X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa forma transportu towarów w Singapurze. Na razie tylko nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 15:08
Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w azjatyckim mieście-państwie takie loty są jednak możliwe wyłącznie nad wodą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MiniStocker

Singapurska firma F-drones dostarcza niewielkie przesyłki na statki przedsiębiorstwa żeglugowego Eastern Pacific Shipping (EPS). Przedsiębiorstwo zawarło z singapurskim start-upem roczny kontrakt na 200 takich dostaw. Loty odbywają się między przystanią promową a zacumowanymi w porcie statkami.

samochody free1200.jpg
Pandemia vs sprzedaż aut. Internet największą nadzieją dealerów

Prace nad nowym modelem

Kupione przez firmę multikoptery mogą przewozić niewielkie, pięciokilogramowe ładunki na odległość do 5 km. - Własny model, nad którym pracuje firma, będzie miał dziesięciokrotnie większy zasięg, a jego docelowy udźwig wyniesie 100 kg - zapewnia Nicolas Ang, założyciel i szef F-drones. Dodaje, że choć 5 kg stanowi nieduży ładunek, to nawet takie dostawy zaspokajają konkretne potrzeby.

- Małe paczki zawierające dokumenty, części zapasowe czy próbki paliw do analizy są wysyłane na terenie portów z dużą częstotliwością. W sytuacjach, kiedy trzeba dostarczyć tylko taki rodzaj przesyłek, nie ma sensu wynajmowanie całej łodzi, wytwarzającej ok. 5 kg dwutlenku węgla na kilometr. Zapewniamy tańszą, szybszą i bardziej ekologiczną alternatywę - przekonuje Ang.

Standardowo do dostaw na statki używa się łodzi motorowych mogących przewieźć jednorazowo do 2 ton ładunku. W Singapurze odbywa się ponad 100 takich dostaw dziennie. Mogą one pochłonąć nawet ponad dwie godziny, podczas gdy dronowi zajmuje to przeciętnie kwadrans.

Kolejne zakażenia koronawirusem

Dodatkowym argumentem za rozwojem tej sfery usług są ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. W Singapurze poinformowano w niedzielę o kolejnych 657 nowych zakażeniach SARS-CoV-2, z których większość dotyczy robotników korzystających z noclegowni i hoteli robotniczych. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła tym samym do 18 tys. 205. Z powodu choroby COVID-19 zmarło dotąd 16 osób. W mieście obowiązuje cały szereg zakazów mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

dron drony technologie FREE 1200_660.jpg
Koronawirus we Włoszech. Drony i śmigłowiec wspierają patrole policji w Rzymie

Do końca roku firma Nicolasa Anga zamierza rozpocząć komercyjne loty maszyną o większym zasięgu, a w drugiej połowie 2021 r. zakończyć homologację drona zdolnego do przewożenia znacznie cięższych ładunków. Według firmy, w kategorii do 100 kg mieści się od 15 do 20 proc. wszystkich towarów transportowanych w portach. - To na przykład wiertła, części do maszyn, 40-litrowe zbiorniki paliwa i tratwy ratunkowe - wyjaśnia szef firmy F-drones.

Wytyczne i certyfikaty

Dyrektor do spraw innowacji w EPS Gil Ofer przyznał niedawno w rozmowie z dziennikiem "The Straits Times", że to właśnie plany budowy większego drona przekonały go do zawarcia kontraktu z przedsiębiorstwem Nicolasa Anga. - Rozmawialiśmy z inną firmą, która stwierdziła, że jej bezzałogowiec będzie mógł przewozić maksymalnie 2,5 kg. Zaintrygowało nas to, że F-drones buduje drona o znacznie większym udźwigu - powiedział dziennikowi. W listopadzie EPS uruchomił akcelerator technologii, który ma pomagać w rozwijaniu nowych rozwiązań w transporcie morskim i którego F-drones jest uczestnikiem.

Rozwój nowej formy transportu towarów wiąże się jednak z przeszkodami prawnymi. Singapurski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAS) przygotował ścisłe wytyczne dla operatorów dronów, a każdy nowy typ musi uzyskać osobne certyfikaty.

- Loty nad wodą uważa się za niosące mniejsze ryzyko niż w obszarach zurbanizowanych - tłumaczy Nicolas Ang. Jak przyznaje, proces certyfikacji największego planowanego przez firmę bezzałogowca może zająć od 18 do 24 miesięcy.

Kwestionowane bezpieczeństwo lotów dronami

Mimo technicznej wykonalności stosowanie bezzałogowców do komercyjnych dostaw nad zamieszkałymi terenami wiąże się z przeszkodami na całym świecie. Regulatorzy w wielu krajach kwestionują bezpieczeństwo takich lotów i poziom generowanego przez nie hałasu.

W Singapurze wszystkie prywatne drony ważące więcej niż 250 gramów muszą być rejestrowane, zaś używanie ich bez wymaganych pozwoleń albo skierowanie urządzeń w pobliżu takich obiektów jak lotniska czy bazy wojskowe może się wiązać z wysokimi karami. Rząd miasta-państwa wyznaczył kilka rodzajów stref, w praktyce pokrywających większość jego powierzchni, w których takim urządzeniom nie wolno latać.

dron drony technologie FREE 1200_660.jpg
Pierwszy w Europie ogólnokrajowy system kontroli lotów dronów

W czerwcu 2019 r. doszło do serii wtargnięć amatorskich dronów na teren międzynarodowego portu lotniczego Changi, co doprowadziło do opóźnień dziesiątek lotów. Singapurskie lotnisko inwestuje w technologie mające zabezpieczyć je przed podobnymi incydentami w przyszłości.

Źródło: Johns Hopkins Center for Systems Science and Engineering

bb

Czytaj także

Rosja będzie zestrzeliwać drony. Władimir Putin podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 20:23
Prezydent Rosji podpisał ustawę pozwalającą służbom specjalnym i policji na zestrzeliwanie dronów. Władimir Putin podpisał też pakiet dokumentów nakładających na sprzedawców urządzeń elektronicznych obowiązek instalowania rosyjskiego oprogramowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki procent pracowników mógłby pracować zdalnie po wygaśnięciu pandemii. Znamy dane na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 11:00
Po zakończeniu kwarantanny 1/4 pracowników, którzy z powodu pandemii pracują poza siedzibą firmy, mogłaby nadal pracować zdalnie - wynika z raportu Nationale-Nederlanden. Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracę w czasie izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globalna emisja dwutlenku węgla ostro w dół. Powodem jest pandemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:00
Światowa misja dwutlenku węgla spadnie w tym roku o 8 proc. ze względu na ograniczenia dla przemysłu i obostrzenia społeczne związane z pandemią koronawirusa. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że spadek będzie sześciokrotnie większy niż podczas recesji w 2008 roku.
rozwiń zwiń