X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Chrześcijaństwo sercem Europy". Premier dla francuskiego dziennika "Le Figaro"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 01:35
W artykule "Chrześcijaństwo jest sercem Europy: nie zapominajmy o lekcji Jana Pawła II!", zamieszczonym w "Le Figaro", premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wkładzie papieża Polaka w upadek komunizmu i jego przesłaniu solidarności i miłosierdzia aktualnym też w czasie epidemii.
Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy - podkreślił premier w artykule
"Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy" - podkreślił premier w artykuleFoto: facebook.com/@kancelaria.premiera/© Krystian Maj/KPRM
EN_00959521_0006 (1).jpg
Kard. Dziwisz o św. Janie Pawle II: dzieło jego życia przynosi nadzieję w czasie pandemii

"Polski premier składa hołd człowiekowi, który wywarł na nim głębokie wrażenie i przypomina swoje przesłanie nadziei w tych niespokojnych czasach" - napisał w przedmowie do artykułu Mateusza Morawieckiego dziennik "Le Figaro"

"W roku 2020, szczególnym roku dla Polski, obchodzimy wiele rocznic, w tym setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, a także bitwy warszawskiej, która uratowała Polskę i Europę od inwazji wojsk z bolszewickiej Rosji" - napisał premier w swoim artykule, dodając, że to zwycięstwo dało młodemu Karolowi Wojtyle szansę dorastania w wolnej Polsce.

>>>[ZOBACZ] Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

"Ten skromny chłopiec z Wadowic w Małopolsce został papieżem i pomógł pokonać Imperium Zła. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych historii XX wieku" - podkreślił polski premier.

"Jeśli zaciemnimy pamięć, zatracimy się w tym świecie"

"Naszym obowiązkiem jest ożywić to dziedzictwo, pielęgnować pamięć o naszych małych ojczyznach i wielkich bohaterach. Nie zapominając oczywiście o najbardziej tragicznych momentach w historiach narodowych. Ponieważ, jeśli zaciemnimy pamięć, zatracimy się w tym świecie, stracimy to, co czyni naszą tożsamość. Ci z nas, którzy są najsłabsi, starsi i najbardziej zagrożeni, potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. To nasz obowiązek" - zaapelował Mateusz Morawiecki.

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

"W Polsce, jednym z krajów najbardziej dotkniętych totalitaryzmem w XX wieku, okrucieństwa wojenne pochłonęły życie milionów niewinnych ludzi. A jednak to z tego »dalekiego kraju« przyszła duchowa odnowa dla świata. W obliczu pandemii koronawirusa Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II o solidarności i miłosierdziu" - napisał premier.

Dodał, że w dzisiejszych czasach osoby na pierwszej linii frontu walki z pandemią dają "swoje wielkie świadectwo moralne". "Musimy wierzyć - podobnie jak Jan Paweł II - w piękno Europy" - zaznaczył.

Wiara w inny porządek rzeczy

"Papież Jan Paweł II głosił mądrą nadzieję: wiarę w inny porządek rzeczy. Lepszy niż ten, w którym żyjemy. Dzisiaj, gdy kryzys epidemiologiczny przeradza się w najgłębszą recesję gospodarczą od prawie stu lat, potrzebujemy tej nadziei jeszcze bardziej" - stwierdził premier.

Szef polskiego rządu przypomniał, że wezwanie: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" dotarło do Gdańska, gdzie narodziła się Solidarność, a także do Berlina, gdzie runął Mur Berliński, a wraz z nim żelazna kurtyna.

Twitter abp Marek Jędraszewski 2 1200.jpg
Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

"W ten sposób słowa i czyny Jana Pawła II zmieniły oblicze Europy" - podsumował Mateusz Morawiecki. "Dzisiaj zmieni oblicze każdego europejskiego miasta i wsi, które stoją w obliczu epidemii. Niech przyniesie nadzieję, solidarność i uzdrowienie w każdym zakątku naszego kontynentu" - zaznaczył premier, który w osobistym wyznaniu napisał również, że papież był dla niego: "mistrzem, przewodnikiem oraz podstawą, na której budował swoją wiarę o wolnej i zjednoczonej Polsce".

"Opowiadamy Polskę światu"

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, media na całym świecie: od Meksyku po Japonię, ale także we Francji i w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Czechach publikują w tych dniach pochodzące z Polski teksty poświęcone Janowi Pawłowi II. Akcja odbywa się w ramach przedsięwzięcia "Opowiadamy Polskę światu - w 100-lecie urodzin Jana Pawła II", którą zorganizował Instytut Nowych Mediów.

W ciągu weekendu teksty w ramach projektu ukazały się m.in we francuskim "Le Figaro" i "L'Opinion", w brytyjskim "The Tablet", włoskim "Avvenire", czeskich "Lidovych Novinach", ukraińskim "RISU" a także w czasopismach w Meksyku i Panamie.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 13:00
Wielki Polak, papież Jan Paweł II, ale i artysta - dramaturg i aktor - wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest poszukiwanie piękna, oraz że jest to szczególne zadanie ludzi kultury. Artyści nie pozostawili jego wezwania bez odpowiedzi, a nauczanie to stało się treścią filmów i muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: rocznica urodzin św. Jana Pawła II okazją do namysłu nad jego dziedzictwem

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:17
"Świętowanie stulecia urodzin Jana Pawła II to doskonała okazja do ponownego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem" - napisał w liście do uczestników poznańskich obchodów jubileuszu urodzin papieża Andrzej Duda. Prezydenckie pismo odczytane zostało w bazylice archikatedralnej, w której metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył w niedzielę rocznicowej mszy świętej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bogdan Bartołd: w nauczaniu św. Jana Pawła II jest wiele słów dających nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 21:09
- To Jan Paweł II powiedział, że "człowiek jest drogą Kościoła". Nauczanie papieskie, mimo że było głoszone w określonym czasie i sytuacjach, nie straciło na aktualności - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
rozwiń zwiń