X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Tragiczny rekord we Francji: 1,4 tys. zmarłych tej doby, w sumie już ponad 10 tys. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 23:16
1417 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. 597 zmarło w szpitalach, a 820 - w domach opieki nad seniorami. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 10328. Dane z wtorku to najwyższa dobowa liczba zgonów od początku pandemii. Trudna sytuacja jest też w USA, Hiszpanii, we Włoszech. Portal PolskieRadio24.pl na bieżąco relacjonował sytuację dotyczącą pandemii.
Audio
  • Prawie 75 tys. ofiar śmiertelnych oraz milion 350 tys. zakażonych na świecie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Rekord zgonów z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
  • Hiszpania - 743 nowe ofiary koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad dziesięć tysięcy osób. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Francja, Paryż: miejsce testów na obecność koronawirusa u stóp Wieży Eiffla
Francja, Paryż: miejsce testów na obecność koronawirusa u stóp Wieży EifflaFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Choć najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano we Włoszech i w Hiszpanii, to władze obu krajów podkreślają, że z dnia na dzień umiera mniej osób, co może świadczyć o poprawie sytuacji.

szpital koronawirus pap 1200.jpg
"Maseczki są przede wszystkim dla lekarzy". Nowe wytyczne WHO dot. odzieży ochronnej

Trudna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło do tej pory prawie 12 tysięcy osób, a zakażonych jest ponad 370 tysięcy. W Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson pozostaje na oddziale intensywnej terapii.

Izraelskie władze wprowadziły zakaz poruszania się pomiędzy miastami przed świętem Paschy, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Turcja wprowadziła obowiązek noszenia masek ochronnych w komunikacji miejskiej i na bazarach. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju to obecnie 649. Japonia wprowadziła stan wyjątkowy. W Abidżanie, największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej mieszkańcy zniszczyli centrum testów na koronawirusa, bo obawiali się, że zostało ono zbudowane zbyt blisko dzielnic mieszkalnych.

Australia zamknęła popularne plaże niedaleko Brisbane. Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto w Sudanie Południowym, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wirusa nie ma już tylko w kilkunastu krajach, głównie małych wyspach na Pacyfiku.

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:

W Chinach po raz pierwszy od początku epidemii nie zanotowano wczoraj ani jednego zgonu z powodu COVID-19.

mg, agkm

23:46

Posłuchaj
00:45 We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad dziesięć tysięcy osób. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)

 

23:39

W stanie Nowy Jork przeważającą liczbę przypadków śmiertelnych w rezultacie powikłań na koronawirusa odnotowano wśród mężczyzn – twierdzi miejscowy departament zdrowia. Najbardziej narażone były na zgon osoby cierpiące na nadciśnienie i cukrzycę.

Jak wynika z danych, które ogłosił w poniedziałek późnym wieczorem departament zdrowia stanu Nowy Jork, w rezultacie powikłań spowodowanych przez COVID-19 umierali w większości mężczyźni – 61 proc. Z ponad 4700 zgonów przypisywanych koronawirusowi 86 proc. odnotowano u osób z chorobami podstawowymi, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca.

23:15

Mariachis wykonują serenadę dla pracowników szpitala w Mexico City. PAP/EPA/Sashenka Gutierrez Mariachis wykonują serenadę dla pracowników szpitala w Mexico City. PAP/EPA/Sashenka Gutierrez
23:12

W związku z przedłużeniem w Finlandii do połowy maja ograniczeń stanu wyjątkowego, w tym ruchu transgranicznego, wdrażane są rozwiązania, mające zapewnić sezonową siłę roboczą w krytycznych dla bezpieczeństwa dostaw obszarach - podano we wtorek na konferencji prasowej rządu.

Według ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto, może się okazać, że "trzeba będzie zorganizować loty czarterowe". Minister podkreślił, że Finlandia potrzebuje m.in. ok. 1,5 tys. pracowników do pracy w rolnictwie, których nie można zastąpić krajowymi pracownikami, ponieważ niezbędne są specjalne umiejętności do pracy w pewnych dziedzinach. Chodzi np. o osoby, które od lat przyjeżdżają do prac w niektórych gospodarstwach i obsługują różne maszyny.

Haavisto przyznał, że rozmawiał w tej sprawie ze stroną ukraińską, a tamtejsze MSZ potwierdziło, że możliwe będzie odstąpienie od zakazu podróżowania dla Ukraińców, jeśli w Finlandii będzie zapotrzebowanie na pracowników.

22:49

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń, wprowadzonych w związku z koronawiorusem. Decyzja ma związek z pozytywnymi danymi, dotyczącymi rozwoju pandemii w tym kraju.

Według przedstawionego przez szefową norweskiego rządu harnomogramu od 20 kwietnia otwarte zostaną przedszkola, a do gabinetów powrócą psychologowie, fizjoterapeuci oraz optycy. Norwegowie ponownie będą mogli także korzystać z domków letniskowych poza miejscem zamieszkania.

Od 27 kwietnia planowany jest powrót do szkół uczniów szkół podstawowych, niektórych szkół średnich. Od tego dnia znów będą mogli pracować fryzjerzy, kosmetyczki oraz masażyści.

22:47
Billboard z wyrazami poparcia Borisem Johnsonem. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES Billboard z wyrazami poparcia Borisem Johnsonem. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
22:47

Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia - poinformował we wtorek wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.

Wcześniej na temat stanu zdrowia Johnsona wypowiedział się zastępujący go minister spraw zagranicznych Dominic Raab, ale podczas popołudniowej konferencji prasowej w zasadzie powtórzył on poprzedni komunikat, czyli że Johnsonowi w poniedziałek podano tlen, ale nie był i nie jest podłączony do respiratora, oddycha bez wspomagania i nie ma zapalenia płuc.

21:44

Francja, Paryż: miejsce testów na obecność koronawirusa u stóp Wieży Eiffla. Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON Francja, Paryż: miejsce testów na obecność koronawirusa u stóp Wieży Eiffla. Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
21:31

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 76 osób zakażonych koronawirusem; łącznie zanotowano 725 ofiar śmiertelnych - ogłosił we wtorek minister zdrowia Fahrettin Koca. Potwierdzono też 3892 nowe przypadki zakażenia.

21:31

W amerykańskim stanie New Jersey w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 229 osób; łącznie zmarły tam już 1232 osoby zakażone koronawirusem; liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 wzrosła w ciągu doby o 3326 i osiągnęła 44416 osób - poinformował we wtorek gubernator Phil Murphy.

21:30

604 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu minionej doby we Włoszech - ogłosiła we wtorek Obrona Cywilna. Łączna liczba zgonów doszła do 17127. Od poniedziałku zakaziło się 880 osób, znacznie mniej niż ostatnio. Eksperci potwierdzają: jest spadek krzywej epidemii.

Dobowy wzrost tylko o 880 nowych infekcji w skali kraju jest najniższy od 10 marca - wyjaśnił szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli na konferencji prasowej w Rzymie.

Liczba obecnie zakażonych to ponad 94 tys. Od początku kryzysu potwierdzono we Włoszech 135 tys. przypadków.

21:28

W Ołomuńcu w katedrze św. Wacława w związku z pandemią koronawirusa wystawiono relikwie św. Pauliny, patronki miasta i ludzi chorych. Wierni w maseczkach mogą modlić się przed relikwiarzem, zachowując odległość dwóch metrów między sobą. Do św. Pauliny, męczenniczki z czasów panowania cesarza Dioklecjana, wierni modlili się w 1623 roku, gdy miasto nawiedziła epidemia dżumy. Gdy ustała, św. Paulinę obwołano patronką miasta. Do jej relikwii modlono się także podczas zarazy w 1626, 1633, 1675 i 1715 roku. Największa procesja ze szczątkami świętej miała miejsce właśnie na początku XVIII wieku. Dżumę z tamtych lat i jej ofiary upamiętniają w Ołomuńcu dwa maryjne słupy morowe.


Katedra w Ołomuńcu. Fot. Shutterstock.com Katedra w Ołomuńcu. Fot. Shutterstock.com
21:27

W Biarritz nie można siedzieć na ławce dłużej niż dwie minuty, w Paryżu od środy nie wolno będzie uprawiać joggingu w godzinach 10-19. Francuskie miasta wprowadzają obecnie nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

21:26

Królowa Elżbieta II oraz członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej przesłali we wtorek Borisowi Johnsonowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Brytyjski premier przebywa na oddziale intensywnej terapii z powodu zakażenia koronawirusem.

"Wcześniej dzisiaj królowa wysłała wiadomość do Carrie Symonds (narzeczonej premiera) i rodziny Johnsonów. Jej Królewska Mość powiedziała, że jej myśli są z nimi i życzy premierowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia" - poinformował Pałac Buckingham.

20:46
Wyludniony Stambuł. PAP/EPA/SEDAT SUNA Wyludniony Stambuł. PAP/EPA/SEDAT SUNA
20:43

Prezydent USA Donald Trump we wtorek na Twitterze zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia sprzyjanie Chinom i w ostrych słowach skrytykował jej podejście do pandemii koronawirusa. "WHO naprawdę to sknociła. Z jakiegoś powodu, (mimo że) jest finansowana głównie przez Stany Zjednoczone, jest bardzo chinocentryczna. Dobrze się temu przyjrzymy" - zapowiedział Trump.

Jak dodał, "na szczęście nie posłuchał" rekomendacji, aby nie zamykać granic USA dla przybyszów z Chin. "Dlaczego dali nam taką błędną rekomendację" - zapytał.

Przedstawiciele WHO odradzali państwom zamykanie granic dla Chin na przełomie stycznia i lutego. Argumentowali wówczas, że restrykcje dotyczące podróży mogą wywołać więcej złego niż dobrego, bo utrudnią wymianę informacji, zakłócą łańcuchy dostaw sprzętu medycznego i uderzą w gospodarki krajów.

20:12

Francja jest czwartym krajem na świecie, który przekroczył liczbę 10 tys. ofiar śmiertelnych pandemii. Więcej ofiar jest tylko we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. 

20:05

1417 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. 597 zmarło w szpitalach, a 820 w domach opieki nad seniorami. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10328.

20:05

Władze Singapuru wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu, z wyjątkiem pierwszej potrzeby, zgromadzeń publicznych, zarządziły zdalne formy nauczania. PAP/EPA/WALLACE WOON Władze Singapuru wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu, z wyjątkiem pierwszej potrzeby, zgromadzeń publicznych, zarządziły zdalne formy nauczania. PAP/EPA/WALLACE WOON
19:28

604 osoby zarażone koronawirusem zmarły w ciągu minionej doby we Włoszech - ogłosiła Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wynosi 17127. Podano jednak, że od poniedziałku zakaziło się 880 osób, czyli znacznie mniej niż w minionych tygodniach.

Liczba obecnie zakażonych to ponad 94 tysiące. Od początku kryzysu potwierdzono we Włoszech 135 tys. przypadków. Wyleczonych zostało 24,3 tys. chorych. 

19:25
Kolumbia, Cartegena: sprzedawca w masce, rozwożący napój peto. PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO Kolumbia, Cartegena: sprzedawca w masce, rozwożący tradycyjny napój na bazie kukurydzy, peto. PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO
19:20

Posłuchaj
01:01 Hiszpania - 743 nowe ofiary koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

19:03

Pekińska komisja antykorupcyjna ogłosiła we wtorek, że toczy się dochodzenie przeciwko byłemu deweloperowi Ren Zhiqiangowi, który zniknął w ubiegłym miesiącu po publikacji eseju krytykującego przywódcę ChRL Xi Jinpinga za reakcję na epidemię koronawirusa.

69-letni Ren, były prezes grupy deweloperskiej Huayuan oraz były wysoko postawiony członek Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie, podejrzewany jest o „poważne naruszenia dyscypliny” - poinformowała komisja. Chińskie władze często określają w ten sposób dochodzenia korupcyjne.

18:49

Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny, a premier oddycha samodzielnie - poinformował jego rzecznik. Co więcej, u szefa rządu nie stwierdzono zapalenia płuc. Downing Street informuje, że w terapii została zastosowana standardowa procedura natleniania, co oznacza, że Boris Johnson nie musiał korzystać ze specjalistycznego sprzętu na oddziale. Przedtem otrzymał wspomaganie tlenowe, ale jak informuje "The Times", w zdecydowanie mniejszej dawce, niż ta, którą zwykle przyjmują pacjenci transportowani na oddział intensywnej terapii.

18:48

Posłuchaj
00:00 Rekord zgonów z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)

 

18:42

W całych stanach Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zbliża się do 12 tysięcy. Prezydent Donald Trump powiedział jednak, że widzi światło w tunelu i że Ameryka wygra walkę z groźnym wirusem. Zaapelował jednocześnie o stosowanie się do rządowych wytycznych. Zalecają one pozostawianie w domach z wyjątkiem wyjść do sklepu, apteki czy na spacer, utrzymywanie dwumetrowej odległości od innych osób, mycie rąk oraz w noszenie domowej produkcji masek z tkaniny w miejscach, gdzie trudne jest utrzymanie dystansu społecznego.

18:41

Puste czteroterminalowe lotnisko Rzym-Fiumicino oddalone o około 30 km od centrum Rzymu. PAP/EPA/Telenews Puste czteroterminalowe lotnisko Rzym-Fiumicino oddalone o około 30 km od centrum Rzymu. PAP/EPA/Telenews
18:15

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał, że w jego stanie w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 731 osób. To nowy dobowy rekord zgonów w Nowym Jorku. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 5489.

18:13

Kolejne 786 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 6159 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między 17.00 w niedzielę a 17.00 w poniedziałek. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. Dotychczas rekordowym bilansem był ten podany w sobotę - 708 zmarłych.

Wielka Brytania stała się piątym krajem - po Włoszech, Hiszpanii, USA i Francji - w którym liczba zgonów przekroczyła 6000.

17:37

Świat walczy z pandemiąMiasto Guayaquil na zachodzie Ekwadoru jest szczególnie dotknięte przez pandemię koronawirusa i usiłuje stawiać czoła rosnącej liczbie zgonów. Mieszkańcy chowają ciała bliskich zmarłych na COVID-19 w trumnach z kartonu. PAP/EPA/Marcos Pin
17:34

Posłuchaj
01:01 10339476_1.mp3 Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Hiszpanii wzrosła w ciągu ostatniej doby o 743 - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

17:05

Przewodnicząca komisji równouprawnienia i praw kobiet Parlamentu Europejskiego wezwała UE i jej państwa członkowskie do zwiększenia wsparcia dla ofiar przemocy domowej podczas kryzysu wywołanego koronawirusem.

"Te dni i nadchodzące tygodnie są szczególnie niebezpieczne dla kobiet. Wszyscy stoimy przed poważnymi wyzwaniami psychologicznymi ze względu na izolację lub kwarantannę, ale kobiety, a czasem i dzieci z domów, które nie są dla nich bezpieczne, są poddane wyjątkowo wyczerpującemu testowi skrajnych warunków" - podkreśliła we wtorkowym oświadczeniu austriacka eurodeputowana Evelyn Regner.

Jej słowa to echo stanowiska sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który zaapelował w poniedziałek do rządów wszystkich państw na świecie o podjęcie działań przeciwko wzrostowi przemocy domowej, w następstwie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią.

17:03
16:29

Ponad 12,6 tys. pracowników służby zdrowia we Włoszech zakażonych jest koronawirusem - poinformowała krajowa federacja Izb Lekarskich. Wcześniej tego dnia podano, że dotychczas zmarło 94 lekarzy i 26 pielęgniarzy oraz pielęgniarek. PAP/EPA/ANGELO CARCONI Ponad 12,6 tys. pracowników służby zdrowia we Włoszech zakażonych jest koronawirusem - poinformowała krajowa federacja Izb Lekarskich. Wcześniej tego dnia podano, że dotychczas zmarło 94 lekarzy i 26 pielęgniarzy oraz pielęgniarek. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
16:18

- W Szwajcarii zmarło dotąd 785 osób zarażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA, powołując się na dane od władz poszczególnych kantonów. W porównaniu z poniedziałkiem jest to o 39 zgonów więcej.

16:14

Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii powiększyła się o 758 - poinformowały tamtejsze służby medyczne. Tym samym łączna liczba osób, do których śmierci przyczyniło się zakażenie patogenem, wzrosła do 5 655.
Brytyjskiej służby medyczne informują, że 29 osób spośród 758 zmarłych w ostatniej dobie nie miało chorób towarzyszących. Były to osoby w wieku od 23 do 99 lat.

15:59

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza nakazał sprawdzić sytuację w sieci domów opieki dla seniorów w Mediolanie, gdzie lawinowo rośnie liczba zmarłych. Wysłano tam inspekcję, po tym jak od marca zmarło tam około 100 osób, z czego 30 w kwietniu. Sprawę bada również prokuratura. Śledztwo toczy się pod kątem nieumyślnego doprowadzenia do szerzenia się epidemii i spowodowania śmierci.

15:29

Na oficjalnym papieskim profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka nawiązujące do Wielkiego Tygodnia w czasach pandemii: "W tych świętych dniach, w domu, stajemy przed Krucyfiksem. Prośmy o łaskę, by żyć, aby służyć. Spróbujmy nawiązać kontakt z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie". PAP/EPA/LUCIANO DEL Na oficjalnym papieskim profilu Pontifex Watykan opublikował słowa Franciszka nawiązujące do Wielkiego Tygodnia w czasach pandemii: "W tych świętych dniach, w domu, stajemy przed Krucyfiksem. Prośmy o łaskę, by żyć, aby służyć. Spróbujmy nawiązać kontakt z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie". PAP/EPA/LUCIANO DEL CASTILLO
15:25

- W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czasu choroby - informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.

15:22
15:21

11 razy w ciągu jednego dnia wyszła na zakupy mieszkanka północy Włoch, łamiąc tym samym wprowadzone z powodu pandemii przepisy, ograniczające możliwość opuszczania domu. Ukarano ją grzywną w wysokości 280 euro.

Starsza mieszkanka miasteczka Grado w regionie Friuli - Wenecja Julijska wywołała zainteresowanie patrolu straży miejskiej, który zauważył, że stale wychodzi na kolejne niewielkie zakupy produktów żywnościowych. Funkcjonariusze prosili ją kilkakrotnie, by więcej tego nie robiła i wróciła domu. Gdy kobieta wyszła po raz jedenasty w ciągu dnia, postanowili ją ukarać.

15:15

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo wznowi międzynarodowe połączenia najwcześniej w lipcu - prognozuje szef rady nadzorczej portu stołecznego lotniczego. Aleksandr Ponomarienko poinformował, że ruch międzynarodowy może wrócić do poziomu sprzed wybuchu epidemii dopiero w połowie przyszłego roku. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Rosja zawiesiła wszystkie połączenia międzynarodowe i ograniczyła loty wewnętrzne.

14:56

WHO wezwało kraje dotknięte epidemią COVID-19, aby nie rezygnowały z obostrzeń zbyt wcześnie. SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na około 200 krajów. Zakażonych zostało ponad 1,3 miliona osób, zmarło ponad 75 tysięcy chorych. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT WHO wezwało kraje dotknięte epidemią COVID-19, aby nie rezygnowały z obostrzeń zbyt wcześnie. SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na około 200 krajów. Zakażonych zostało ponad 1,3 miliona osób, zmarło ponad 75 tysięcy chorych. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
14:50

W szpitalach na Białorusi są 794 osoby zakażone koronawirusem, 31 wymaga sztucznego wspomagania płuc – powiedział we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi twierdzi, że w kraju nie ma "lawinowego wzrostu" zakażeń.

Łukaszenka wypowiedział się na temat możliwej kwarantanny. - Możemy to wprowadzić w ciągu doby, ale co będziemy jeść? – oświadczył prezydent, cytowany przez TUT.by.

14:48

Lady Gaga, WHO i Global Citizen wspólnie zorganizują ogólnoświatowy telewizyjny koncert "One World: Together at Home", który ma być wyrazem wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia w walce z epidemią COVID-19. W wydarzeniu weźmie udział wielu znanych artystów, w tym Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder i Billie Eilish. Koncert zostanie wyemitowany 18 kwietnia.

14:24

Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny, a premier oddycha samodzielnie - poinformował jego rzecznik. U szefa brytyjskiego rządu nie stwierdzono zapalenia płuc.

14:15

W Hiszpanii opublikowano raport informujący, ile czasu koronawirus SARS-CoV-2 pozostaje na różnych powierzchniach. Jeszcze po 96 czterech dobach stwierdzono obecność wirusa na maseczkach ochronnych, stali nierdzewnej i plastiku. W tych samych warunkach po jednym lub dwóch dniach od ekspozycji wirus był obecny na odzieży, szkle i drewnie. Jego obecnJak długo koronawirus SARS-CoV-2 pozostaje na różnych powierzchniach? Jeszcze po 96 godzinach (czterech dobach) stwierdzono obecność wirusa na maseczkach ochronnych, stali nierdzewnej i plastiku. Po dwóch dniach od ekspozycji wirus był obecny na odzieży, szkle i drewnie. Jego obecność skróciła się do 3 godz. na papierowych chusteczkach. PAP/EPA/MARISCAL
13:56

Polscy lekarze pracujący we Włoszech apelują, aby bezwzględnie stosować się do kwarantanny i innych zaleceń władz. 15-osobowa grupa specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga teraz w leczeniu chorych na COVID-19 w mieście Brescia w Lombardii. To region, który jest epicentrum koronawirusa we Włoszech.

Polscy lekarze są we Włoszech od ponad tygodnia. Jeden z nich Paweł Szczuciński z PCPM mówi Polskiemu Radiu, że sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Podkreśla, że to, co dzieje się na miejscu, pokazuje, że wszyscy powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń władz i przede wszystkim zostać w domach.

13:26

Służby medyczne Korei Płd. przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów. 

Po podaniu osocza wyzdrowiało dwoje zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 67 i 71 lat z ciężkim zapaleniem płuc – wynika z raportu opublikowanego przez grupę lekarzy z jednego ze szpitali w Seulu w piśmie "Journal of Korean Medical Science".

Nie ma obecnie pewności, czy podawanie pacjentom osocza osób, które już wyzdrowiały i zdążyły wytworzyć przeciwciała przeciwko koronawirusowi, może być skuteczną terapią wszystkich zakażonych – zaznacza jednocześnie południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

13:20

Komisja Europejska przedstawi w środę strategię wyjścia z ograniczeń, jakie zostały wprowadzone przez państwa członkowskie w związku z pandemią koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik KE Eric Mamer.

13:19

Występując we wtorek w programie informacyjnym "Morgenmagazin" niemieckiej telewizji publicznej ZDF minister finansów Austrii Gernot Bluemel potwierdził swój sprzeciw wobec pomysłu wyemitowania przez strefę euro wspólnych obligacji dla sfinansowania walki z wywołanym przez koronawirusa kryzysem.

Zarzucił jednocześnie potrzebującym pomocy państwom, że nie chcą korzystać ze wsparcia w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), który można w tym celu uczynić elastyczniejszym.

13:15

133 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Iranie, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 3872 - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju. 


W ciągu ostatniej doby przybyło 2089 przypadków zakażeń i tym samym łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 62 589 - przekazał w telewizji państwowej rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur.

Blisko 4000 osób jest w stanie krytycznym.

13:13

Ograniczenia w transporcie, związane z walką z pandemią koronawirusa, utrudniają walkę z szalejącą od wielu miesięcy w Afryce Wschodniej plagą szarańczy. Nie można dostarczyć na czas pestycydów, a eksperci ostrzegają, że wielu milionom ludzi grozi głód.

Państwa tego regionu zmagają się z drugą falą inwazji szarańczy, pierwsza rozpoczęła się w grudniu. Ogromne roje owadów mierzące nawet 40 na 60 km przeszły przez Somalię i Etiopię pustosząc uprawy. Następnie rozprzestrzeniły się w Kenii, dotarły do północnej Tanzanii i Ugandy.

13:09

O 743 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii odnotowano w tym kraju 13 798 zgonów na COVID-19, a zakażonych zostało ponad 140 tysięcy osób.

W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 140 510 osób – przekazał resort zdrowia Hiszpanii. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 5478 nowych zakażeń.

12:47

Kolejka do banku w Indiach w mieście Śrinagar z zachowaniem odstępów między ludźmi. Foto:  EPA/FAROOQ KHAN Kolejka do banku w Indiach w mieście Śrinagar z zachowaniem odstępów między ludźmi. Foto: EPA/FAROOQ KHAN
12:35

Kontrole w ruchu na granicach Finlandii zostaną przedłużone do 13 maja. Wszyscy przybywający do kraju mają pozostawać w warunkach kwarantanny. Przez granice ze Szwecją i Norwegią dopuszczony będzie tylko niezbędny ruch związany z pracą - ogłosił rząd we wtorek.

12:33

W Rosji rosną ceny na podstawowe produkty i coraz więcej osób zawiesza działalność gospodarczą. Rosyjscy ekonomiści ostrzegają rodaków przed kryzysem gospodarczym. W ich ocenie sytuacja może być taka, jak na początku lat 90. XX w., po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Gazeta "Wiedomosti" podała, że rosyjskie banki ograniczają wydawanie kredytów pracownikom instytucji i firm, które są najbardziej poszkodowane obecną sytuacją. Wcześniej rosyjscy ekonomiści ostrzegli, że po kilkutygodniowej kwarantannie może już się nie otworzyć dla klientów co najmniej 90 procent małych restauracji, barów i zakładów fryzjerskich.

12:20

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.

12:09

W Malezji zanotowano 170 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 3953. Zmarła kolejna osoba, łącznie w kraju zmarły 63 osoby zakażone. PAP/EPA/AHMAD YUSNI W Malezji zanotowano 170 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 3953. Zmarła kolejna osoba, łącznie w kraju zmarły 63 osoby zakażone. PAP/EPA/AHMAD YUSNI
12:04
12:01

Posłuchaj
00:44 10338719_1.mp3 Na Łotwie wykryto zaledwie 6 nowych przypadków COVID-19 - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

11:56

Do 94 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowano we wtorek. Od początku kryzysu epidemiologicznego odnotowano też śmierć 26 osób z personelu pielęgniarskiego.

W ciągu ostatniej doby zmarło pięciu kolejnych lekarzy - podała krajowa federacja lekarska.

Nie żyje także 26 pielęgniarzy i pielęgniarek. Wśród personelu pielęgniarskiego jest ponad 6500 osób zakażonych wirusem, o około 1000 więcej niż w weekend. To tej grupie zawodowej w służbie zdrowia występuje największy odsetek infekcji koronawirusem. Stanowią oni 52 proc. wszystkich pracowników placówek medycznych, u których potwierdzono obecność wirusa.

11:51

U 32 ukraińskich medyków w ciągu ostatniej doby wykryto zakażenie koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych przypadków infekcji na Ukrainie przekracza 1400.

11:45

Unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego poinformował, że do Włoch polecą lekarze z kolejnych krajów - Rumunii i Norwegii, by pomóc w walce z koronawirusem. Janez Lenarczicz dodał, że wcześniej także inne kraje zaoferowały pomoc.

Do Lombardii poleciała grupa 15-osobowa grupa lekarzy i ratowników z Polski. Unijny komisarz powiedział, że lekarze z Rumunii i Norwegii będą pomagać w Bergamo i Mediolanie. Poinformował też, że Austria wyśle do Włoch 3 tysiące litrów płynu dezynfekującego.

11:39

Symulatory odgłosów biura polecają media w Rosji tym osobom, które pracując z domu tęsknią za atmosferą miejsca pracy i kolegami. Otoczenie się dźwiękami klimatyzacji, urządzeń, odgłosów rozmów i pisania na klawiaturze ma zmniejszyć uczucie odosobnienia.

O jednym z takich symulatorów, utworzonych przez agencję reklamową z Berlina poinformowało we wtorek radio Goworit Moskwa. Również media ukraińskie opisały niedawno podobne narzędzie utworzone na platformie MyNoise.

11:38

Szef Instytutu Roberta Kocha Lothar Wieler jest za utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń życia społecznego w walce z koronawirusem. Minister gospodarki Peter Altmaier z kolei zapewnił, że jeżeli sytuacja na to pozwoli, to rząd stopniowo będzie łagodził wprowadzone środki bezpieczeństwa.

11:36

W Izraelu rozpoczyna się  ogólnopaństwowa kwarantanna w związku z żydowskim świętem Paschy. Izolacja wszystkich obywateli, mająca na celu zminimalizowanie liczby nowych zakażeń koronawirusem, ma trwać do piątku. PAP/EPA/ATEF SAFADI W Izraelu rozpoczyna się ogólnopaństwowa kwarantanna w związku z żydowskim świętem Paschy. Izolacja wszystkich obywateli, mająca na celu zminimalizowanie liczby nowych zakażeń koronawirusem, ma trwać do piątku. PAP/EPA/ATEF SAFADI
11:30

W Belgii liczba zgonów osób u których wykryto koronawirusa przekroczyła 2 tysiące, zakażonych jest ponad 22 tysiące. Belgijskie centrum kryzysowe przedstawiło najnowsze dane dotyczące pandemii.

Przedstawiciele centrum poinformowali, że spada liczba dziennych przyjęć do szpitali. W ciągu ostatniej doby przyjęto ponad 300 nowych pacjentów, w ostatnich dniach było ich około pięciuset. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 6 tysięcy osób, z czego 1260 leży na oddziałach intensywnej terapii.

11:17

Posłuchaj
00:35 10338440_1.mp3 W Rosji gwałtownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

11:15

Od wtorku Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia w ruchu osobowym na granicy z Polską. Podróżujący mają możliwość wjazdu na Ukrainę i wyjazdu z tego kraju jedynie na dwóch przejściach granicznych. Ponadto przekroczenie granicy możliwe jest wyłącznie autem. Ograniczenia wprowadzono również na granicy z innymi krajami. Mają one zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

11:08

Premier Belgii powołała 10-osobową grupę, która ma przygotować plan stopniowego łagodzenia ograniczeń w związku z koronawirusem. Sophie Wilmes zastrzegła, że to zadanie na przyszłość, bo na razie rząd w Brukseli nie zamierza znosić zakazów.

Grupa ekspertów ma przygotować tak zwaną „strategię wyjścia”. W jej skład weszli wirusolodzy, epidemiolodzy, uznani w kraju eksperci, naukowcy, ekonomiści, między innymi prezes Banku Narodowego, oraz prawnicy.

11:07

Francja nie jest jeszcze w szczycie epidemii – oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, szacując, że kraj wciąż znajduje się w "fazie zaostrzenia", biorąc pod uwagę liczbę chorych na COVID-19 przyjmowanych do szpitali.

Szef resortu zdrowia podkreślił pozytywne skutki wprowadzenia kwarantanny i zaznaczył, że jest za wcześnie, by mówić o jej wycofaniu.

10:59

W ciągu ostatnich 24 godzin, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, nie zanotowano w mieście Wuhan żadnego zgonu z powodu koronawirusa i tylko 32 nowe przypadki zakażeń w całych Chinach - wszystkie u osób, które powróciły z zagranicy. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY W ciągu ostatnich 24 godzin, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, nie zanotowano w mieście Wuhan żadnego zgonu z powodu koronawirusa i tylko 32 nowe przypadki zakażeń w całych Chinach - wszystkie u osób, które powróciły z zagranicy. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
10:51
10:39

Władze Formuły 1 poważnie zastanawiają się nad organizowaniem wyścigów bez udziału kibiców - poinformowała brytyjska stacja BBC. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano lub przełożono już osiem z 22 planowanych w tym roku rund mistrzostw świata.

Imprezy bez publiczności mają być sposobem na "uratowanie" sezonu. Brak wyścigów poważnie obciąża budżety zespołów, a zdaniem szefa McLarena Zaka Browna nawet cztery z dziesięciu może "zniknąć z mapy F1" jeszcze w tym roku.

10:37

Gubernator Nowego Jorku poinformował, że liczba zmarłych z powodu koronawirusa nie rośnie w tak dużym tempie jak wcześniej i mniej osób przyjmowanych jest do szpitali. Andrew Cuomo powiedział, że krzywa infekcji i zgonów zaczęła się stabilizować, ale nadal należy obserwować te dane, aby mieć pewność, że pandemia w tym stanie została opanowana. Zmarło tam prawie 4760 osób, a ponad 130,5 tys. jest zakażonych.

10:28

"Premier Boris Johnson nie wymagał podawania tlenu przez rurkę wkładaną do płuc i potrzebował czterech litrów tlenu, choć normalnie na oddziale intensywnej terapii pacjentom podaje się 15 litrów" - donosi brytyjski "The Times", powołując się na źródła szpitalne. Jak zaznacza gazeta, to sugeruje, że jest on w lepszym stanie, niż zazwyczaj są pacjenci na intensywnej terapii.

10:08

1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - podał sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.

10:05

Po nocy spędzonej na oddziale intensywnej terapii stan brytyjskiego premiera się nie zmienia. Boris Johnson trafił na oddział w poniedziałek wieczorem. Oficjalne oświadczenie ws. stanu premiera ma się ukazać jeszcze przed południem. Obowiązki premiera przejął teraz szef dyplomacji, Dominic Raab. W historii Wysp taka sytuacja jest bez precedensu. PA Po nocy spędzonej na oddziale intensywnej terapii stan brytyjskiego premiera się nie zmienia. Boris Johnson trafił na oddział w poniedziałek wieczorem. Oficjalne oświadczenie ws. stanu premiera ma się ukazać jeszcze przed południem. Obowiązki premiera przejął teraz szef dyplomacji, Dominic Raab. PAP/EPA/ANDY RAIN
09:52

Mieszkający we Francji mężczyzna zgłosił na milicję prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i żąda wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej. Zrobił to po tym, jak jego mieszkająca w Witebsku matka zmarła po zakażeniu koronawirusem. "Pełniąc funkcje prezydenta Białorusi, nie podjął działań niezbędnych dla ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się wirusa" - napisał mężczyzna.

09:47

Moje myśli są z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia - napisał w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

09:45

W Szwecji odnotowano więcej zachorowań na COVID-19 oraz ofiar śmiertelnych niż w sąsiednich krajach prezentujących podobny model kulturowy oraz zamożność, czyli Danii i Norwegii. Mimo to władze w Sztokholmie nieprzerwanie stawiają na liberalną koncepcję walki z koronawirusem. PAP/EPA/HNERIK MONTGOMERY W Szwecji odnotowano więcej zachorowań na COVID-19 oraz ofiar śmiertelnych niż w sąsiednich krajach prezentujących podobny model kulturowy oraz zamożność, czyli Danii i Norwegii. Mimo to władze w Sztokholmie nieprzerwanie stawiają na liberalną koncepcję walki z koronawirusem. PAP/EPA/HNERIK MONTGOMERY
09:37

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 173 osoby zakażone koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1607.

09:32
09:23

Dziś wideokonferencja ministrów finansów strefy euro wraz z ministrami z krajów bez wspólnej waluty na temat gospodarczego programu ratunkowego w związku z pandemią koronawirusa. Przygotowanie planu zlecili ministrom unijni przywódcy podczas wideokonferencji kilkanaście dni temu. Sami, z powodu podziałów, odłożyli decyzję w tej sprawie i 6-godzinny szczyt na odległość zakończył się bez ustaleń.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Jork epicentrum COVID-19. Na całym świecie ponad milion zakażonych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 11:50
Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie to obecnie prawie 65 tysięcy. Na całym globie zakażonych zostało 1 milion 203 tysiące osób. Udało się wyleczyć 246 tysięcy osób. To najnowsze dane podane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

69 tysięcy ofiar śmiertelnych, zakażonych ponad milion 260 tysięcy osób. Pandemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 15:50
Na całym świecie zmarło do tej pory ponad 69 tys. ofiar, a zakażonych jest milion 266 tysięcy - to najnowsze dane podawane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Udało się też wyleczyć 261 tysięcy osób. Zapraszamy do prześledzenia relacji, gromadzącej ważne informacje o przebiegu pandemii na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 10 tysięcy ofiar koronawirusa i przeszło 350 tysięcy zakażonych w USA. Pandemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 21:30
Liczba stwierdzonych infekcji koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 350 tysięcy. Ponad 10 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu COVID-19, z czego prawie połowa w stanie Nowy Jork. Rośnie też liczba zgonów w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji, we Włoszech. Tak relacjonowaliśmy poniedziałkowe (06.04) wydarzenia ze świata.
rozwiń zwiń