X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Human Rights Watch: siły bezpieczeństwa Burkiny Faso zamordowały 31 cywilów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 09:47
Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarżyła w poniedziałek siły bezpieczeństwa Burkiny Faso o zamordowanie 31 cywilów w mieście Djibo na północy kraju podczas - jak to ujęła - "brutalnej parodii operacji antyterrorystycznej" 9 kwietnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MICHELE CATTANI/AFP/East News

- Siły bezpieczeństwa najwyraźniej rozstrzelały 31 mężczyzn w brutalnej parodii operacji antyterrorystycznej, która może stanowić zbrodnię wojenną - powiedziała Corinne Dufka, dyrektorka ds. Afryki Zachodniej w HRW, cytowana w komunikacie prasowym organizacji przesłanym AFP. 

burkina faso 660 twitt.jpg
Krwawy atak dżihadystów w Burkina Faso. Dziesiątki cywilnych ofiar

HRW wezwała władze Burkiny Faso do "natychmiastowego wszczęcia bezstronnego dochodzenia w sprawie tych morderstw i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, niezależnie od ich rangi".

HRW i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Burkinie Faso wielokrotnie potępiały już przemoc ze strony sił bezpieczeństwa wobec ludności cywilnej. Według tych organizacji pozarządowych przemoc spowodowała kilkaset ofiar w ludziach pod pozorem walki z grupami dżihadystów, które nasilają w tym kraju swe ataki od pięciu lat - pisze AFP.

Przemoc ze strony dżihadystów

Od 2015 roku Burkina Faso, podobnie jak jej sąsiedzi Mali i Niger, zmagają się z rosnącą przemocą ze strony dżihadystów, a także z konfliktami między grupami etnicznymi, w wyniku których śmierć poniosło ponad 800 osób, a prawie 860 tys. musiało opuścić swoje domy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Eksterminacja chrześcijan w Burkina Faso trwa. Tym razem terroryści zabili 29 osób

Według badania przeprowadzonego przez HRW w Djibo, mieście położonym 200 km na północ od stolicy kraju Wagadugu, siły bezpieczeństwa atakowały wyłącznie mężczyzn z muzułmańskiej półkoczowniczej grupy etnicznej Fulani, z której według ekspertów w szczególności rekrutują się grupy islamistyczne.

Położona w zachodniej części Afryki Burkina Faso przez długi czas była wolna od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych. Zmieniło się to jednak po infiltracji dżihadystów z sąsiedniego Mali i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w Wagadugu, których dokonano w miejscach popularnych wśród zagranicznych turystów.

Półpustynne tereny środkowego i północnego Mali stanowią matecznik ugrupowań zbrojnych powiązanych z Al-Kaidą i dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS). Dokonują one stamtąd ataków na żołnierzy oraz cywilów w sąsiednim Nigrze i Burkinie Faso, jak też w innych miejscach.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak