X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Niemiecki wywiad narusza wolność prasy. Stanowisko tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:10
Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w dzisiejszym wyroku, że masowe zakładanie podsłuchów i nadmierne zbieranie danych przez niemiecki wywiad (BND) poza niemieckimi granicami narusza wolność prasy i tajemnicę korespondencji.
Audio
  • Niemiecki wywiad (BND) nie ma prawa zakładać podsłuchów poza niemieckimi granicami. Korespondencja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Wejście do siedziby BND w Berlinie
Wejście do siedziby BND w BerlinieFoto: shutterstock/nitpicker

Skargę na bezprawne działania BND złożyła do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe organizacja Reporterzy bez Granic i sześciu dziennikarzy zagranicznych.

smartfon1200.jpg
Czy przeszkadza mi inwigilacja prowadzona przez mój telefon?

Sędziowie Trybunału przyznali rację skarżącym, uznając, że BND jest zobowiązany do przestrzegania praw podstawowych zagwarantowanych w niemieckiej konstytucji zarówno w Niemczech jak i poza niemieckimi granicami. Zdaniem sędziów, działalność BND poza niemieckimi granicami nie jest odpowiednio kontrolowana, a prowadzona przez niemieckie służby na terenie obcych państw masowa inwigilacja narusza prawa podstawowe.

Federalny Trybunał Konstytucyjny zobowiązał niemiecki rząd do końca 2021 roku dokonać zmiany ustawy dotyczącej działalności krajowych agencji wywiadowczych, w tym wywiadu i kontrwywiadu.

W 2016 roku Bundestag dokonał nowelizacji ustawy dotyczącej działalności krajowych agencji wywiadowczych. Nowe prawo zezwoliło BND m.in. na współpracę z amerykańskimi agencjami i szpiegowanie instytucji europejskich oraz państw UE, jeśli służy to bezpieczeństwu Niemiec.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media: niemiecki wywiad inwigilował zagranicznych dziennikarzy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:14
BND czyli niemiecki wywiad zagraniczny interesował się dziennikarzami i redakcjami od końca lat 90. - podaje tygodnik "Der Spiegel", opierając się na materiałach komisji parlamentarnej Bundestagu badającej działalność służb USA i Niemiec.
rozwiń zwiń