X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Benedykt XVI kończy 93 lata

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 06:19
16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 93 lata. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku. Był 265. papieżem i zarazem pierwszym biskupem Rzymu od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Obecnie mieszka w Watykanie w klasztorze Mater Ecclesiae.
Audio
Benedykt XVI
Benedykt XVIFoto: shutterstock.com

Od czasu rezygnacji Benedykt XVI rzadko pokazuje się publicznie. Uczestniczył między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.

"Grom z jasnego nieba"

Decyzję o swoim odejściu ogłosił 11 lutego 2013 roku, podczas konsystorza. - Ustępuję dla dobra Kościoła - powiedział i wyjaśnił, że odchodzi w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem. Wieść o tym obiegła i poruszyła cały świat. Kardynał Angelo Sodano powiedział, że było to "niczym grom z jasnego nieba".

PAP Benedykt XVI 1200.jpg
"Celibat kapłanów jest niezbędny". Benedykt XVI przerywa milczenie

Później - 13 marca - zebrane w Rzymie konklawe wybrało na papieża kardynała z Argentyny Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Benedykt XVI, przed wyborem na Stolicę Piotrową - kardynał Joseph Ratzinger - pełnił funkcję prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zaliczany do ścisłej czołówki współczesnych teologów, był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Kardynał Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. 

pkr

Czytaj także

Papież Benedykt XVI choruje na postępujący paraliż - ujawnił jego brat

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 07:36
Emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI cierpi na postępujący paraliż, który może dotrzeć do serca - ujawnił w wywiadzie jego starszy brat ksiądz Georg Ratzinger. Rozmowę opublikowaną przez pismo "Neue Post" przytoczono na niemieckiej stronie mediów Watykanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z głębi naszych serc". Kontrowersje wokół książki z tekstem Benedykta XVI i celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 11:57
- Dyskusja dotyczy tego, Czy Benedykt XVI jest autorem książki "Z głębi naszych serc", czy tylko kontrybutorem? Czy autor jednego z dwóch tekstów, jednej czwartej książki, jest jej współautorem. Czy jego imię powinno być na okładce? - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Barcikowski z kwartalnika "Christianitas". 
rozwiń zwiń