X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostrzejsze kary dla terrorystów. Brytyjski rząd złożył projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 05:19
Minimum 14 lat więzienia, brak możliwości przedterminowego zwolnienia i nadzór do 25 lat po wyjściu na wolność grozić będzie sprawcom najpoważniejszych przestępstw o charakterze terrorystycznym zgodnie z projektem nowej ustawy zaproponowanej przez brytyjski rząd.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/cosimoattanasio - Redline

Złożony w środę projekt ustawy o zapobieganiu terroryzmowi i wyrokach za przestępstwa o charakterze terrorystycznym jest ciągiem dalszym reakcji na dwa ataki, do których doszło w ostatnich miesiącach w Londynie - w listopadzie zeszłego roku oraz w lutym tego roku. Pod koniec lutego przyjęto nadzwyczajną ustawę uniemożliwiającą automatyczne warunkowe zwalnianie z więzień osób skazanych za terroryzm, ale zapowiedziano wówczas, że złożony zostanie też projekt szerszej ustawy zaostrzającej kary dla sprawców najpoważniejszych aktów terroru.

anglia zamach 1200.jpg
Atak nożownika w Londynie. Polak pomógł obezwładnić terrorystę kłem narwala

Przewidziane kary

Zgodnie z projektem w przypadku sprawców najpoważniejszych przestępstw o charakterze terrorystycznym wprowadzona ma być minimalna kara 14 lat więzienia i do 25 lat okresu próby, w którym w przypadku złamania warunków zwolnienia przedterminowego musieliby wrócić do więzienia, wprowadzona ma być możliwości skazania sprawców na karę bez możliwości przedterminowego zwolnienia, objęte obowiązkowym 12-miesięcznym okresem próby mają być wszystkie osoby skazanych za terroryzm, nawet jeśli odbędą w całości zasądzony wyrok.

Ponadto podniesiona ma zostać z 10 do 14 lat maksymalna kara za szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym, m.in. członkostwo w zakazanych organizacjach terrorystycznych, wspieranie ich oraz udział w szkoleniach terrorystycznych. Zwiększony ma być też zakres i możliwość stosowania prewencyjnych środków w przypadku osób, które zakończyły odbywanie kar, ale nadal mogą stanowić zagrożenie. Te środki to np. zakaz wyjazdu z kraju, zakaz mieszkania w danej odległości od pewnego adresu, obowiązek noszenia elektronicznej bransolety czy godzina policyjna. Obecnie te środki mogą być stosowane przez dwa lata, projekt ustawy daje możliwość ich wielokrotnego przedłużania.

1200_ISIS_PAP.jpg
"Terroryści z Państwa Islamskiego wciąż stanowią zagrożenie". ONZ ostrzega

"Zrobimy wszystko, aby ich powstrzymać"

- Szokujące ataki w Fishmongers' Hall i Streatham ujawniły poważne wady w sposobie traktowania skazanych za terroryzm. Obiecaliśmy działać i dziś spełniamy tę obietnicę. Ci, którzy bezsensownie starają się niszczyć i odbierać ludzie życie, muszą wiedzieć, że zrobimy wszystko, aby ich powstrzymać - oświadczyła Priti Patel, minister spraw wewnętrznych.

Na razie nie przedstawiono projektu harmonogramu prac nad projektem ustawy, ale biorąc pod uwagę dużą przewagę, jaką ma Partia Konserwatywna w Izbie Gmin, a także fakt, że opozycyjna Partia Pracy przyznała, iż kwestia wyroków dla skazanych za terroryzm wymaga zmian, przyjęcie tego projektu jest niemal pewne.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamachowiec z Londynu skazany na dożywocie. "Jego intencją było zabicie wielu ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 17:22
Mieszkający w Wielkiej Brytanii sudański azylant, który w sierpniu 2018 roku próbował w okolicach budynku parlamentu w Londynie rozjechać samochodem grupę rowerzystów oraz policjantów, został w poniedziałek skazany na karę dożywotniego więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy projekt ustawy brytyjskiego rządu. Skazani za terroryzm mają pozostać w więzieniach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 02:41
- Brytyjski rząd przedstawi projekt nadzwyczajnej ustawy, która uniemożliwi automatyczne przedterminowe zwalnianie z więzień osób skazanych za terroryzm - zapowiedział w poniedziałek wieczorem minister sprawiedliwości Robert Buckland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn: atak nożownika w meczecie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 20:49
Londyńska policja aresztowała mężczyznę, który w meczecie w centrum brytyjskiej stolicy pchnął nożem starszego mężczyznę. Życiu zaatakowanego nie zagraża niebezpieczeństwo.
rozwiń zwiń