X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

69 tysięcy ofiar śmiertelnych, zakażonych ponad milion 260 tysięcy osób. Pandemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 15:50
Na całym świecie zmarło do tej pory ponad 69 tys. ofiar, a zakażonych jest milion 266 tysięcy - to najnowsze dane podawane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Udało się też wyleczyć 261 tysięcy osób. Zapraszamy do prześledzenia relacji, gromadzącej ważne informacje o przebiegu pandemii na świecie.
Audio
  • Franciszek celebrował liturgię Niedzieli Palmowej przed Ołtarzem Katedry w bazylice watykańskiej. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Najnowsze dane dotyczące koronawirusa na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • KE wyraziła zgodę na pomoc publiczną w związku z pandemią koronawirusa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • We Włoszech w ciągu ostatniej doby znacznie spadła liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Jedna z pracownic laboratorium we włoskiej Brescii, gdzie diagnozuje się chorych na COVID-19
Jedna z pracownic laboratorium we włoskiej Brescii, gdzie diagnozuje się chorych na COVID-19Foto: PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

Każdego dnia rośnie liczba ofiar we Włoszech i w Hiszpanii, ale władze obu tych krajów podkreślają, że z dnia na dzień nowych zgonów jest mniej, co może wskazywać na nieznaczną poprawę sytuacji. We Włoszech w niedzielę zanotowano 525 zgonów czyli najmniej od kilkunastu dni. W Hiszpanii zmarły 674 osoby. Mniej ofiar niż w poprzednich dniach było też w Nowym Jorku. Równocześnie jednak zarówno prezydent USA Donald Trump jak i główny lekarz kraju ostrzegli, że nadchodzący tydzień może być dla Amerykanów najcięższym od początku epidemii.

czechy pap 1200.jpg
Prezydent Czech krytykuje UE za reakcję na pandemię koronawirusa

W Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta II w orędziu dziękowała lekarzom za ich wysiłki i apelowała do rodaków o dyscyplinę. Do szpitala na testy trafił z kolei premier Boris Johnson, który 10 dni wcześniej informował, że jest zakażony koronawirusem. We Francji liczba ofiar przekroczyła 8 tysięcy.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że koronawirus dotarł niemal do wszystkich zakątków świata. Nie zanotowano go jedynie w 18 krajach, w tym głównie na małych wyspach Pacyfiku takich jak Kiribati, Nauru, Samoa i Vanuatu.

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień zmagań z pandemią:

23:49

Premier Irlandii Leo Varadkar ponownie zarejestrował się jako lekarz i będzie pracował przez jedną zmianę w tygodniu, aby pomóc w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa - poinformowało w niedzielę jego biuro. Varadkar pracował jako lekarz przez siedem lat, ale odszedł z zawodu, aby zostać politykiem i w 2013 r. wykreślono go z rejestru medycznego.

22:57

Brytyjski premier Boris Johnson został przyjęty do szpitala, gdyż gorączka wywołana u niego przez koronawirusa nie ustępuje - poinformowało w niedzielę wieczorem jego biuro.

Boris Johnson przed prawie 10 dniami poinformował, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewniał, że objawy są łagodne i będzie zdalnie kierował pracami rządu. (foto: PAP/EPA/PIPPA FOWLES / DOWNING STREET HANDOUT) Boris Johnson przed prawie 10 dniami poinformował, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewniał, że objawy są łagodne i będzie zdalnie kierował pracami rządu. (foto: PAP/EPA/PIPPA FOWLES / DOWNING STREET HANDOUT)
22:45

00:54 10335312_1.mp3 We Francji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 8 tys. Zdaniem ekspertów, szczyt epidemii ma nadejść w regionach najbardziej dotkniętych, w najbliższych dniach rozpoczynającego się tygodnia. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

 

22:35

Bilans epidemii koronawirusa w Turcji powiększył się o 73 ofiary śmiertelne w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował w niedzielę na Twitterze turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Łączna liczba zmarłych z powodu Covid-19 w tym kraju to 574.

22:24

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Zapewniła, że Wielka Brytania przetrwa epidemię, i podziękowała m.in. personelowi służby zdrowia.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Orędzie, które w niedzielę wygłosiła, było dopiero czwarte. Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Orędzie, które w niedzielę wygłosiła, było dopiero czwarte.
21:17

- W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach i ośrodkach opieki nad osobami starszymi we Francji zmarło 518 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 8078. Dane liczbowe przedstawiło także francuskie Ministerstwo Zdrowia.

21:10

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w niedzielę o kolejnych pięciu ofiarach śmiertelnych koronawirusa. W sumie z powodu SARS-CoV-2 zmarło 67 osób, a łączna liczba zakażonych wyniosła 4543. Premier Andrej Babisz zapowiedział, że do czeskich szpitali trafi sześciu chorych z Francji. Z kolei minister zdrowia Adam Vojtech poinformował, że liczba osób, które wyzdrowiały w Czechach z choroby COVID-19, wzrosła do 96.

21:02

Naczelna lekarz Szkocji została w niedzielę przyłapana przez prasę, a następnie upomniana przez policję za to, że wbrew zaleceniom pozostania w domu, które sama regularnie powtarzała, wybrała się na weekend do swojego drugiego domu na wsi. "The Scottish Sun" - szkocka edycja tabloidu "The Sun" - opublikował w niedzielę zdjęcia Catherine Calderwood wraz z mężem i dziećmi na spacerze w pobliżu ich wiejskiego domu w hrabstwie Fife, ok. 65 km od ich głównego miejsca zamieszkania.

19:37

- Nadchodzący tydzień będzie najtrudniejszym i najsmutniejszym w życiu większości Amerykanów - powiedział w niedzielę naczelny lekarz USA Jerome Adams w telewizji Fox News, porównując epidemię koronawirusa do ataku na Pearl Harbor w 1941 r. - To będzie nasze Pearl Harbor, nasz 11 września, tylko to będzie się działo w całym kraju. Chcę, żeby Ameryka to zrozumiała - powiedział Jerome Adams.

19:27

Po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa w Nowym Jorku spadła liczba nowych ofiar śmiertelnych. Coraz większa liczba pacjentów wypisywana jest ze szpitali, ale gubernator Andrew Cuomo mówi, że aglomeracja nowojorska nadal jest w trudnej sytuacji i podkreśla, że do zakończenia kryzysu droga jeszcze daleka.

19:06

We Włoszech o 525, do 15 887, wzrosła w ciągu doby liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. Dotąd potwierdzono ponad 124 tys. przypadków infekcji. Obecnie wirusa ma 91 tys. osób, jest wzrost o 2900 nowych zakażeń.

Jak powiedział szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli, najnowszy dobowy bilans zmarłych jest najniższy od 19 marca. Jako dwie dobre wiadomości podał spadek liczby chorych hospitalizowanych oraz tych na oddziałach intensywnej terapii. - Te dobre informacje nie mogą prowadzić nas do obniżenia czujności. Wychodzić z domu można tylko w razie uzasadnionej potrzeby - przypomniał szef OC.

18:17

Pięć osób zakażonych koronawirusem przez niedopatrzenie trafiło na pokład statku-szpitala marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych USNS Comfort. Jednostka ma przyjmować niezainfekowanych tym patogenem pacjentów, by odciążyć nowojorskie szpitale walczące z epidemią.

Jako powiadomiła w niedzielę telewizja CNBS, powołując się na rzeczniczkę marynarki wojennej Beth Baker, pośród chorych przyjętych na statek znalazło się w piątek wieczorem "mniej niż pięć" osób zakażonych koronawirusem. "Tak szybko, jak to możliwe" przetransportowano te osoby do przekształconego w tymczasowy szpital centrum kongresowego Javits Center - zapewniła.

17:34

- W Toskanii będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek poza domem - ogłosił w niedzielę przewodniczący władz regionu Enrico Rossi. Zapowiedział, że wśród mieszkańców zostanie rozdanych 10 milionów maseczek, po trzy na osobę.

16:54

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Portugalii o 29. W sumie na COVID-19 zmarło w tym kraju już 295 osób - poinformowała w niedzielę na konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido.

16:52

Posłuchaj
01:11 Palmowa Jerozolima IAR.mp3 Bez dorocznej procesji z palmami obchodzona jest Niedziela Palmowa w Jerozolimie. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie kościoły, meczety i synagogi w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej są zamknięte dla publiczności. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

16:46

Krajowy Sztab Operacyjny Bułgarii poinformował w niedzielę o 522 potwierdzonych dotąd przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Liczba zgonów wzrosła w ciągu ostatniej doby o cztery, łącznie do 19. W kraju wykonano dotąd 15 889 testów.

16:38

120 nowych infekcji koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Singapurze - podały władze w niedzielę. To największy dobowy wzrost zakażeń w kraju uznawanym dotąd za model walki z epidemią.


Tak duża liczba nowych przypadków to wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego dnia - również rekordowego. Całkowita liczba zakażeń w mieście-państwie wynosi teraz 1309.

16:26

- Unia Europejska zawiodła w czasie pandemii nowego koronawirusa - powiedział w niedzielę prezydent Czech Milosz Zeman. W rozmowie z telewizją internetową wysokonakładowego dziennika "Blesk" powiedział, że kryzys przetrzymały za to państwa narodowe.

16:23

Ponad 4100 pracowników szpitali we włoskim regionie Lombardia zakażonych jest koronawirusem - takie dane przedstawił w niedzielę burmistrz Bergamo, ogniska epidemii, Giorgio Gori. Jak podkreślił, zbyt wielu pracowników służby zdrowia nie było chronionych.

Łącznie w całych Włoszech zakażonych jest około 11 tysięcy pracowników służby zdrowia. Zmarło 80 lekarzy oraz 25 pielęgniarzy i pielęgniarek.

Pracownik włoskiej służby zdrowia pomaga starszej kobiecie na terenie szpitala zakaźnego przyjmującego pacjentów z COVID-19. fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO Pracownik włoskiej służby zdrowia pomaga starszej kobiecie na terenie szpitala zakaźnego przyjmującego pacjentów z COVID-19. fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
15:54

W Niedzielę Palmową msze święte w polskich kościołach w Niemczech zostały odprawione w sposób wirtualny w sieci. W związku z trwającym stanem epidemii i zarządzeniem organów państwowych, obecność wiernych na mszy jest zabroniona. Nabożeństwa mogą być jedynie transmitowane przez portale społecznościowe.

15:40

W ciągu ostatniej doby w Holandii zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Całkowita liczba zgonów spowodowanych dotąd przez epidemię to 1766.

15:40

Brytyjska królowa Elżbieta II ma wieczorem wygłosić orędzie do narodu, w którym będzie apelować o ścisłe stosowanie się do zaleceń kwarantanny i pozostania w domach.

Królowa Elżbieta II wygłosi wieczorem orędzie do narodu. fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA Królowa Elżbieta II wygłosi wieczorem orędzie do narodu. fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
15:34

Kolejne 619 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 4932 - poinformowało w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Nowy bilans zgonów obejmuje 24 godziny między godz. 17 w piątek a godz. 17 w sobotę. Jest on wyraźnie niższy od podanego dzień wcześniej, gdy poinformowano o rekordowej jak do tej pory dobowej liczbie ofiar śmiertelnych - 708.

Brytyjska policja patroluje ulice w Londynie. fot. PAP/EPA/NEIL HALL Brytyjska policja patroluje ulice w Londynie. fot. PAP/EPA/NEIL HALL
15:16

Dyrektor jednego z zamkniętych z powodu koronawirusa kąpielisk w Segedynie wpadł na niecodzienny pomysł rozwiązania problemu utrzymania w odpowiednim stanie terenów zielonych: w roli "biokosiarek" zatrudnił owce - poinformowała węgierska telewizja RTL Klub.

Zamknięte kąpielisko stanęło przed koniecznością samodzielnego zadbania o trawniki, gdy firma odpowiadająca za utrzymanie terenów zielonych znalazła się na skutek epidemii w trudnej sytuacji i nie była w stanie wywiązać się z obowiązków.

15:03

Brytyjska piosenkarka Marianne Faithfull ma koronawirusa - poinformował w niedzielę jej agent. Jak dodał, stan 73-letniej wokalistki jest stabilny.

- Reaguje na leczenie, wszyscy życzymy jej zdrowia oraz pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia - oświadczył Francois Ravard, manager artystki.

14:56

W krajach bałtyckich jest już prawie 2500 zakażeń koronawirusem. Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w niewielkiej Estonii. Do tej pory chorobę zdiagnozowano tam u 1097 osób.

Na Litwie w ciągu doby odnotowano czterdzieści nowych przypadków. Tym samym liczba chorych na COVID-19 wzrosła do 811.

Na Łotwie w ciągu doby wykryto 24 przypadki koronawirusa. W sumie na COVID-19 choruje tam 533 osób.

Mieszkańcy Wilna w maseczkach chroniących przez koronawirusem. Ulice litewskich miast są opustoszałe w związku z zarządzoną tam społeczną kwarantanną. fot. PAP/Valdemar Doveiko Mieszkańcy Wilna w maseczkach chroniących przez koronawirusem. Ulice litewskich miast są opustoszałe w związku z zarządzoną tam społeczną kwarantanną. fot. PAP/Valdemar Doveiko
14:52

We Francji mnożą się apele ze strony części polityków oraz władz sanitarnych do społeczeństwa o przestrzeganie kwarantanny. Tymczasem nad częściowym jej zniesieniem zastanawia się część klasy politycznej.

14:45

Moskwa została sklasyfikowana jako miasto wysokiego ryzyka epidemiologicznego. Według mera stolicy Rosji Siergieja Sobianina, przez miasto przejechały miliony ludzi z różnych części świata. W związku z rosnącą w Rosji liczbą osób zakażonych koronawirusem, coraz więcej regionów wprowadza surowe ograniczenia.


Posłuchaj
00:30 Moskwa IAR.mp3 Sytuacja epidemiologiczna w Moskwie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

14:39
14:36

UE wystartowała powoli, ale teraz jest razem. Polscy lekarze są we Włoszech, Czechy wysyłają maski do Hiszpanii, a niemieckie szpitale leczą włoskich chorych - pisze szefowa KE Ursula von der Leyen. Zapowiedziała zmiany w budżecie UE, by odpowiedzieć na kryzys.

14:13

Parkowanie w przestrzeni publicznej na Węgrzech będzie od poniedziałku darmowe - poinformował premier Viktor Orban w niedzielę przez agencję MTI.


Przedstawiciele władz apelują o przestrzeganie zaleceń i wychodzenie z domu tylko w razie konieczności.

14:05

Liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Iranie osiągnęła 3603 - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju w niedzielę w telewizji państwowej. W ciągu ostatniej doby zmarło 151 osób. Od początku epidemii stwierdzono ponad 58 tys. zakażeń.

13:53

Papież Franciszek zaapelował do młodzieży o świadectwa nadziei, wielkoduszności i solidarności. Wezwanie to skierował na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową, obchodzoną także jako Światowy Dzień Młodzieży.


Z powodu pandemii COVID-19 msza odbyła się bez wiernych.

Papież Franciszek sprawował mszę w Niedzielę Palmową bez udziału wiernych w związku z pandemią SARS-CoV-2. fot. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI / POOL Papież Franciszek sprawował mszę w Niedzielę Palmową bez udziału wiernych w związku z pandemią SARS-CoV-2. fot. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI / POOL
13:35

O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi od początku epidemii poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W szpitalach przebywają 502 osoby, zmarło osiem.

13:35

Ćwiczenia fizyczne na zewnątrz mogą zostać zakazane, jeśli ludzie nadal będą ignorować nakaz pozostawania w domach i zachowywania dystansu społecznego - ostrzegł w niedzielę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

13:24

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji według stanu na niedzielę wynosi 5 389 - poinformował sztab powołany przez władze. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 658 nowych zachorowań, z czego 536 w Moskwie. Od początku pandemii zmarło 45 osób, wyzdrowiało 355.


Wcześniej w niedzielę władze Moskwy poinformowały o 536 nowych przypadkach koronawirusa zarejestrowanych w stolicy. Na Moskwę przypada 87 proc. ogółu chorych w Rosji.

13:22

Pomimo braku oficjalnej kwarantanny, coraz więcej mieszkańców białoruskiej stolicy pozostaje w domu, a wychodząc - zakłada maski. W sobotę władze Białorusi potwierdziły przedłużenie ferii szkolnych o kolejny tydzień.

13:22

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza oświadczył w niedzielę, że sytuacja w kraju "pozostaje dramatyczna". Podkreślił, że "kryzys się nie skończył, a zagrożenie nie minęło". W wywiadach prasowych zaznaczył, że trzeba będzie "koegzystować z wirusem".

W sobotę włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii liczba osób objętych intensywną opieką medyczną we Włoszech się zmniejszyła.

13:19

Władze Sudanu Południowego potwierdziły w niedzielę pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, stając się zarazem ostatnim krajem na kontynencie afrykańskim, gdzie zgłoszono infekcje - podała agencja Reutera, powołując się na miejscowe władze.


29-letnia pacjentka przybyła do kraju 28 lutego z Etiopii i jest leczona w izolacji - sprecyzowały władze.

13:08

O 674 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła do 12 418. W Hiszpanii zakażonych zostało ponad 130 tysięcy osób.


W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 130 759 osób - przekazał resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 6023 nowe zakażenia.

Hiszpańska służba zdrowia została nagrodzona "narodową owacją" za swoją ofiarną pomoc podczas pandemii koronawirusa. fot. PAP/EPA/Kiko Huesca Hiszpańska służba zdrowia została nagrodzona "narodową owacją" za swoją ofiarną pomoc podczas pandemii koronawirusa. fot. PAP/EPA/Kiko Huesca
13:02

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 184 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wynosi 1 342. W sumie potwierdzono 91 714 przypadków zakażenia COVID-19.


Dzienna liczba zgonów wzrosła o 43 w stosunku do 141 przypadków, które RKI zarejestrował w dniu poprzednim.

12:57

Liczba zakażonych koronawirusem w Tokio rośnie kolejną dobę z rzędu. W niedzielę odnotowano kolejny rekord - ponad 130 nowych przypadków - podał tego dnia japoński publiczny nadawca NHK, powołując się na władze stolicy Japonii.


Tym samym liczba zakażonych w Tokio wzrosła do ponad 1000. Jak wskazuje NHK, jest to najwyższy jak dotąd dobowy wzrost potwierdzonych przypadków infekcji w tej 13-milionowej metropolii.

12:52

W Moskwie zarejestrowano 536 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o 20 proc. więcej niż w wczoraj. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że po raz pierwszy od ponad dwóch tygodni, władze opóźniają publikację danych dotyczących całej Federacji Rosyjskiej. Na wczoraj było 4731 osób zarejestrowanych jako chore na COVID-19.

12:51

Posłuchaj
00:57 Papież Korona Kowalczuk IAR.mp3 Papież powiedział, że w dramacie pandemii, rozpadających się pewników i poczuciu opuszczenia, trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości i służyć bliźnim. Franciszek celebrował liturgię Niedzieli Palmowej przed Ołtarzem Katedry w bazylice watykańskiej. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

12:49

W zmagającym się z epidemią koronawirusa Nowym Jorku odnotowano wzrost włamań - wynika z danych miejscowej policji. Właściciele niektórych sklepów, w tym na prestiżowej Piątej Alei, dla bezpieczeństwa zabijają wejścia i okna wystawowe deskami.

12:49

Greckie służby objęły kwarantanną w tym tygodniu drugi ośrodek dla migrantów po uzyskaniu przez jednego z mężczyzn, 53-letniego Afgańczyka, wyniku pozytywnego na obecność koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo do spraw migracji.

12:45

W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1260 nowych przypadków koronawirusa. 164 osoby zmarły w wyniku powikłań. Tym samym do 1447 wzrosła liczba zgonów w Belgii, a ponad 19 i pół tysiąca osób jest zakażonych.


Posłuchaj
00:46 Belgia Pło IAR.mp3 Pandemia SARS-CoV-2 w Belgii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Hospitalizowanych jest obecnie ponad 5700 pacjentów, u których wykryto patogen. Najnowsze dane przekazało belgijskie centrum kryzysowe.

Pogrzeb ofiary koronawirusa SARS-CoV-2 w Belgii. fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ Pogrzeb ofiary koronawirusa SARS-CoV-2 w Belgii. fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
12:42

14 krajów, w tym Polska, otrzymało już zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej dla firm, by zapewnić ich płynność w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem.

Program polskiego rządu jest największy kwotowo. Chodzi o 22 miliardy euro, czyli około 100 miliardów złotych, na pomoc firmom, które mają problemy z dostępem do kapitału.

12:36

Święcenie palm w wielu miejscach Białorusi będzie się odbywać przed kościołami. Również niektóre nabożeństwa będą odprawiane nie w świątyniach, lecz na zewnątrz.

12:30

Przedpołudniowa msza jest jedynym punktem tegorocznych uroczystości Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez izraelskie i palestyńskie władze obostrzeń, nie będzie w tym roku tradycyjnej franciszkańskiej procesji z palmami.


Tegoroczny Wielki Tydzień i Wielkanoc w Jerozolimie nie mają precedensu. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii wszystkie uroczystości organizowane będą w zasadzie bez udziału wiernych. Izraelskie władze wprowadziły zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. W praktyce, oznacza to, że na poszczególnych mszach będzie mogło być obecnych jedynie kilka osób.

12:29

Liczba zmarłych osób, u których stwierdzono koronawirusa, wzrosła na Węgrzech do 34, zaś zakażonych do 733 - poinformowano w niedzielę na rządowej stronie poświęconej pandemii COVID-19.


W ciągu ostatniej doby zmarły dwie osoby - obie powyżej 80. roku życia. Stwierdzono też 55 przypadków zakażenia.

Jak podkreślono, już 66 osób uznano za wyleczone.

12:28

30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach - poinformowała w niedzielę państwowa komisja zdrowia. 25 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Trzy kolejne osoby zmarły z powodu COVID-19.

12:26

Do najciężej dotkniętego koronawirusem w Ameryce stanu Nowy Jork napłynęła w dwóch ratach pomoc z Chin. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że w niedzielę i poniedziałek nadejdzie kolejne wsparcie z Waszyngtonu.


W Stanach Zjednoczonych liczba zakażonych jest najwyższa na świecie i przekroczyła 300 tysięcy, ponad dwa razy więcej niż we Włoszech czy Hiszpanii i cztery razy więcej niż w Chinach.


W USA zmarło już prawie 8,5 tysiąca osób, a amerykańskim epicentrum COVID-19 jest stan Nowy Jork, gdzie zanotowano kolejny tragiczny rekord. W ciągu doby zmarło tam ponad 600 osób.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział pomoc dla Nowego Jorku. To stan najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/Tasos Katopodis / POOL Prezydent USA Donald Trump zapowiedział pomoc dla Nowego Jorku. To stan najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/Tasos Katopodis / POOL
12:21

Władze Kamczatki potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym koronawirusem w regionie. Nie podały informacji o stanie ich zdrowia.


Dwaj zakażeni obywatele dawno nie wyjeżdżali z Kamczatki i zostali umieszczeni w izolatkach, informują władze regionalne.


W Rosji, według stanu na 4 kwietnia, odnotowano 4731 przypadków zakażenia koronawirusem i 333 przypadki wyleczenia. Koronawirus najbardziej rozprzestrzenił się w Moskwie -3357 przypadków. Dotychczas zmarło 45 obywateli Rosji.

IAR/PAP, twitter.com, polskieradio24.pl, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak