Pascha rozpoczyna się po zmroku od uroczystej kolacji sederowej. Rodziny zasiadają do stołu, by czytać opowieść o wyjściu z niewoli egipskiej i zjeść ściśle określone przez prawo religijne potrawy, w tym gorzkie zioła, macę i wino.
Pandemia na świecie. Już ponad 81 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa
Blokady na drogach
W tym roku jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że nie będzie dużych rodzinnych zjazdów, a każdy ma świętować w wąskim gronie.
- Większość ludzi zasiądzie do kolacji sederowej w małym gronie swojej najbliższej rodziny. Nie będzie dużych spotkań, więc nie było też dużych przygotowań. Większość nieortodoksyjnych, a nawet część ortodoksyjnych Żydów robi kolacje sederowe przy pomocy wideokonferencji Zoom, co jest nowością. Każdego dnia pojawiają się materiały instruktażowe po hebrajsku czy angielsku. My też będziemy łączyć się przez Zooma z rodziną w Nowym Jorku i różnych częściach Jerozolimy - mówi Polskiemu Radiu szanowany rabin z Jerozolimy Ron Kronisz.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Godzina policyjna i zakaz przemieszczania się między miastami. Nowe restrykcje w Izraelu
Wieczorem we wszystkich izraelskich miastach zostanie wprowadzona godzina policyjna, a każde wyjście z domu będzie karane. Od wczoraj obowiązuje zakaz poruszania się pomiędzy miastami. - Na autostradach ustawiliśmy już blokady, by zapobiec podróżom. W patrolach uczestniczą policjanci, a także żołnierze i straż graniczna - mówi rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.
Minimalizowanie ryzyka
Władze Izraela chcą poprzez blokadę podróży na święta zminimalizować ryzyko masowych zakażeń. Dotyczy to zwłaszcza dzielnic ultraortodoksyjnych Żydów, którzy stanowią połowę pacjentów w szpitalach. Część takich dzielnic ma zostać całkowicie zamknięta.
Restrykcje zakończą się jeszcze przed Wielkanocą, ale większość chrześcijan w Izraelu czy Autonomii Palestyńskiej nie będzie mogła wziąć udziału w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia. Zabronione są zgromadzenia powyżej dwóch osób, z wyłączeniem osób duchownych. Ani na Paschę, ani na Wielkanoc do Izraela i Autonomii Palestyńskiej nie przyjedzie w tym roku żaden zagraniczny turysta.
W Izraelu na COVID-19 zmarło dotychczas 65 osób, a zakażonych jest ponad 9 tysięcy.
W Autonomii Palestyńskiej i w Gazie liczba zakażonych to 261 osób, a zmarła jedna 60-letnia Palestynka.
Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:
msze