X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wielka Brytania pod względem liczby zgonów wyprzedziła Włochy. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 18:00
O 693 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To znacznie więcej niż bilans z poniedziałku (288), jednak zmienił się tam sposób podawania statystyki i uwzględnione są w nich wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach. To oznacza, że Wielka Brytania wyprzedziła pod względem liczby zgonów Włochy i zajmuje drugie miejsce na świecie - za USA.
Audio
  • Centrum prognozuje, że od maja do września włoskie PKB spadnie co najmniej o 8 proc. - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Białoruś: przedstawiciel WHO zaniepokojony defiladą 9 maja - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • 30 nowych przypadków śmiertelnych we Francji. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
  • We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 236 osób zakażonych koronawirusem. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
O 693 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
O 693 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER
Shutterstock szczepionka koronawirus 2 1200.jpg
Przełom w walce z koronawirusem? Włoska firma coraz bliżej szczepionki na SARS-CoV-2

Liczba wszystkich zakażeń w Chinach, gdzie koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu ubiegłego roku, wynosi według najnowszego raportu 82 tys. 881. Z powodu powikłań wywołanych chorobą COVID-19 zmarły w tym kraju 4633 osoby.

Dane opublikowane przez władze Chin świadczą o stopniowym lokalizowaniu epidemii, co stoi w kontraście do sytuacji na całym świecie, gdzie pochodzący z Państwa Środka koronawirus zbiera coraz większe żniwo.

W poniedziałek wieczorem poinformowano, że z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 250 tys. ludzi. Liczba wszystkich zakażonych sięga 3,6 mln. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 3062 osoby, a u 61 923 potwierdzono obecność SARS-CoV-2.

Krytycyzm wobec władz Chin

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a restrykcje sanitarno-epidemiologiczne są w tym kraju stopniowo rozluźniane. Wciąż obowiązuje jednak zakaz wjazdu do ChRL dla większości cudzoziemców oraz obowiązek kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, które wprowadzono w obawie przed infekcjami przywleczonymi z zagranicy.

Niezależnie od sukcesów w walce z epidemią rośnie krytycyzm wobec władz Chin, które są oskarżane o niedostateczną kontrolę sanitarno-epidemiologiczną i dopuszczenie do rozwoju epidemii. W niedzielę szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oświadczył, że "istnieje wiele dowodów" na to, iż koronawirus "pochodzi z laboratorium w Wuhanie". W podobnym duchu wypowiadał się też amerykański prezydent.

Państwowe chińskie media zaatakowały w poniedziałek sekretarza stanu USA, zarzucając mu kłamstwa i manipulacje w sprawie koronawirusa. Zdaniem komentatorów może to dodatkowo nasilić napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

***

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

Poniżej nasza wtorkowa relacja z wydarzeń ze świata związanych z pandemią koronawirusa.

PAP/IAR/twitter.com
pb

21:31

Zniesienie części restrykcji dotyczących handlu i usług w Hiszpanii zachęciły niewielu właścicieli hoteli i sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych, do wznowienia pracy po kwarantannie - wynika z danych Stowarzyszenia Pracowników Niezależnych (ATA). Jak poinformowały władze ATA na Twitterze, w poniedziałek, pierwszego dnia złagodzonych obostrzeń, tylko 3 proc. hiszpańskich hotelarzy zdecydowało się na wznowienie działalności. Do pracy przystąpiło tylko 20 proc. sklepów, które nie oferują dóbr pierwszej potrzeby, oraz połowa zakładów fryzjerskich.

Program wycofywania restrykcji obowiązujących w Hiszpanii od połowy marca w związku z epidemią koronawirusa został ogłoszony 28 kwietnia i podzielony na cztery etapy - ma być wdrażany od 4 maja do 30 czerwca. Fot. PAP/EPA/JUAN GONZALEZ Program wycofywania restrykcji obowiązujących w Hiszpanii od połowy marca w związku z epidemią koronawirusa został ogłoszony 28 kwietnia i podzielony na cztery etapy - ma być wdrażany od 4 maja do 30 czerwca. Fot. PAP/EPA/JUAN GONZALEZ
21:20

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas przedłużył do 5 czerwca stan wyjątkowy ogłoszony na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu w odpowiedzi na kryzys koronawirusowy. Część palestyńskich pracowników wraca jednak do pracy w Izraelu. Wprowadzony dwa miesiące temu stan wyjątkowy zamknął Palestyńczyków w ich domach, z wyjątkiem niezbędnych podróży. Przejścia graniczne z Izraelem i Jordanią zostały zamknięte.

21:16

Znany bośniacki lekarz Jusuf Szabanović zaszokował opinię publiczną, gdy w klubie golfowym w Sarajewie zorganizował wystawne przyjęcie urodzinowe z udziałem ok. 20 osób. Wśród gości byli minister, profesorowie i artyści - podaje dziennik "Oslobodjenje". We wtorek jubilat został zwolniony ze stanowiska szefa chirurgii ogólnej w Centrum Klinicznym Uniwersytetu w Sarajewie i objęty kwarantanną. "Zasady są takie same dla wszystkich i wszyscy muszą ich przestrzegać” - oświadczyły w komunikacie władze placówki.

21:06

- Wcześniejsze przyspieszenie szerokiego stosowania testów na obecność koronawirusa byłoby korzystne - przyznał we wtorek główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance.

20:47

330 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby, w tym 234 osób w szpitalach i 96 w zakładach opieki. To największa liczba ofiar śmiertelnych od sześciu dni - poinformował francuski resort zdrowia w komunikacie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju wynosi obecnie 25531. W domach opieki zmarło 9471 osób.

20:45

W związku z pandemią koronawirusa na Ukrainie do końca roku szkolnego zajęcia będą prowadzone na odległość. P.o. ministra oświaty i nauki Lubomyra Mandzij poinformowała, że lekcje będą odbywać się do 31 maja, a do 1 lipca powinien być oficjalnie zakończony rok szkolny. W czerwcu podczas rad pedagogicznych nauczyciele mają podejmować decyzje w sprawie promowania uczniów do kolejnych klas.

20:41

Wielka Brytania wyprzedziła pod względem liczby zgonów Włochy i zajmuje drugie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi. To efekt wzrostu liczby zgonów o 693 w ciągu ostatniej doby. Jednak, jak podkreślił we wtorek minister spraw zagranicznych Dominic Raab podczas rządowej konferencji prasowej, ze względu na różne kryteria stosowane przez poszczególne kraje, takie porównania nie są do końca miarodajne. W zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyki i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach.

20:16

W należącym do archidiecezji Bragi, na północy Portugalii, hotelu im. Jana Pawła II rozpoczęto leczenie osób chorych na COVID-19. Zamieniona w szpital placówka turystyczna zaczęła działać w piątek. Jak poinformowała w komunikacie portugalska archidiecezja, udostępniony przez kościół hotel znajdujący się obok sanktuarium maryjnego Sameiro w Bradze, przyjmuje chorych na COVID-19 z lekkimi objawami choroby i tylko w przypadku przepełnienia regionalnych szpitali.

19:37

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 236 osób zakażonych koronawirusem - o 41 więcej niż poprzedniej. Wszystkie inne statystyki wskazują, że sytuacja epidemiologiczna we Włoszech systematycznie się poprawia. Ochrona cywilna poinformowała w komunikacie, że we wtorek zanotowano nieco ponad tysiąc nowych przypadków, czyli o 150 mniej niż w poniedziałek i najmniej od ponad miesiąca.

19:34

Muzeum historii Wiednia apeluje o przysyłanie zdjęć przedmiotów codziennego użytku w celu udokumentowania dla przyszłych pokoleń pandemii koronawirusa. Do tej pory do muzeum spłynęły setki zgłoszeń. - Chcemy pokazać naszym dzieciom to, co wydarzyło się w Wiedniu, ponieważ oczywiście jest to wielki moment dla nas wszystkich - powiedziała Konstanze Schaefer, rzecznik muzeum.

19:04

Co najmniej 120 byków uniknęło prawie pewnej śmierci dzięki temu, że w marcu w Hiszpanii, wraz z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, odwołano też korridy - podała organizacja ochrony zwierząt Animalis Naturalis. Tradycyjne walki z bykami zostały zawieszone po raz pierwszy od 1918 r.

18:40

230 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował we wtorek na swoim codziennym briefingu gubernator Andrew Cuomo. Poprzedni dobowy raport mówił o 226 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Najnowszy bilans oznacza nieznaczny wzrost dobowych przypadków śmierci po dwóch dniach trendu spadkowego.

18:35

O 693 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 29 427 - poinformował minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyki i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach.

18:30

Od poniedziałku na COVID-19 zmarło w Portugalii 11 pacjentów, czyli najmniej w ciągu doby od 40 dni - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. W sumie w Portugalii zanotowano 1 074 ofiary śmiertelne SARS-CoV-2. Jak przypomniał na konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Sales, dotychczas w maju dobowy bilans nowych zgonów spowodowanych koronawirusem oscylował na poziomie 18-20.

18:24

"Nowaja Gazieta" rozpoczęła monitorowanie warunków pracy personelu medycznego, walczącego z pandemią koronawirusa. Rosyjski niezależny dziennik zamierza również ujawniać nazwiska rosyjskich oraz białoruskich lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy, którzy zarazili się ratując życie pacjentów i zmarli w trakcie wykonywania służbowych obowiązków.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 osób zakażonych koronawirusem, w tym 52 w Moskwie - podał we wtorek sztab rządowy. Znaki informujące o trwającej w całym kraju kwarantannie stoją przy wielu drogach wjazdowych do miast. Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 osób zakażonych koronawirusem, w tym 52 w Moskwie - podał we wtorek sztab rządowy. Znaki informujące o trwającej w całym kraju kwarantannie stoją przy wielu drogach wjazdowych do miast. Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
18:15

Służby Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zajmujące się cyberbezpieczeństwem ostrzegły, że hakerzy wspierani przez rządy niektórych państw atakują państwowe systemy opieki zdrowotnej, firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze. Chcą wykraść cenne informacje dotyczące walki z epidemią koronawirusa. Brytyjskie National Cyber Security Centre i amerykańskie Cybersecurity and Infrastructure Security Agency nie podały, które kraje są odpowiedzialne za ataki.

17:31

- Wskaźnik zakaźności koronawirusa wynosi w Lombardii 0,75 i jest niższy od obecnej włoskiej średniej - ogłosił wiceprzewodniczący władz regionu Fabrizio Sala. - Najważniejsze, aby wynosił on poniżej 1, to zadanie dla nas wszystkich - zaznaczył. Tak zwany wskaźnik R, czyli zakaźności, pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. Gdy wynosi on powyżej 1, oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy - że powoli jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen mniej niż jednej osobie.

Włochy zluzowały część obostrzeń wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ulicach miast, jak np. w Rzymie, wciąż jednak obowiązuje wiele restrykcji sanitarnych. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI Włochy zluzowały część obostrzeń wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ulicach miast, jak np. w Rzymie, wciąż jednak obowiązuje wiele restrykcji sanitarnych. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
17:19

Ponad tysiąc czeskich pracowników transgranicznych podpisało się pod petycją przeciw obowiązkowi wykonywania płatnych testów na koronowirusa. Dokument chcieli we wtorek przekazać w Pradze przedstawicielom rządu, ale z jego siedziby nikt nie wyszedł go odebrać.

17:08

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje świata do zbadania osób, które miały objawy koronawirusa jeszcze przed 31 grudnia, czyli przed stwierdzeniem pierwszego przypadku w Chinach. Francuski szpital, który ponownie przetestował stare próbki, pobrane od pacjentów z zapaleniem płuc, odkrył, że mężczyznę, który miał COVID-19, leczył 27 grudnia, prawie miesiąc przed potwierdzeniem przez francuski rząd pierwszych przypadków.

- To daje zupełnie nowy obraz wszystkiego - powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier, nawiązując do francuskiego raportu.

16:24

W Nowej Zelandii kolejny dzień z rzędu nie odnotowano nowych zakażeń. Do tej pory potwierdzono tam łącznie 1,5 tys. przypadków koronawirusa, z czego 20 zainfekowanych zmarło. W zeszłym tygodniu kraj poluzował restrykcje wprowadzone w związku z epidemią z 4 do 3 stopnia.

We wtorek premier Jacinda Ardern zapowiedziała, że chce przywrócić możliwość podróży do i z sąsiedniej Australii. - Nie otworzymy granic dla reszty świata jeszcze przez długi czas - dodała jednocześnie.

Zarówno Nowa Zelandia, jak i Australia, dzięki bardzo intensywnej kampanii testów i rygorystycznym kwarantannom, zdołały utrzymać śmiertelność na COVID-19 na poziomie 1 procenta, czyli znacznie niższym niż w Europie i USA.

16:22

W ciągu minionej doby w Belgii odnotowano 97 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. W efekcie liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 8 tys. Władze oceniają jednak, że epidemia w Belgii słabnie. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET W ciągu minionej doby w Belgii odnotowano 97 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. W efekcie liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 8 tys. Władze oceniają jednak, że epidemia w Belgii słabnie. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
16:04

Policja zatrzymała we wtorek w Hadze kilkudziesięciu demonstrantów protestujących przeciw restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa - podała holenderska agencja ANP.

Burmistrz Hagi nakazał wcześniej rozproszenie liczącej ok. 200 osób grupy demonstrantów.

15:51

Posłuchaj
00:49 10394068_1.mp3 We Włoszech w związku z koronawirusem przewidywany spadek urodzin - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

15:49

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że powrót uczniów do szkół będzie odbywał się stopniowo, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Sprawa wznowienia nauki wywołuje w kraju wiele polemik i głosów sprzeciwu.

15:48

Epidemia COVID-19 sparaliżowała funkcjonowanie sądów w Portugalii, gdzie w marcu i kwietniu odbyło się zaledwie 10 proc. zaplanowanych śledztw oraz rozpraw procesowych.

15:44

Chiny celowo niszczyły dowody związane z epidemią COVID-19, uciszały alarmujących o niej naukowców, nie dzieliły się wiedzą z innymi państwami - wynika z raportu zachodnich wywiadów, do którego dotarły australijskie media. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI Chiny celowo niszczyły dowody związane z epidemią COVID-19, uciszały alarmujących o niej naukowców, nie dzieliły się wiedzą z innymi państwami - wynika z raportu zachodnich wywiadów, do którego dotarły australijskie media. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
14:53

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby ujawniono 861 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii wykryto w tym kraju 18 350 przypadków zakażeń. W sumie wykonano ponad 211 tysięcy testów na obecność patogenu.

14:48

Włosi przytyli średnio 2 kilogramy podczas prawie dwumiesięcznej kwarantanny - to wynik analiz przeprowadzonych dla związku rolników Coldiretti. Zauważono, że wpływ na to miało uciekanie się do "pocieszającego jedzenia" i mniejsza aktywność fizyczna.

14:39

Sparaliżowany przez koronawirusa chiński sektor turystyczny zanotował w święta majowe pewne oznaki ożywienia. Podczas kończącego się we wtorek pięciodniowego okresu wolnego od pracy krajowe atrakcje odwiedziło jednak o 40 proc. mniej turystów niż przed rokiem.

Większość atrakcji turystycznych w Chinach wznowiło już działalność po szczytowym okresie epidemii, ale wiele z nich znacznie ograniczyło maksymalną liczbę odwiedzających i stosuje nadzwyczajne środki ostrożności, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowych zakażeń.

13:55

- Dowody wskazują na to, że wirus, który odpowiada za pandemię nie powstał w laboratorium w Chinach - stwierdził szef Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Anthony Fauci.

13:52

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że UE nie jest i nigdy nie była naiwna w swojej postawie wobec Chin. W ten sposób odniósł się do słów szefa dyplomacji UE, który jako naiwną ocenił dotychczasową politykę Wspólnoty wobec Pekinu.

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego (źródło: shutterstock.com/Alexandros Michailidis)Absolutnie nie jesteśmy naiwni i nigdy tacy nie byliśmy - stwierdził Thierry Breton (źródło: shutterstock.com/Alexandros Michailidis)
13:48

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii do końca kwietnia 3,3 mln mieszkańców tego kraju tymczasowo straciło pracę - poinformował rząd tego kraju, w którym bezrobocie szacowane jest już na 14,9 proc.

13:37
Posłuchaj
00:47 10394048_1.mp3 Belgia: dobowy spadek zakażeń koronawirusem, zgonów i przyjęć do szpitali - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
12:51

Wskutek kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa we Włoszech może znacznie spaść liczba urodzeń. Kryzys demograficzny przewiduje największy dziennik gospodarczy "Il Sole 24 Ore" powołując się na dane Głównego Instytut Statystycznego.

12:49

Władze Delhi wprowadziły 70-proc. podatek od alkoholu sprzedawanego w handlu detalicznym, aby zapobiec gromadzeniu się tłumów w sklepach w sytuacji, gdy luzowane są ograniczenia nałożone przed sześcioma tygodniami w celu spowolnienia epidemii koronawirusa.

12:48

W Singapurze do wtorku stwierdzono 19 410 zakażeń koronawirusem, w tym 632 w ostatniej dobie. Indonezja odnotowała największy dobowy przyrost infekcji - 484 przypadków, do ponad 12 tys., a w Tajlandii potwierdzono jedno nowe zakażenie - najmniej od 9 marca.

W Singapurze, gdzie liczba infekcji jest największa wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej, na COVID-19 zmarło dotąd 18 osób (źródło: PAP/EPA/WALLACE WOON) W Singapurze, gdzie liczba infekcji jest największa wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej, na COVID-19 zmarło dotąd 18 osób (źródło: PAP/EPA/WALLACE WOON)
12:45

- 63 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował w komunikacie rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. W wyniku epidemii koronawirusa w Iranie zmarło już 6340 osób.

12:06

W Belgii odnotowano dobowy spadek przypadków zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów i przyjęć do szpitali nie przekroczyła stu. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie ministerstwo zdrowia.

Od wczoraj wykryto patogen u kolejnych 242 osób. W ubiegłym tygodniu odnotowywano około tysiąca takich przypadków (źródło: PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC) Od wczoraj wykryto patogen u kolejnych 242 osób. W ubiegłym tygodniu odnotowywano około tysiąca takich przypadków (źródło: PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC)
12:03

- Węgierska turystyka ma szansę na zachowanie konkurencyjności w regionie, kiedy zakończy się pandemia koronawirusa - ocenił prezes Węgierskiej Agencji Turystycznej Zoltan Guller w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet".

11:59

- Prawie wszyscy z ponad 1000 członków załogi lotniskowca Charles de Gaulle, u których zdiagnozowano koronawirusa, wyzdrowieli i zakończyli kwarantannę po powrocie na ląd - poinformował rzecznik francuskiej marynarki wojennej. Trwają śledztwa w sprawie.

11:49

W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło w Hiszpanii 185 osób. Łącznie z powodu epidemii koronawirusa zanotowano już 25 613 zgonów - poinformowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatniej doby liczba pacjentów uznanych za wyleczonych z COVID-19 wzrosła o 2143 do łącznej liczby 123 486 osób (źródło: PAP/EPA/JAVIER FUENTES) W ciągu ostatniej doby liczba pacjentów uznanych za wyleczonych z COVID-19 wzrosła o 2143 do łącznej liczby 123 486 osób (źródło: PAP/EPA/JAVIER FUENTES)
11:39

Bundesliga ma otrzymać zielone światło, aby powrócić do rozgrywek już 15 maja - informuje "Daily Mail".

11:33

- Z nowych badań wynika, że liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech może sięgać nawet 1,8 mln osób - powiedział wirusolog Hendrik Streeck w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według oficjalnych danych SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd blisko 164 tys. osób w RFN.

11:05
Posłuchaj
00:52 10393822_1.mp3 Centrum prognozuje, że od maja do września włoskie PKB spadnie co najmniej o 8 proc. - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
11:03

We Włoszech w marcu i kwietniu produkcja przemysłowa z powodu pandemii koronawirusa spadła o połowę. Dane opublikowało Centrum Badań Związku Przemysłowców Włoskich.

Centrum podkreśla, że takiego spadku nie notowano nigdy w historii Włoch (źródło: shutterstock.com/Kzenon) Centrum podkreśla, że takiego spadku nie notowano nigdy w historii Włoch (źródło: shutterstock.com/Kzenon)
11:00

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 osób zakażonych koronawirusem, w tym 52 w Moskwie - podał sztab rządowy. Trzeci dzień z rzędu liczba nowych infekcji przekroczyła 10 tysięcy i wyniosła 10 102. Tym samym, łączna liczba zakażeń w kraju sięgnęła 155 370.

10:59

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 13 kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformował resort zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 12 697, a zgonów do 316. 1875 pacjentów wyzdrowiało.

10:57

- Francja ma nadzieję na wdrożenie do 2 czerwca wspieranej przez państwo aplikacji do śledzenia kontaktów osób zakażonych koronawirusem StopCovid - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji Cedric O.

10:08

- Włochy nie zmieniają polityki zagranicznej, sojusznicy wiedzieli o pomocy z Rosji - powiedział premier Giuseppe Conte. Tak odniósł się do słów ministra obrony USA Marka Espera, że Rosja i Chiny wykorzystują pandemię, by "realizować swoje interesy".

10:00
Posłuchaj
00:53 10393666_1.mp3 Białoruś: przedstawiciel WHO zaniepokojony defiladą 9 maja - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
09:44

- Zakażony koronawirusem premier Rosji Michaił Miszustin czuje się ogólnie dobrze, a jego kuracja przebiega planowo - poinformował jego rzecznik Boris Bielakow. Miszustin nadal jest w szpitalu państwowym pod obserwacją lekarską.

09:37
Posłuchaj
00:42 10393629_1.mp3 Australia, to po Stanach Zjednoczonych kolejny kraj, który domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
09:33

Australijskie władze domagają się międzynarodowego śledztwa, które jednoznacznie potwierdziłoby źródło pochodzenia koronawirusa. Premier Australii Scott Morrison powiedział, że najprawdopodobniej pochodzi on z targu w Wuhan.

09:09

Władze Korei Południowej poinformowały o trzech nowych zakażeniach koronawirusem wśród osób, które wróciły lub przybyły z zagranicy. To najniższy dobowy wynik od 18 lutego. Jest to również kolejny dzień bez wykrycia nowych infekcji lokalnych.

09:08
Posłuchaj
00:44 10393545_2.mp3 W Chinach do szkoły tylko w maseczkach - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
09:05

Od ubiegłego tygodnia w Chinach rozpoczęto wznawianie nauki stacjonarnej w szkołach. Ze względu na wciąż istniejące zagrożenie koronawirusem, wprowadzono w nich specjalne środki bezpieczeństwa. W większości szkół uczniowie muszą podczas zajęć nosić maseczki ochronne.

Część chińskich ekspertów, także cytowanych przez rządowe media, uznaje noszenie maseczek przez uczniów za niepotrzebne (źródło: PAP/EPA/LUONG THAI LINH) Część chińskich ekspertów, także cytowanych przez rządowe media, uznaje noszenie maseczek przez uczniów za niepotrzebne (źródło: PAP/EPA/LUONG THAI LINH)
09:02

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła zaniepokojenie w związku z planowaną na 9 maja defiladą wojskową w Mińsku. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że - mimo epidemii - odwołanie Parady Zwycięstwa nie jest możliwe.

08:28

12 osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto tylko 30 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

08:02
Posłuchaj
00:34 10393461_1.mp3 Moskiewska administracja na razie nie planuje zawieszania ograniczeń - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
07:59

Od poniedziałku w Moskwie zmarły 52 osoby zakażone koronawirusem. Jak poinformowały rosyjskie służby sanitarne, od początku pandemii w stolicy Rosji stwierdzono 816 zgonów chorych na COVID-19. Według ostatnich danych, w całym kraju zarejestrowano ponad 145 tysięcy zakażeń.

07:30

Poniżej można zobaczyć plan Finlandczyków na znoszenie obostrzeń w kraju.

07:01

Władze Czech zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i uruchomione zostaną znowu połączenia autobusowe z zagranicą.

Zaplanowany na ten czas etap odmrażania gospodarki jest, zdaniem epidemiologów, ryzykowną operacją, która wymaga od wszystkich Czechów odpowiedzialności (źródło: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ) Zaplanowany na ten czas etap odmrażania gospodarki jest, zdaniem epidemiologów, ryzykowną operacją, która wymaga od wszystkich Czechów odpowiedzialności (źródło: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
06:52

Pogarszają się prognozy liczby śmiertelnych ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej optymistyczne mówią o 100 tys. zgonów. Mimo to kolejne amerykańskie stany kontynuują odmrażanie gospodarki.

Posłuchaj
00:49 10393366_1.mp3 Rosną prognozy liczby ofiar śmiertelnych COVID-19 w USA - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
06:50

W Toskanii po ponad dwóch miesiącach kwarantanny w całych Włoszech można iść na ryby i grzyby. Zgodę na to wyraziły władze tego regionu, gdy w kraju doszło do złagodzenia części restrykcji.

06:48

Poprzedniej doby w Chinach potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy czym jeden z nich dotyczył osoby, która wróciła z zagranicy - podała państwowa komisja zdrowia. Od kilku dni w ChRL nie było zgonów z powodu COVID-19.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tydzień wielkiego ryzyka". Francuski rząd krytykowany przez media

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 13:30
Rząd Francji spotyka się z coraz większą krytyką za zarządzenie planowanym wychodzeniem kraju z kwarantanny po 11 maja - wskazują media w poniedziałek, podkreślając, że luzowanie wymogów izolacji sanitarnej szczególnie trudne będzie w dużych miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuel Macron: nie można czekać ze zniesieniem kwarantanny na szczepionkę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 01:59
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że opracowanie skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi nie może być warunkiem zniesienia kwarantanny. Francuscy specjaliści szacują, że na szczepionkę trzeba będzie poczekać jeszcze wiele miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeski rząd planuje stopniowo odmrozić gospodarkę i częściowo otworzyć granice

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 05:18
Władze Czech zamierzają od 11 maja wznowić kursowanie międzynarodowych pociągów i ponownie uruchomić połączenia autobusowe z zagranicą. Stopniowo luzowane będą także inne zasady bezpieczeństwa wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń