X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Premier Kanady o pandemii: będziemy mieć wiele pytań, szczególnie do Chin

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 01:43
- Są liczne pytania do różnych krajów o ich zachowanie w pierwszym okresie COVID-19, szczególnie pytania do Chin - mówił premier Kanady Justin Trudeau.
Justin Trudeau
Justin TrudeauFoto: Asatur Yesayants/Shutterstock

Premier, który unika zazwyczaj bezpośredniego odnoszenia się do Chin i podkreśla, że jego najważniejsza odpowiedzialność to bieżące problemy Kanadyjczyków, powiedział : "to jasne, że są liczne pytania do różnych krajów o ich zachowanie w pierwszym okresie COVID-19, szczególnie pytania do Chin".

Wskazał, że w przypadku globalnej pandemii potrzebna jest globalna, skoordynowana odpowiedź, ale to oczywiste, że "krajom, których postępowanie nie jest najlepsze z możliwych, zostaną postawione pytania, i zostaną wobec nich wyciągnięte wnioski". - To dotyczy również Chin - dodał Justin Trudeau.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Justin Trudeau EN 1200.jpg
"Rzecz wyjątkowo istotna". Premier Kanady domaga się wyjaśnień od Chin ws. COVID-19

Ambasador: Kanada konsekwentnie reaguje na działania Pekinu

Premier został poproszony podczas konferencji prasowej o komentarz do działań Chin podczas pandemii oraz do artykułu w dzienniku "The Globe and Mail", w którym zrelacjonowano wypowiedzi ambasadora Kanady w Chinach Dominica Bartona, który wskazywał, iż Chiny tracą swoją zdolność miękkiej dyplomacji i tworzą raczej "negatywną soft power", szkodząc swojemu wizerunkowi i możliwościom działania na świecie. Barton zwracał uwagę, że Chiny "izolują" kraje, które sprzeciwiają się ich agresywnym działaniom.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] COVID-19 pochodzi z laboratorium w Wuhanie? Premier Australii: brak dowodów

Barton przedstawił swoją ocenę Chin podczas spotkania w Canadian International Council w ub.tygodniu, napisał "The Globe and Mail". Wskazał, że od półtora roku Kanada konsekwentnie reaguje na działania Pekinu w sprawach, w których nie zgadza się z Chinami, ale nadal szuka z nimi możliwości współpracy.

Kanada, kraj "względnie nieistotny" dla Chin

W grudniu 2018 r. Chiny aresztowały pod nieudowodnionymi jeszcze sądownie zarzutami dwóch Kanadyjczyków, w reakcji na zatrzymanie w Vancouver wiceprezes Huawei. Michael Kovrig i Michael Spavor, napisał "The Globe and Mail", są przetrzymywani w stale oświetlonych pomieszczeniach chińskiego aresztu. Meng Wanzhou mieszka w Vancouver w swojej prywatnej rezydencji, czekając na orzeczenie sądu w sprawie wniosku o deportację.

W ocenie Bartona, Kanada jest dla Chin "względnie nieistotnym krajem", ale wezwał do stworzenia "chińskiego departamentu" w Kanadzie, który byłby miejscem współpracy rządu, organizacji pozarządowych i prywatnego sektora. "Stanowisko Kanady będzie wyraźnie słyszane" - cytował ambasadora dziennik.

Zbyt ugodowe podejście?

Część opozycyjnych polityków, a także część mediów, zarzuca Ottawie, że prowadzi zbyt ugodową politykę wobec Chin. Jednak w miniony piątek Trudeau wprost podziękował Tajwanowi za dostawę maseczek, mimo tego, że Pekin nie uznaje Tajwanu za niepodległe państwo , a za jedną ze swoich prowincji.

Choć, jak wskazują media, część kanadyjskich firm wolałaby, aby rząd łagodził relacje z Chinami, według najnowszego sondażu Angus Reid, 85 proc. Kanadyjczyków uważa, że chiński rząd jest "nieuczciwy" i tylko 14 proc. ma pozytywną opinię o Chinach (pół roku wcześniej – 29 proc.) Do 11 proc. obecnie spadł odsetek Kanadyjczyków, którzy sprzyjają biznesowym związkom Kanady z Chinami (w 2015 r. - 40 proc.). 80 proc. Kanadyjczyków chce, by uniemożliwić chińskiemu Huawei wejście na kanadyjski rynek technologii 5G.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock granica kanada usa 1200.jpg
Odmrażanie Kanady. Kilka prowincji ogłasza stan wychodzenia z kwarantanny

Zastraszani przeciwnicy Pekinu

We wtorek został opublikowany, we współpracy z Amnesty International, raport pozarządowych organizacji na temat działań Chin na terenie Kanady, wymierzonych przeciwko krytykom Pekinu. Raport wymienia przykłady zastraszania, szantażowania pro-demokratycznych organizacji chińskich, organizacji tybetańskich i ujgurskich.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kanadyjskie media: Chiny od stycznia skupowały sprzęt ochronny

To np. przypadek Tybetanki, która chciała być przedstawicielem studentów na Uniwersytecie Toronto, i wobec której rozpoczęła się kampania zastraszania, w tym – grożenia śmiercią. Ujgurzy relacjonowali, że członkowie ich organizacji odbierali telefony od chińskich służb, często grożących represjami wobec pozostałych w Chinach członków rodzin. Autorzy raportu proszą rząd Kanady o dokumentowanie działań Chin i przeanalizowanie możliwych działań prawnych. Dziennik „La Presse” informował na swojej stronie internetowej, że kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych przesłało mail zapewniający o poważnym podejściu do takich incydentów, prosząc o ich zgłaszanie na policję.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chiny tuszowały wybuch COVID-19 w Wuhanie". Spięcie ambasadorów Chin i USA na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 19:13
Pandemia koronawirusa tylko spotęgowała napięte stosunki między Waszyngtonem a Pekinem. Do napiętej dyskusji doszło na Twitterze między ambasadorami Chin i USA w Polsce. "Chińczycy, którzy podnieśli alarm, zniknęli. Nie jesteśmy stronniczy, widzimy fakty" - stwierdziła Georgette Mosbacher w odpowiedzi na słowa ambasadora Chin, który napisał o "olbrzymim kłamstwie obecnej administracji USA".
rozwiń zwiń