X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kanadyjskie media: Chiny od stycznia skupowały sprzęt ochronny

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 23:12
Jak informuje kanadyjska telewizja Global News, od połowy stycznia chińskie konsulaty na całym świecie rozpoczęły w związku z koronawirusem wykupywanie sprzętu ochronnego, maseczek i kombinezonów. Placówki miały do tego używać nieoficjalnych kanałów dyplomatycznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: B.Zhou / Shutterstock

Powołując się na chińskie dokumenty celne Global News twierdzi, że w ciągu sześciu tygodni Chiny sprowadziły 2,5 mld sztuk takiego wyposażenia, w tym 2 mld maseczek. Wywiady państw zachodnich już pod koniec stycznia informowały o wytycznych Pekinu i skupowaniu całej dostępnej produkcji środków ochrony osobistej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
koronawirus pap 1200.jpg
Kanada: władze rozważają użycie telefonów komórkowych w walce z epidemią COVID-19

Problemy z zamówieniem maseczek

Także raport amerykańskiego Kongresu z kwietnia wskazywał, że władze ChRL pod koniec stycznia zażądały od chińskich firm zwiększenia produkcji maseczek oraz ograniczyły możliwości eksportu amerykańskim i kanadyjskim firmom mającym fabryki na terenie Chin.

Na przełomie marca i kwietnia Kanada miała m.in. problem z zamawianiem maseczek N95 w amerykańskiej firmie 3M, której fabryka znajduje się w Chinach.

Ostatecznie osiągnięto kompromis, ale na prośbę Ottawy kanadyjskie firmy, o ile mają takie możliwości, przestawiają teraz produkcję na potrzeby medyczne. Ostatnio np. fabryka General Motors w mieście Oshawa zaczęła produkować osłony na twarz. Rząd Kanady zadeklarował też, że na przyszłość zamierza uniezależnić się od zagranicznych dostaw sprzętu ochronnego.

Konsulaty, przedstawicielstwa, stowarzyszenia

Według Global News, Chiny wykorzystały do zakupów na całym świecie swe konsulaty, przedstawicielstwa państwowych firm oraz stowarzyszenia chińskich emigrantów, które coraz mocniej współpracują z United Front Work Department (UFWD). To departament podlegający bezpośrednio Komitetowi Centralnemu Komunistycznej Partii Chin, a rolą UFWD – jak wskazują zachodni specjaliści - jest zbieranie informacji dla wywiadu i nawiązywanie kontaktów z wpływowymi środowiskami i grupami na całym świecie, od uniwersytetów po artystów, aby kreować opinie i postawy sprzyjające Chinom.

Kanadyjskie media informowały w ostatnich latach o metodach działania chińskich placówek, takich jak Instytut Konfucjusza, który np. starał się wejść do kanadyjskich szkół z ofertą nauczania języka mandaryńskiego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Odmrażanie Kanady. Kilka prowincji ogłasza stan wychodzenia z kwarantanny

Jak przypominał dziennik "The National Post", w styczniu dochodziło nawet do starć z przeciwnikami instytutu, którym "spontaniczni" zwolennicy tych placówek zarzucali zdradę Chin.

Dziennik przypomniał działalność UFWD i wypowiedź prezydenta Chin Xi Jinpinga z sierpnia 2019 roku, który wezwał emigrantów, by pamiętali o "wezwaniu partii i narodu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Justin Trudeau EN 1200.jpg
"Rzecz wyjątkowo istotna". Premier Kanady domaga się wyjaśnień od Chin ws. COVID-19

Szykowali się do pandemii?

Agencja Associated Press dotarła do dokumentów potwierdzających, że w połowie stycznia poufne instrukcje chińskich władz mówiły o konieczności przygotowania się do pandemii.

Global News potwierdziła te informacje w rozmowie z byłym ambasadorem Meksyku w Chinach Jorge Guajardo, który napisał na Twitterze 28 stycznia o maseczkach chirurgicznych, których brakuje w Waszyngtonie. "Przypuszczam, że ludzie kupują hurtowo, żeby wysłać/sprzedać w Chinach" - dodał.

Według informacji Global News, potwierdzonych przez federalną policję (RCMP) oraz wywiad (CSIS), niektóre osoby działające w Kanadzie na rzecz UFWD są obserwowane przez te instytucje.

Global News przytoczyła także dane z Panama Papers świadczące o nielegalnej działalności finansowej i praniu pieniędzy niektórych organizacji powiązanych z UFWD. Eksperci cytowani przez Global News wskazywali, że podobne jak w Kanadzie działania takie Chiny prowadzą np. także w Australii.

Partie opozycyjne zarzucały rządowi w Ottawie, że choć wiedział o problemach z dostawami sprzętu ochronnego, wysłał kilkanaście ton pomocy do Chin.

Siatka zakupów i dostaw

Global News podaje, na podstawie informacji publikowanych m.in. przez oficjalną chińską agencję prasową Xinhua, że w styczniu i lutym tylko z Kanady przetransportowano do Chin 100 ton wyposażenia medycznego. Teraz chińscy dyplomaci zamieszczają w mediach społecznościowych informacje o sprzęcie dostarczanym Kanadzie przez Chiny.

W ostatnich dniach media donosiły, że kanadyjskim dyplomatom w Chinach udało się stworzyć skuteczną siatkę zakupów i dostaw do Kanady, łącznie z własnym magazynem, jednak w ubiegłym tygodniu premier Justin Trudeau potwierdził informacje, że dwa samoloty, które miały przetransportować z Chin zamówiony sprzęt ochronny, odleciały puste.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy nowe zakażenia koronawirusem w Chinach, brak ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 05:50
Chińska Narodowa Komisja Zdrowia przekazała informację o trzech nowych zakażeniach koronawirusem. Dwa przypadki dotyczą osób, które przybyły do kraju z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.
rozwiń zwiń