

Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 - ostrzega jeden z najbardziej znanych specjalistów amerykańskich prof. William Haseltine. Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń. Prof. William Haseltine pracował m.in. w Harvard Medical School. Zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS oraz rozszyfrowaniem genomu ludzkiego. Przestrzega jednak przed oczekiwanie na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

Laboratorium COVID-19 Laboratorium COVID-19

11:17

Hiszpania: mieszkańcy protestują w Madrycie. Domagają się zniesienia obostrzeń i otwarcia kraju. Oskarżaj rząd o nieporadność oraz złą strategię walki z epidemią. Wielu mieszkańców wyszło na ulice z flagami Hiszpani, uderzając przy tym w patelnie.

10:53

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna. Pierwsze działania na kontynencie zostały podjęte w lutym i w marcu. Do afrykańskich szpitali trafił sprzęt medyczny, maski oraz testy na obecność koronawirusa. Specjaliści z USA oraz Europy szkolą też miejscowych medyków.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
10:40

Dziś niemiecki narodowy przewoźnik, Lufthansa, poinformował o rozmowach firmy z rządowym Funduszem Stabilizacji Rozwoju na temat pomocy finansowej. Kanclerz Angela Merkel potwierdziła wczoraj, że pakiet pomocowy dla Lufthansy jest już prawie uzgodnionySzefowa niemieckiego rządu poinformowała w Berlinie, że decyzja o pomocy dla Lufthansy wkrótce zostanie podjęta. Nie ma jednak szczegółów dotyczących wymiaru pomocy. Jak twierdzą media, koncern otrzyma od rządu pomoc finansową w wysokości dziewięciu miliardów euro. Będą to liczne gwarancje kredytowe oraz podniesienie kapitału firmy dzięki państwowym środkom.

Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne
10:27

Węgierskie siły zbrojne wprowadzą specjalną dobrowolną, rezerwową służbę wojskową dla osób, które straciły pracę podczas pandemii koronawirusa - poinformował w czwartek minister obrony Tibor Benkoe. Podczas sześciomiesięcznej służby żołnierze będą otrzymywać żołd wysokości 161 tys. forintów miesięcznie (2100 zł) brutto, a oprócz tego opłatę rekrutacyjną i wyżywienie. Minister oświadczył, że w tej szczególnej formie zatrudnienia nie będzie obowiązkowego czasu trwania kontraktu, można go będzie w każdej chwili rozwiązać za zgodą stron.

10:18

USA: na Brooklynie, w jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców parku narysowano na trawie specjalne okręgi. Mają one wyznaczać teren do odpoczynku, tak aby zachować społeczny dystans.

10:10

W Rosji do 317 554 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Od sześciu dni tamtejsze służby sanitarne rejestrują w ciągu doby mniej niż 10 tys. chorych na COVID-19. W ciągu ostatnich 24 godzin w Rosji zarejestrowano 8 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej chorych wykryto w Moskwie. W stolicy zdiagnozowano 3 746 nowych przypadków. Rosyjskie służby sanitarne poinformowały, że od początku pandemii zmarło 3 099 osób.

09:26

1017 osób zmarło dotąd w Pakistanie z powodu COVID-19 - poinformowały w czwartek władze kraju, w którym od 9 maja łagodzone są restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. W ciągu ostatniej doby w Pakistanie odnotowano 32 zgony. W kraju wskaźnik śmiertelności wynosi obecnie 2,1 proc. jest niższy niż 6,6 proc. na świecie.

09:22

Troje chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła o 43, do 3 641 - poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa. Dotychczas zmarły na Węgrzech 473 osoby chore na COVID-19, zaś 1509 uznano już za wyleczone. Jedna trzecia aktywnych przypadków, czyli 510 osób, wymaga leczenia szpitalnego, przy czym 27 oddycha przy pomocy respiratora.

09:10

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 476 przypadków zakażenia koronawirusem, 15 chorych na COVID-19 zmarło, a 272 pacjentów wyzdrowiało - podał w czwartek resort zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 19 706, zgonów do 579, a wyzdrowiałych do 6227.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

08:00

Część regionów Rosji zaostrza rygory kwarantanny. Decyzje lokalnych władz związane są z obchodzonym 24 maja muzułmańskim świętem zakończenia postu - Id al FitrW święto zakończenia postu muzułmanie odmawiają wspólne modlitwy i udają się do meczetów. W celu niedopuszczenia do gromadzenia się ludzi władze Czeczenii wydały czterodniowy zakaz przemieszczania się. Jednocześnie wezwano Czeczenów, aby świąteczny okres spędzili w domach z rodzinami, przestrzegając zasad izolacji. Podobne ograniczenia, głównie związane z zakazem gromadzenia się w świątyniach, wprowadzono także w innych muzułmańskich regionach Rosji.

07:31

Niektóre zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2 przez bliski kontakt z zainfekowanymi ludźmi. Dotychczas udokumentowano kilka takich przypadków u psów, kotów i norek. Naukowcy za mało prawdopodobną uważają jednak możliwość zakażenia się człowieka od zwierzęcia. Organizacja zaleca zatem, aby nie podejmować szczególnych środków zapobiegawczych w stosunku do zwierząt domowych, szczególnie takich, które mogłyby zagrażać ich dobrostanowi. Doradza jednak, aby osoby zakażone koronawirusem lub te, które to podejrzewają ograniczyły swój kontakt ze zwierzętami. 28 lutego w Hongkongu potwierdzono pierwszą infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 u zwierzęcia - zakaził się 17-letni pies rasy pomeranian. Jego opiekunka chorowała na COVID-19 i to przypuszczalnie od niej wirus przeniósł się na zwierzaka.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
06:59

W ciągu ostatniej doby wykryto prawie 20 tys. nowych przypadków zachorowań na COVID-19, 888 osób zmarło - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się to Brazylia może zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań, za USA. Łączna potwierdzona liczba przypadków infekcji koronawirusem wynosi tam obecnie 291 579 a zgonów 18 859.

06:57

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zmarło 57 osób zakażonych koronawirusem - informuje Instytut Roberta Kocha. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła tam do 8 147. Potwierdzono też 745 nowych zakażeń. W sumie liczba zdiagnozowanych infekcji COVID-19 wzrosła w Niemczech do 176 752.

06:42

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 2 248 nowych przypadkach infekcji koronawirusem i 424 ofiarach śmiertelnych. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii. Nowe przypadki oznaczają wzrost potwierdzonej liczby zachorowań na COVID-19 do 56 594, a zgonów do 6090.

06:41

1561 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii odnotowano tam ponad 93 416 zgonów na COVID-19. To drugi dzień z rzędu, gdy w USA zarejestrowano ponad 1,5 tys. ofiar śmiertelnych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Na COVID-19 zachorowało na świecie już ponad 5 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 02:43
Liczba zachorowań na COVID-19 na świecie przekroczyła 5 mln. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Liczba ofiar na całym świecie to obecnie niemal 328 tys., a wyleczyć udało się niemal 2 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez pikników i dalekich wypadów. Prezydent Francji apeluje o rozsądek w związku z SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 04:01
Francuska policja zdecydowanie przegania paryżan organizujących pikniki na skwerach i trawnikach stolicy. W środę funkcjonariusze rozproszyli zgromadzenie kilkuset osób na Esplanadzie Inwalidów świętujących rozpoczęcie długiego weekendu.
rozwiń zwiń