X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kreml przez dekady nie przyznawał się do Katynia". "The Times" o usunięciu w Twerze tablic o ofiarach zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:55
Według historyków funkcjonariusze NKWD przez dwa miesiące codziennie rozstrzeliwali więźniów, robiąc sobie przerwę tylko na Święto Pracy, a jak się uważa, oficer NKWD Wasyl Błochin osobiście zastrzelił około 7 tys. więźniów, co oznaczałoby, że dokonał największej liczby egzekucji w historii - pisze "The Times". Brytyjski dziennik "The Times" odnotowuje w poniedziałkowym wydaniu usunięcie w Twerze przez rosyjskich nacjonalistów tablic upamiętniających 6 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Twer: moment usunięcia ednej z tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej
Twer: moment usunięcia ednej z tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiejFoto: YouTube

CZYTAJ RÓWNIEŻ
artem_1200.jpg
Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

Jak przypomina gazeta, tablice na fasadzie byłej siedziby tajnej policji zainstalowała na początku lat 90. grupa obrońców praw człowieka. Podczas serii egzekucji w kwietniu i maju 1940 roku zabitych przez NKWD zostało łącznie około 22 tys. obywateli polskich.

Według historyków funkcjonariusze NKWD przez dwa miesiące codziennie rozstrzeliwali więźniów, robiąc sobie przerwę tylko na Święto Pracy, a jak się uważa, oficer NKWD Wasyl Błochin osobiście zastrzelił około 7 tys. więźniów, co oznaczałoby, że dokonał największej liczby egzekucji w historii - pisze "The Times".

Jak przypomina brytyjski dziennik, Kreml przez dziesięciolecia upierał się, że masakra została dokonana przez Niemców. W 1990 roku Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca sowiecki, przyznał, że Moskwa jest za to odpowiedzialna, a w 2010 roku rosyjski parlament w wydanym oświadczeniu bezpośrednio obwinił Józefa Stalina za te morderstwa.

Od 2014 roku takie akty potępienia sowieckiego przywódcy stały się rzadkością w Rosji, kiedy to po aneksji Krymu wzrosło napięcie między Moskwą a Zachodem. W zeszłym roku prokurator w Twerze orzekł, że treść tablic "nie były oparta na udokumentowanych faktach" - pisze "The Times". (PAP)

PAP/agkm

Czytaj także

Prezes IPN o zbrodni katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:47
- Ci, którzy zginęli w Katyniu, nie wyparli się niepodległej Ojczyzny. Dlatego ich zamordowano. Zbrodnia katyńska była po to, by więcej wolnej Polski nie było - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 18:00
W rosyjskim Twerze usunięto tablice upamiętniające pomordowanych polskich policjantów. - Działania, które mają na celu wybielenie Rosji sowieckiej i jej spuścizny, nabierają na sile - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń