X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Czesi łagodzą ograniczenia, we Francji maleje dobowa liczba zgonów. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 20:00
Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech przedstawił w piątek zalecenia epidemiologów, które będą obowiązywać po 25 maja, wraz z kolejną falą łagodzenia ograniczeń. We Francji w ciągu 24 godzin zmarły 104 osoby zakażone koronawirusem. Dobę wcześniej było ponad 350 ofiar. Śledzimy najnowsze doniesienia ze świata związane z koronawirusem.
Audio
  • 303 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 4,5 miliona zachorowań. O szczegółach w relacji Wojciecha Cegielskiego. (IAR)
  • Znaczna poprawa sytuacji epidemicznej w Londynie. Relacja Adam Dąbrowski (IAR)
Po dwumiesięcznej przerwie do pracy wrócili rumuńscy fryzjerzy
Po dwumiesięcznej przerwie do pracy wrócili rumuńscy fryzjerzyFoto: EPA/ROBERT GHEMENT

Według danych amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło dotąd 302 tysiące osób. Liczba zakażeń zbliża się do 4,5 miliona, z czego wyleczyć udało się 1 milion 600 tysięcy osób.

Źródło mapy: Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore

AS/fc

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z 15 maja:

22:16

Prezydent Donald Trump powołał zespół, który ma zająć się opracowaniem i produkcją szczepionki na koronawirusa oraz przygotowaniem infrastruktury do jej szybkiej dystrybucji. Prezydent USA wyraził nadzieję, że szczepionka będzie gotowa jeszcze w tym roku.

22:01

Liczba hospitalizowanych pacjentów w obwodzie moskiewskim zakażonych koronawirusem jest wysoka; codziennie do szpitali trafia tam od 600 do 750 osób - poinformował w piątek gubernator Andrej Worobiow w telewizji Rossija-1.

- Kłopot polega na tym, że u nas już wcześniej były wysokie wskaźniki hospitalizacji. Dziennie hospitalizujemy 600, 700, 750 pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że szybko postępują wypisy ze szpitali - powiedział.

21:55

104 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin we Francji - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Dobowa liczba ofiar śmiertelnych znacznie spadła w porównaniu z czwartkowym bilansem, w którym informowano o zgonie 351 osób.

Od 1 marca w kraju zmarło łącznie 27 529 osób, w tym w szpitalach 17 342, a pozostali w domach opieki.

21:44

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech przedstawił w piątek zalecenia epidemiologów, które będą obowiązywać po 25 maja, wraz z kolejną falą łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Szczegółowe przepisy przewidują m.in., że w różnych akcjach i wydarzeniach sportowych lub kulturalnych będzie możliwy jednorazowy udział do 300 osób. Jeżeli odmrażanie gospodarki nie wpłynie negatywnie na sytuację sanitarno-epidemiczną, to od 8 czerwca liczba dozwolonych uczestników wzrośnie do 600, a po kolejnych dwóch tygodniach - do 1000.

Kąpiele i opalanie się na basenach i kąpieliskach możliwe będą bez maseczek.

Restauracje będą otwarte w ograniczonych godzinach - od 6 do 23. Takż kluby nocne i bary muszą być zamknięte po godzinie 23.

21:17

Dotychczas w Finlandii potwierdzono nieco ponad 6,2 tys. przypadków COVID-19. Około 5 tys. osób zostało już wyleczonych. - poinformowano w piątek w Helsinkach na rządowej konferencji, na której dokonuje się przeglądu bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju.

- Liczba wyleczonych rośnie obecnie szybciej niż przybywa nowych przypadków zachorowań - oświadczył naczelny lekarz Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Taneli Puumalainen. Według niego epidemia została "mocno spowolniona".

20:59

Według ekspertów, regularnie badających stan zanieczyszczenia powietrza nad Paryżem i regionem stołecznym Ile-de-France, jeszcze nigdy w historii badań nie notowano tak dobrych wyników. Przede wszystkim dotyczy to szkodliwych dla serca i dróg oddechowych związków azotu.

Taka poprawa warunków to, zdaniem AirParif - instytucji zajmującej się stanem powietrza nad stolicą Francji - przede wszystkim rezultat zmniejszenia ruchu pojazdów w Paryżu, wynikającego z rygorystycznych przepisów, związanych z kwarantanną.

20:51

Odizolowane namioty na greckiej wyspie Lesbos, gdzie kierowani są imigranci, u których potwierdzono COVID-19.


Foto: EPA/STRATIS BALASKAS Foto: EPA/STRATIS BALASKAS
20:46

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podał w piątek, że WHO bada związek Covid-19 z diagnozowanym u dzieci zespołem zapalnym podobnym do choroby Kawasakiego. Choroba pojawiła się już w Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

20:21

Od czwartku liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii wzrosła o 6 i jest to od marca najniższa w kraju dobowa liczba zgonów u pacjentów chorych na COVID-19 – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Jak dodał podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales, do piątku zmarło w Portugalii wskutek infekcji koronawirusem ogółem 1190 osób.

19:46

W ostatnich tygodniach we Francji u 135 dzieci zdiagnozowano stan zapalny zbliżony do choroby Kawasakiego i związany z koronawirusem – poinformowała w piątek Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS). Dziewięcioletnie dziecko zmarło.

Wieloukładowy stan zapalny wymaga intensywnej opieki, do wtorku zarejestrowano 125 takich przypadków. Połowa chorych dzieci przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

19:42

Kanadyjskie agencje wywiadu ostrzegają przed próbami kradzieży wyników badań naukowych prowadzonych podczas pandemii koronawirusa w Kanadzie i przed zagrożeniami dla instytucji medycznych.

Canadian Security Intelligence Service (CSIS) i Communications Security Establishment (CSE – wywiad elektroniczny) wydały wspólny komunikat, w którym ostrzegły, że wyniki pracy kanadyjskich naukowców są celem finansowanych przez obce rządy działań szpiegowskich.

Żaden konkretny rząd czy podmiot nie został wymieniony i nie wskazano żadnych działań.

19:41

Deputowani do parlamentu Rosji zwrócili się do prokuratury z wnioskiem o ocenę działań niezależnych portali rosyjskich, które przekazały informacje mediów zachodnich podważających oficjalne dane o śmiertelności w Rosji z powodu koronawirusa.

Parlamentarzyści chcą też, by prokuratura skontrolowała publikacje źródłowe, z których korzystały rosyjskie portale, czyli artykuły opublikowane w dziennikach "New York Times" i "Financial Times".

18:43

242 kolejne osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech - poinformowała w piątek Obrona Cywilna w komunikacie. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł tym samym do 31 610.

Liczba zmarłych w ostatniej dobie jest niższa o 20 w porównaniu z bilansem podanym w czwartek.

18:42

Rozporządzenie ministra zdrowia Bułgarii o obowiązkowej hospitalizacji w wypadku zakażenia się koronawirusem osób powyżej 60. roku życia oraz cierpiących na przewlekłe choroby, wywołało protesty środowisk lekarskich i prawniczych.

Pierwsza na wydane w czwartek rozporządzenie zareagowała dyrektor największej w kraju kliniki psychiatrycznej dr Cwetesława Gyłybowa. Na swoim profilu na Facebooku podkreśliła, że w Bułgarii przymusowe leczenie, i to jedynie osób ubezwłasnowolnionych, może być zarządzone jedynie przez sąd po sprawie w dwóch instancjach.

18:16

 Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner poinformował w piątek, że dwumiesięczna kwarantanna przyczyniła się do zmniejszenia handlu narkotykami o 30–40 proc., ale powstały nowe praktyki: dostawy do domu oraz większy nacisk na hodowlę konopi indyjskich.

18:15

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji wzrósł w piątek o 117 do 3646 - poinformował Urząd Zdrowia Publicznego. Mimo wysokiej liczby zgonów za pozytywne uznano znaczny spadek liczby ciężko chorych pacjentów z COVID-19.

Po raz pierwszy od początku kwietnia liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 400.

17:29

W poniedziałek bazylika Świętego Piotra zostanie otwarta dla turystów i wiernych - poinformował w piątek Watykan.

17:27

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu ostatniej doby o 384, do 33 998 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie w Wielkiej Brytanii 236 711 osób zostało zainfekowanych koronawirusem.

17:26

W Holandii na COVID-19 zmarły kolejne 53 osoby, stwierdzono też 200 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie w kraju odnotowano 5643 ofiary śmiertelne.

17:25

 Minister spraw wewnętrznych Belgii Pieter De Crem poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd podejmie decyzję w sprawie otwarcia granic, które zamknięte zostały z powodu pandemii koronawirusa. Granice mogłyby zostać otwarte w połowie czerwca.

17:23

Rząd Austrii zapowiedział w piątek stopniowe znoszenie restrykcji w sektorze kultury. Od 29 maja otwierane będą sale teatralne i koncertowe, w których początkowo można będzie pomieścić tylko 100 osób, a następnie 250 od 1 lipca i 1000 od 1 sierpnia.

Kina będą otwarte od 1 lipca, a wszystkie instytucje kulturalne będą musiały przestrzegać zasad dystansu społecznego - poinformowały władze Austrii, które mają też przedstawić "wytyczne prewencyjne" dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa podczas prób teatralnych i na planach filmowych.

16:33

Korea Południowa: większość ulic w jednej z najbardziej na co dzień zatłoczonych dzielnic Seulu jest całkowicie pusta. Po wprowadzeniu obostrzeń, większość mieszkańców rozpoczęła pracę zdalną.

Puste ulice w jednej z najbardziej na co dzień zatłoczonych dzielnic Seulu Puste ulice w jednej z najbardziej na co dzień zatłoczonych dzielnic Seulu
16:22

Austria zawarła tę samą umowę o ponownym otwarciu granic ze Szwajcarią i Liechtensteinem, którą wcześniej ogłosiła z Niemcami - poinformował w piątek austriacki kanclerz Sebastian Kurz. Zamknięte z powodu pandemii Covid-19 granice będą całkowicie otwarte od 15 czerwca.

"Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami, Liechtensteinem i Szwajcarią, a mianowicie znaczące złagodzenie (kontroli na granicach) od dziś i pełne otwarcie granic od 15 czerwca" - oświadczył Kurz na konferencji prasowej.

16:07

USA: Restrykcje, wprowadzone w Nowym Jorku z powodu epidemii koronawirusa, będą obowiązywać do 13 czerwca. Decyzję o ich przedłużeniu podjął gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo.
Mieszkańcy miasta nie mogą wychodzić z domów bez ważnych powodów, nie pracuje większość sklepów ani firm.

Zakaz wychodzenia z domów ma zostać złagodzony w mniej zaludnionych dzielnicach, a sklepy i firmy mają stopniowo wznawiać działalność.

Nowy Jork jest centrum epidemii w Stanach Zjednoczonych. Zmarło tam przeszło 20 tysięcy osób, w całym kraju 87 tysięcy.

Nowy Jork przedłuża obostrzenia wprowadzone w celu ograniczenia epidemii. Nowy Jork przedłuża obostrzenia wprowadzone w celu ograniczenia epidemii.
15:49

Białoruś: już prawie 28 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby ujawniono 958 nowych przypadków zakażenia.

Na Białorusi od początku epidemii zmarło 156 osób chorych na COVID-19, a ponad 8 800 pacjentów wyzdrowiało. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono około 13 tysięcy testów na wykrycie patogenu, a od początku epidemii ponad 321 tysięcy.

To już dziesiąty dzień w tym miesiącu, gdy na Białorusi ujawnia się ponad 900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

15:46

W Bośni i Hercegowinie obowiązuje powszechny nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. 

Bośnia i Hercegowina walczy z koronawirusem Bośnia i Hercegowina walczy z koronawirusem
15:34

Dania: Ministerstwo zdrowia Danii poinformowało w piątek, że w ciągu ostatniej doby nie zmarła w kraju żadna osoba chora na Covid-19. To pierwszy taki dzień od 13 marca. Wykryto 78 nowych infekcji koronawirusem.

Łączny bilans epidemii w Danii to 10 791 zakażeń i 537 zgonów. Mimo 78 nowych przypadków, liczba obecnie hospitalizowanych pacjentów spadła do 137.

15:20

Chiny: w mieście Wuhan trwają masowe testy mieszkańców na obecność koronawirusa. 

Władze miasta chcą przetestować wszystkich -11 mln- mieszkańców. Decyzja o masowych testach zapadła po tym, jak w ubiegłym tygodniu pierwszy raz od miesiąca zdiagnozowano 6 osób zakażonych. 

Chiny znoszą restrykcje, jednak w wielu miejscach wciąż pojawiają się nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 

15:12

Ministrowie spraw zagranicznych Łotwy, Estonii i Litwy - Edgars Rinkeviczs, Urmas Reinsalu i Linas Linkeviczius - podpisali w piątek w Rydze porozumienie o zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu między tymi krajami.

Formalnie granice lądowe, morskie i powietrzne zostały otwarte o północy z czwartku na piątek. Jest to pierwszy taki przypadek współpracy państw UE na drodze łagodzenia warunków kwarantanny wprowadzonej po wybuchu epidemii koronawirusa.

15:05

Austria: władze zezwoliły na otwarcie restauracji, jednak ze specjalnymi obostrzeniami. 

Przy jednym stoliku może przebywać maksymalnie 4 osoby dorosłe, a obsługa musi nosić maseczki na twarzy. 

Lokale zostaną ponownie otwarte po monad 2 miesiącach przestoju. Jest to kolejny etap znoszenia obostrzeń w kraju. 

14:59

Francja: zmarło 9-letnie dziecko, mające objawy choroby zbliżonej do choroby Kawasakiego, opisanej u młodych pacjentów, którzy mieli kontakt z koronawirusem. To pierwszy taki zgon we Francji - podaje AFP, powołując się na lekarza dziecka.

U dziecka, które zmarło z powodu "zaburzenia neurologicznego związanego z zatrzymaniem krążenia", badania serologiczne "wykazały, że miało ono kontakt" z koronawirusem, ale objawy Covid-19 nie rozwinęły się - powiedział AFP prof. Fabrice Michel, dyrektor oddziału intensywnej terapii pediatrycznej Centrum Szpitalno-Uniwersyteckiego La Timone w Marsylii.

14:35

Gruzja: władze nie przedłużą obowiązywania stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa i przestanie on obowiązywać 22 maja - poinformował w piątek premier Giorgi Gacharia.

"Po głębokiej analizie sytuacji epidemiologicznej podjęliśmy decyzję, by nie składać wniosku (...) o przedłużenie stanu wyjątkowego" - oznajmił Gacharia podczas konferencji prasowej.

14:24

Niemcy: niemieckie władze federalne złagodziły w piątek rekomendacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Niemiec cudzoziemców z państw UE. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu najbliższych dni.

O zmianie poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik niemieckiego MSW. Rekomendacje nie oznaczają automatycznego złagodzenia przepisów, bo decyzje pozostają w gestii poszczególnych krajów związkowych.

Od piątku obowiązek odbycia kwarantanny został zniesiony dla obywateli UE w najludniejszym landzie, Nadrenii Północnej-Westfalii.

14:08

Grecja: puste plaże czekające na turystów wkrótce zostaną otworzone. Rząd zdecydował o otwarciu ich od 16 maja, z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. 

Puste plaże w Grecji wkrótce zostaną otwarte. Puste plaże w Grecji wkrótce zostaną otwarte.
13:58

Belgia: liczba osób z koronawirusem w szpitalach ciągle spada. W ciągu ostatniej doby, w Belgii, przyjęto do szpitali 67 nowych pacjentów, a zwolniono do domów 190 - podało w piątek belgijskie centrum kryzysowe.

Obecnie w szpitalach przebywa 1862 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 380 pacjentów z koronawirusem. To o 27 mniej niż wczoraj. I jest to najniższa liczba od 23 marca.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono też 356 nowych infekcji Covid-19 i zgłoszono 56 nowych zgonów (35 w szpitalach i 21 w ośrodkach opieki stacjonarnej). Dzień wcześniej stwierdzono 60 zgonów.

13:53

Bangladesz: koronawirus dotarł do największego obozu dla uchodźców na świecie. Dwa przypadki zachorowań potwierdzono w Cox’s Bazaar w południowym Bangladeszu. Mieszka tam niemal milion muzułmanów, którzy uciekli przed prześladowaniami w sąsiedniej Birmie.

Tysiące Birmańczyków żyją w prowizorycznych, plastikowych chatach na niewielkiej przestrzeni w obozie. Zachowanie dystansu w Cox’s Bazaar jest niemożliwe, a choroby są na porządku dziennym.

W samym Bangladeszu od 26 marca obowiązuje zakaz wychodzenia z domów. Zamknięty został też dostęp do obozów dla uchodźców. COVID-19 kosztował życie 283 osób w tym kraju. Liczba zachorowań to prawie 19 tysięcy.

Koronawirus dotarł do największego obozu dla uchodźców w Bangladeszu. Koronawirus dotarł do największego obozu dla uchodźców w Bangladeszu.
13:44

Kenia: pandemia koronawirusa spowodowała spadek dochodów z turystyki, które pokrywają koszty ochrony dzikich zwierząt w Afryce. Bardziej aktywni stali się też kłusownicy, co w sumie bardzo utrudnia opiekę nad zagrożonymi gatunkami - pisze w piątek Associated Press.

Jednym z gatunków, które szczególnie często padają ofiarą kłusowników są nosorożce, a teraz rosną obawy o wzmożoną aktywność kłusowników i zwierzęta te są bardzo zagrożone - mówi w wywiadzie dla AP John Tekeles z rezerwatu Ol Pejeta Conservancy w Kenii.

13:37

USA: legendarny zespół akrobacyjny Marynarki Stanów Zjednoczonych "Blue Angels" dał swój pokaz nad miejscowością Nashville i Little Rock w stanie Arkansans. Był to hołd dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem na "pierwszej linii frontu".

13:28

Hiszpania: w czasie minionej doby z powodu Covid-19 zmarło w Hiszpanii 138 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi 27 459 – podał w piątek resort zdrowia tego kraju, przypominając, że podczas wcześniejszej doby liczba zgonów wynosiła 217.

Od czwartku liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o 643. W sumie do piątku zanotowano w Hiszpanii 230 183 zakażeń koronawirusem.

Hiszpanie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko rządowi, który ich zdaniem nie radzi sobie z epidemią Hiszpanie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko rządowi, który ich zdaniem nie radzi sobie z epidemią
13:23

Japonia: po zniesieniu stanu wyjątkowego w 39 z 47 prefektur Japonii premier kraju Shinzo Abe ponownie wezwał w piątek do zachowania ostrożności oraz przestrzegł, że trzeba się szykować na drugą i trzecią falę epidemii koronawirusa – przekazała publiczna stacja NHK.

Japonia musi się przygotować na długą walkę z wirusem, aż opracowane zostaną skuteczne metody leczenia i szczepionki – ocenił Abe, przemawiając na posiedzeniu wyższej izby parlamentu.

Premier po raz kolejny wezwał mieszkańców do prowadzenia „nowego stylu życia”, który zakłada dystansowanie społeczne i przestrzeganie wytycznych sformułowanych dla poszczególnych branż. Zapowiedział również poprawę krajowego systemu testów na koronawirusa.

13:19

Brazylia: żołnierze oraz pracownicy marynarki wojennej dezynfekują schroniska w Rio de Janeiro. Pensjonariuszom oraz opiekunom czas oczekiwania umila wojskowa orkiestra. [WIDEO]

13:12

Filipiny: liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 12 tys., a 806 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 zmarło - powiadomił w piątek minister zdrowia tego kraju, który musi dodatkowo zmagać się ze skutkami tajfunu.

W piątek stwierdzono 215 nowych przypadków zakażenia, a 16 osób zmarło. Kolejnych 123 pacjentów wyzdrowiało, co zwiększyło bilans wyleczonych z COVID-19 do 2 460.

Filipiny, obok Singapuru i Indonezji, pozostają jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19.

Masowa produkcja maseczek w jednej z fabryk w Manili, stolicy Filipin Masowa produkcja maseczek w jednej z fabryk w Manili, stolicy Filipin
13:06

Wielka Brytania: znaczna poprawa sytuacji epidemicznej w Londynie. Badania Narodowego Biura Statystycznego i naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wskazują, że współczynnik zakażalności to 0,4. Liczba dziennych zakażeń znacząco spadła.


Dziś w stolicy notuje się średnio niespełna 24 przypadki wirusa dziennie. W punkcie szczytowym było ich ponad 200 000. Opustoszałe Soho, cichy West End, wyłączone światła w City - wszystko to przynosi efekt. Na początku epidemii to Londyn był głównym ogniskiem.

12:54

Korea Południowa: wykryto 27 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 22 lokalne. Łączny bilans przekroczył 11 tysięcy. Władze wciąż starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ze skupiska infekcji w imprezowej dzielnicy Seulu – podała w piątek agencja Yonhap.

Ze skupiskiem w seulskich barach i klubach łączonych jest 17 z 27 nowo zdiagnozowanych zakażeń. Od początku pandemii w kraju potwierdzono łącznie 11018 infekcji, a 260 pacjentów zmarło – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

Podejrzewa się, że jeden 29-letni imprezowicz zakaził wiele osób w pięciu barach i klubach seulskiej dzielnicy Itaewon, w Korei Płd. Podejrzewa się, że jeden 29-letni imprezowicz zakaził wiele osób w pięciu barach i klubach seulskiej dzielnicy Itaewon, w Korei Płd.
12:46

Singapur: amerykański pilot został w środę skazany przez sąd w Singapurze na cztery tygodnie pozbawienia wolności za złamanie zasad kwarantanny - donosi agencja AP. Mężczyzna tłumaczył, że wyszedł z hotelu, aby kupić maseczki.

Skazany to 44-letni Thomas Yeargan z Alaski, pilot amerykańskiej firmy transportowej FedEx. Jak powiedział AP obrońca Amerykanina, mężczyzna został zatrzymany, gdy na trzy godziny opuścił hotel, w którym odbywał kwarantannę.

12:43

Słowenia: premier Słowenii Janez Jansza ogłosił w czwartek wieczorem, że jego krajowi udało się "ujarzmić" koronawirusa i obwieścił koniec stanu epidemii. Od piątku podróżni z UE mogą odwiedzać Słowenię bez konieczności odbywania kwarantanny.

Jansza powiedział, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażeń, a w szpitalach pozostało już tylko 36 spośród 1 465 zakażonych osób.

Słowenia jako pierwszy kraj w Europie ogłosiła koniec epidemii koronawirusa. Słowenia jako pierwszy kraj w Europie ogłosiła koniec epidemii koronawirusa.
12:28

USA: do piątku w liczącym nieco ponad 700 tys. mieszkańców Waszyngtonie wykryto 6 736 przypadków koronawirusa. Władze miejskie przedłużyły nakaz pozostania w domach do 8 czerwca.

O decyzji tej poinformowała na konferencji prasowej burmistrz miasta Muriel Bowser. Zgodnie z wcześniejszymi planami nakaz ten miał być uchylony w piątek. Nowy termin także nie jest ostateczny i w zależności od rozwoju sytuacji może ulec zmianie.

W stolicy USA na 100 tys. mieszkańców przypadają 933 zdiagnozowane zachorowania. Na Covid-19 zmarło tu do tej pory 358 osób.

12:22

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 300 tys. a zarażonych zbliża się do 4,5 mln - wynika ze zbiorczego zestawienia przygotowanego przez agencję Reuters.

Na USA przypada ponad 25 proc. wszystkich zgonów, na Wielką rytanię i Włochy 10-11 proc. a na Francję i Hiszpanię odpowiednio po 9 proc.

12:14

Singapur: pies-robot pomaga władzom Singapuru pilnować przestrzegania przepisów dystansowania społecznego w czasie pandemii koronawirusa. Urządzenie o nazwie SPOT patroluje miejski park i przypomina odwiedzającym, by utrzymywali od siebie odpowiednią odległość.

12:10

Niemcy: 101 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w RFN do 7 824. Odnotowano 913 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Pomimo ponownego wzrostu zakażeń, Niemcy znoszą kolejne obostrzenia. Pomimo ponownego wzrostu zakażeń, Niemcy znoszą kolejne obostrzenia.
12:02

Ukraina: w ciągu ostatniej doby wykryto 483 zakażenia koronawirusem, 20 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 330 wyzdrowiało - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju.

Bilans zakażonych wzrósł do 17 330, zgonów - do 476. 4 473 pacjentów ogółem wyzdrowiało.

11:48

Model opracowany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewiduje, że bez zdecydowanych działań pandemia koronawirusa może pochłonąć w Afryce do 190 tys. ofiar śmiertelnych, a zakazić się może 231 mln mieszkańców kontynentu.

Raport ekspertów zakłada, że w takim scenariuszu w ciągu 12 miesięcy zainfekowany zostanie prawie co czwarty mieszkaniec Afryki, z czego aż 88 proc. - m.in. z racji młodego wieku - przejdzie chorobę bez objawów, a tylko 4 proc. będzie miała poważne objawy.

Model przewiduje, że do szpitala trafi ponad 4,6 mln osób. Liczba ewentualnych ofiar śmiertelnych szacowana jest na 83-190 tys.

Afryka walczy z koronawirusem. WHO szacuje, że COVID-19 może pochłonąć nawet 190 tys. ofiar. Afryka walczy z koronawirusem. WHO szacuje, że COVID-19 może pochłonąć nawet 190 tys. ofiar.

11:36

Chiny: kolejne cztery przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono poprzedniej doby w prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin – podała w piątek państwowa agencja zdrowia. Trwają badania przesiewowe wszystkich mieszkańców miasta Wuhan, gdzie pandemia wybuchła.

Władze miasta Wuhan, chcą przetestować ponad 10 mln mieszkańców na obecność koronawirusa. Władze miasta Wuhan, chcą przetestować ponad 10 mln mieszkańców na obecność koronawirusa.
11:33

W Rosji w ciągu ostatniej doby zmarło 113 osób z Covid-19, o 10 więcej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zgonów sięgnęła 2 418 - poinformował w piątek sztab do walki z pandemią. Od czwartku wykryto 10 598 nowych infekcji i ich bilans wynosi teraz 262 843.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak