X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ponad pół miliona zakażonych koronawirusem. Świat w dobie SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 04:00
Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła pół miliona - informuje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Zmarły już ponad 24 tysiące osób, a epicentrum epidemii nadal stanowi Europa. Coraz gorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych. Na bieżąco śledzimy obraz świata w cieniu pandemii SARS-CoV-2.
Audio
  • Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła pół miliona. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Niemieccy ekonomiści ostrzegają przed kryzysem wywołanym SARS-CoV-2 - relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
  • Senat USA uchwalił pakiet antykryzysowy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech przekroczyła 8 tys.
Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech przekroczyła 8 tys.Foto: PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

Koronawirus jest obecny w 196 krajach i regionach na świecie - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Według danych naukowców amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 24 tys., a zakażonych jest ponad pół miliona osób.

niemcy-2.jpg
Zwolnić pacjenta, jeśli zaczął się u niego proces umierania. Zalecenia dla lekarzy w Niemczech

Według przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia danych, koronawirus dotarł już na wszystkie zamieszkane kontynenty. W czwartek wirus pojawił się w Libii i w Laosie. Najgorsza sytuacja jest teraz na południu Europy - we Włoszech zmarło ponad 8 tys. osób, a w Hiszpanii ponad 4000. W portalu PolskieRadio24.pl na bieżąco śledzimy zmagania świata z pandemią SARS-CoV-2. 

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem dostępna jest TUTAJ

Zachęcamy do obserwowania naszej relacji:

PAP, IAR, PolskieRadio.pl/ mbl, as, jmo, pkr, pg

04:45

Organizacja polonijna w USA, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, utworzyła specjalny fundusz dla wsparcia osób dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Unia przeznaczyła na ten cel 250 tys. dolarów i zadeklarowała, że w zależności od potrzeb, może tę kwotę zwiększyć.

03:50

Setki tysięcy Brytyjczyków wyszło w czwartek wieczorem przed swoje domy bądź na balkony wzorem Włochów i Hiszpanów, by oklaskami oddać hołd i podziękować pracownikom służby zdrowia, którzy narażając swoje życie walczą z epidemią koronawirusa.

02:45

Dziesięć osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Irlandii z powodu koronawirusa - podało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To ponad dwa razy więcej niż wynosiła dotychczasowa liczba zgonów.

To także pierwszy przypadek, gdy w ciągu jednego dnia zmarły więcej niż dwie osoby. Liczba zgonów w Irlandii wynosi obecnie 19. Jak podało ministerstwo zdrowia, wśród zmarłych jest 13 mężczyzn i sześć kobiet, zaś ich średnia wieku to 79 lat.

02:41

Od piątku przebywający za granicą Ukraińcy nie będą mogli powrócić do ojczyzny. Takie, czasowe, ograniczenia zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Mają one na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Nad Dnieprem pojawiają się jednak komentarze, że jest to rozwiązanie niezgodne z ustawą zasadniczą.

02:18

W piątek po południu papież Franciszek będzie modlił się o miłosierdzie dla cierpiących z powodu pandemii koronawirusa. Nabożeństwo odbędzie się bez udziału wiernych. Papież ogłosił tę inicjatywę w niedzielę po południowej modlitwie Anioł Pański, transmitowanej w streamingu z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

23:49

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych infekcji wzrosła do 196 - poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.

21:47

Premier Sanna Marin zachęciła helsińczyków, którzy w związku z epidemią koronawirusa tłumnie wyjeżdżają do swoich domków letniskowych, by wrócili do stolicy. Rozwoju epidemii na prowincji nie wytrzyma lokalna służba zdrowia - oceniła w czwartek Fińska Agencja Prasowa STT.

21:43

Amerykański bank inwestycyjny JP Morgan ocenia, że Malezja ma wystarczające zasoby, by poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Mimo przyspieszenia wzrostu liczby zakażeń w tym kraju bank pozytywnie ocenia działania tamtejszego rządu.

21:33

Przedłuża się wideokonferencja europejskich liderów poświęcona strategii walki z koronawirusem. Włochy nie chcą zaakceptować przygotowanego oświadczenia uznając je za niewystarczające.


Władze w Rzymie domagają się zapisów gwarantujących użycie w przyszłości pieniędzy z funduszu ratunkowego strefy euro na wsparcie gospodarek najbardziej dotkniętych kryzysem. Na to nie chcą się zgodzić Holandia i Niemcy, które są niechętne uwspólnotowieniu długu i emisji tak zwanych koronaobligacji.

Trwa wideokonferencja unijnych przywódców w sprawie pakietu pomocowego UE w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON / POOL Trwa wideokonferencja unijnych przywódców w sprawie pakietu pomocowego UE w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON / POOL
21:21

W pierwszych dniach ogólnokrajowej kwarantanny urzędnicy w indyjskim mieście Ćandigarh zasypywani są prośbami od obywateli o specjalne przepustki i przywileje. Elita miasta prosi o fryzjerów, kosmetyczki i przepustki na spacery na jeziorem - podał w czwartek dziennik "The Indian Express".

21:17

Każdy ukraiński lekarz jest teraz cyborgiem, stojącym na straży zdrowia całego narodu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że medycy powinni być wynagradzani na równi z wojskowymi i ogłosił podniesienie pensji pracowników służby zdrowia.

Badanie temperatury ratownika medycznego, którzy przywiózł pacjenta do szpitala we Lwowie. fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO Badanie temperatury ratownika medycznego, którzy przywiózł pacjenta do szpitala we Lwowie. fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO
21:13

Karetki przewożące 28 starszych osób chorych na COVID-19 do nowego domu spokojnej starości w hiszpańskiej Andaluzji zostały obrzucone kamieniami - poinformowała w czwartek agencja EFE.

W stronę policji, która interweniowała, rzucano materiałami wybuchowymi. Zatrzymano dwie osoby.

21:11

We Francji wciąż rośnie liczba zachorowań, zgonów oraz ciężkich przypadków niewydolności górnych dróg oddechowych, spowodowanych przez koronawirusa.

Ogółem stwierdzono 29 tys. 150 przypadków zachorowań na koronawirusa. To w ciągu doby wzrost o niemal 4 tys. 1690 pacjentów zmarło. Hospitalizowano niemal 14 tys. osób, stan ponad 3 tys. 300 jest bardzo poważny.


Ministerstwo obrony Francji poinformowało w czwartek o rozpoczęciu akcji "Resilience", której celem jest wsparcie służb cywilnych w walce z pandemią koronawirusa m.in. w obszarze logistyki i usług publicznych.

21:04

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła pół miliona - informuje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zgonów przekroczyła 23 tysiące, a epicentrum pandemii to teraz Europa. Coraz gorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych.

20:57

Kobiety są bardziej odporne na koronawirusa, zapewne dzięki genom i hormonom - taka hipotezę postawił włoski immunolog Alberto Mantovani, cytowany w czwartek przez media. Jako ważny czynnik wymienił palenie papierosów w pokoleniu starszych mężczyzn.

20:44

Papież Franciszek przekazał 30 respiratorów, by zostały wysłane do szpitali w rejonach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa - poinformowano w czwartek w komunikacie Urzędu Papieskiego Jałmużnika, którym jest kardynał Konrad Krajewski.

W komunikacie prasowym jest też wyjaśnienie, że w najbliższych dniach wybrane zostaną szpitale, które otrzymają tę pomoc.

Wsparcie papieża Franciszka dla włoskich szpitali najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT Wsparcie papieża Franciszka dla włoskich szpitali będących na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
20:39

Chińskie fabryki wznawiają działalność po przerwie wymuszonej przez koronawirusa. Borykają się jednak ze spadkiem popytu zagranicznego, ponieważ pandemia uderzyła w gospodarki państw świata, w tym USA i krajów Europy. Narastają obawy o zwolnienia pracowników.

20:23

W Wielkiej Brytanii każdemu, kto łamie zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu, grozi grzywna, a nawet areszt - wynika z ogłoszonego przez ministerstwo spraw wewnętrznych rozporządzenia.

20:19

Król Hiszpanii Filip VI odwiedził w czwartek po południu chorych na COVID-19 przebywających w prowizorycznym szpitalu polowym wybudowanym przez wojsko na madryckich targach IFEMA. Monarcha, wyposażony w maskę i rękawiczki medyczne, pojawił się na terenie szpitala bez zapowiedzi.

Hiszpański król odwiedził dziś jeden ze szpitali leczący pacjentów chorych na COVID-19. fot. PAP/EPA/Jose Jimenez HANDOUT Hiszpański król odwiedził dziś jeden ze szpitali leczący pacjentów chorych na COVID-19. fot. PAP/EPA/Jose Jimenez HANDOUT
20:13

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarło na koronawirusa 365 osób. To największa dotąd w tym kraju liczba zgonów w ciągu doby. Wśród zmarłych była 16-letnia dziewczyna.

Mężczyzna modlący się w paryskiej katedrze w ochronnym kombinezonie i w maseczce. fot. PAP/EPA/YOAN VALAT Mężczyzna modlący się w paryskiej katedrze w ochronnym kombinezonie i w maseczce. fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
20:09

Brytyjski rząd ogłasza pomoc dla samozatrudnionych i ludzi na umowach śmieciowych. Program jest bardzo podobny do wsparcia dla pracowników. Brytyjczycy, ale też na przykład imigranci z Polski będą dostawać na konto około 80 procent swoich dotychczasowych zarobków.

19:57

W stanie Nowy Jork zmarło 386 zakażonych koronawirusem - to największa liczba zgonów w USA. Duże ogniska wirusa są też w New Jersey, Luizjanie i Michigan. Władze tych stanów ostrzegają o możliwym załamaniu się systemu opieki zdrowotnej.

19:42

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa liczba nowych zgonów w ciągu jednego dnia przekroczyła 100 - podały władze medyczne.

Jak poinformowano, w Wielkiej Brytanii zmarło już 578 osób zakażonych koronawirusem. Liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 11,5 tys.

19:33

Od jutra przebywający za granicą Ukraińcy nie będą mogli powrócić do ojczyzny. Takie ograniczenia zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Mają one na celu ograniczenie liczby zakażeń koronawirusem.

19:32

Koleje państwowe i wojsko aktywnie uczestniczą w niesieniu pomocy chorym we Francji metropolitalnej i na terytoriach zamorskich. Dwa okręty marynarki wojennej skierowano na Ocean Indyjski i na Karaiby.

Francuscy żołnierze kontrolują sytuację na ulicach miast w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/EDDY LEMAISTRE Francuscy żołnierze kontrolują sytuację na ulicach miast w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/EDDY LEMAISTRE
19:25

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował w czwartek do grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. - Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie - oświadczył.

19:24

W ciągu minionej doby liczba zgonów z powodu COVID-19 zwiększyła się w Portugalii o 17, do 60 przypadków - podał w czwartek po południu rząd premiera Antonia Costy.

Portugalski rząd zapewnia, że służba zdrowia jest przygotowana na pandemię.

19:13

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Europie wynosi wg agencji prasowej AFP 15,5 tys. Najwięcej, 8 tysięcy 165 zgonów odnotowano we Włoszech, 4 tysiące 89 w Hiszpanii i 1331 we Francji. Ogółem w Europie stwierdzono 268 tysięcy 191 przypadków zakażenia koronawirusem.

19:11

100 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork w efekcie zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 w tym amerykańskim stanie wzrosła do 386.

19:08

We Włoszech liczba wszystkich zmarłych zakażonych koronawirusem przekroczyła 8 tysięcy. Dziś doszło do 712 zgonów. Liczba zakażeń od początku epidemii przekroczyła 80 tysięcy

Włoskie służby porządkowe pilnują przestrzegania społecznej kwarantanny. fot. PAP/EPA/EMILIANO GRILLOTTI Włoskie służby porządkowe pilnują przestrzegania społecznej kwarantanny. fot. PAP/EPA/EMILIANO GRILLOTTI
19:01

Największe hiszpańskie centrale związkowe UGT i CCOO wezwały w czwartek rząd Pedra Sancheza do zablokowania zwolnień pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Tylko w marcu z jej powodu w Hiszpanii zwolniono z pracy 750 tys. osób - twierdzą związkowcy.

18:56

500 osób zostało ukaranych w Rosji za naruszenie zasad izolacji obowiązującej z powodu epidemii koronawirusa - podało w czwartek MSW w Moskwie. Kontrolę przestrzegania kwarantanny prowadzi policja i urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne.

18:54

Sąsiedzi z Puny w stanie Maharasztra oklaskami przywitali wyleczoną parę, która była zakażona koronawirusem. Z podobną serdecznością spotkało się wyleczone małżeństwo z Bombaju. W Indiach koronawirusa pokonało już 44 pacjentów.

Tymczasem rząd Indii ogłosił wsparcie na czas epidemii dla najuboższych mieszkańców kraju, którzy otrzymają pomoc finansową i żywność o równowartości ok. 22,6 mld dolarów. W Indiach odczuwalne są problemy z dostawami żywności dla obywateli.

18:46

Wobec powiększającej się w Nowym Jorku liczby ofiar COVID-19 na Manhattanie powstał system prowizorycznych kostnic, mieszczących się w dużych białych namiotach oraz ciężarówkach-zamrażarkach. Będą one użyte, jeśli liczba zgonów przekroczy możliwości miejskich kostnic.

18:35

W Stanach Zjednoczonych liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 68 tysięcy 440. 994 osoby zmarły - poinformowało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC.

Koronawirus coraz intensywniej uderza w Stany Zjednoczone Koronawirus coraz intensywniej uderza w Stany Zjednoczone. fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
18:34

Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaapelował o przeszło 800 milionów dolarów na ochronę grup najbardziej zagrożonych pandemią koronawirusa. To migranci, bezdomni i ludzie żyjący na obszarach zniszczonych przez katastrofy naturalne.

17:57

Posłuchaj
01:00 10314010_1.mp3 Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 4 tysiące. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

17:54

Trudna sytuacja w Hiszpanii. Szef hiszpańskich służb ratunkowych, Fernando Simon: mamy 4089 ofiar śmiertelnych. 67 procent z nich to osoby powyżej 80. roku życia. 87 procent zmarłych to osoby powyżej 70. roku życia - powiedział. Liczba osób zakażonych w Hiszpanii to ponad 56 tysięcy.

17:33

Koronawirus uderza w gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Tylko w ciągu tygodnia liczba bezrobotnych wzrosła tam o ponad 3 miliony.

Szok na rynku pracy został złagodzony przez uchwalony przez amerykański Senat pakiet antykryzysowy. Dziś na Wall Street wyraźne wzrosty.

17:23

Władze Afganistanu ogłosiły w czwartek, że w ciągu dziesięciu dni uwolnionych zostanie 10 tysięcy więźniów. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w afgańskich więzieniach.

Prokurator generalny Afganistanu Farid Hamidi wyjaśnił w oświadczeniu, że beneficjentami prezydenckiego dekretu będą "kobiety, dzieci, ciężko chorzy i zatrzymani w wieku powyżej 55 lat".

17:11

Chiny zabronią wjazdu na swoje terytorium prawie wszystkim cudzoziemcom. Ma to zapobiec przenoszeniu z zagranicy koronawirusa.

Zakaz, który wejdzie w życie w sobotę o północy, ma dotyczyć także osób mających ważne wizy lub prawo pobytu na terytorium Chin. Jak oświadczyło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, będzie to czasowy środek, który ma rzucić światło na rozprzestrzenianie się wirusa. Wczoraj zanotowano w Chinach 67 nowych przypadków. Wszystkie dotyczyły osób, które przyjechały z zagranicy.

Chińscy turyści zwiedzający Wielki Mur Chiński noszą maski w obawie przed koronawirusem. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY Chińscy turyści zwiedzający Wielki Mur Chiński noszą maski w obawie przed koronawirusem. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
16:59

Przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne dwa tygodnie i zamknięcie sklepów i lokali usługowych między godz. 19 a godz. 5 rano - takie decyzje podjął w czwartek rząd Libanu, aby zahamować szerzenie się epidemii koronawirusa.

Stan wyjątkowy obowiązuje w kraju od 15 marca. Od tego czasu większość urzędów i lokali usługowych została zamknięta.

16:57

Rosyjski urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne, nie pozwolił, by wycieczkowiec Costa Neoromantica zawinął do portu we Władywostoku. Powodem są obawy przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Wycieczkowcem podróżuje około 500 osób.

16:50

W Armenii potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenie koronawirusem - poinformowało w czwartek biuro prasowe ministerstwa zdrowia tego kraju. Zmarła 72-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Erywaniu.

16:45

Mieszkańcy stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan oraz największego miasta kraju Ałmaty od soboty nie będą mogli wyjść z domów - zapowiedziały władze państwa. Tymczasem w kraju odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną COVID-19.

Jak podaje Reuters, jedynymi wyjątkami od zakazu będą wyjścia do pracy i po zakupy.

16:36

Polacy zatrudnieni w Czechach muszą wybrać, czy pracować i mieszkać tam, czy zostać w Polsce. Czeskie przepisy dotyczące walki z koronawirusem uniemożliwiają od czwartku przekraczanie granicy osobom, które robią to rzadziej niż trzy razy w tygodniu.

Polskie przepisy od piątku uniemożliwią wyjazd z kraju.

16:25

00:56 UE Płomecka IAR.mp3 Spory między przywódcami państw UE ws. rozwiązań dotyczących pandemi koronawirusa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
16:19

Przywódcy państw grupy G20 zobowiązali się stworzyć jednolity front walki z pandemią koronawirusa. W czasie wideokonferencji politycy oświadczyli, że walka ze zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii jest ich absolutnym priorytetem.

16:13

Czternastu zakonników ksawerianów zmarło ostatnio w klasztorze w Parmie, na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus. Przypuszcza, że to nim zostali zakażeni misjonarze, którzy wcześniej przebywali na różnych kontynentach i byli narażeni na różne choroby.

15:55

00:42 rosja - stan nadzwyczajny - mozliwosc - relacja Macieja Jastrzebskiego.mp3 Rosyjski rząd otrzyma prawo do ogłaszania stanu nadzwyczajnego- informują rosyjskie media. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

15:53

Władze Korei Płd. ogłosiły zasadę "zero tolerancji” dla osób, łamiących obowiązek samoizolacji w związku z pandemią. Część osób powracających lub przybywających z zagranicy nie stosowała się do wytycznych.


Obcokrajowcy, którzy bez zezwolenia opuszczą miejsce izolacji będą deportowani, a obywatele Korei Płd. nie otrzymają dodatku związanego z przerwą w pracy, który w przypadku czteroosobowej rodziny wynosi 1,23 mln wonów (ok. 4 tys. zł) - podała agencja Yonhap, powołując się na władze.

15:51

Francuscy lekarze zarzucają rządowi niedostateczne przygotowanie Francji do epidemii COVID-19 oraz narażenie obywateli na zagrożenie życia i zdrowia, mimo że - zdaniem medyków - politycy byli świadomi ryzyka nadchodzącego kryzysu.


Trzech lekarzy, będących założycielami grupy C19, która liczy już ponad 600 medyków, złożyło w marcu wniosek w komisji petycji francuskiego Trybunału Stanu przeciwko premierowi i byłej minister zdrowia. Petycję w tej sprawie podpisało już 200 tys. osób. 

15:29

Szef ukraińskiego resortu zdrowia ocenił, że liczba ofiar koronawirusa na Ukrainie może być katastrofalna. Stać się tak może, ponieważ, według jego słów, ukraińska służba zdrowia jest nieprzygotowana do leczenia osób zakażonych.


Kontrola temperatury pracowników ochrony zdrowia na Ukrainie Kontrola temperatury pracowników ochrony zdrowia na Ukrainie (fot.PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO)
15:28

Indyjski rząd ogłosił plan wsparcia dla gospodarki której zagrażają skutki epidemii koronawirusa. Plan o łącznej wartości przeszło 22 miliardów dolarów przewiduje między innymi transfery pieniężne i pomoc żywnościową dla najuboższych.

15:25

Opustoszała autostrada M30 - obwodnica Madrytu. W wyniku wstrzymania przez rząd większości aktywności w Hiszpanii, emisja NO2 spadła do 56 proc. (fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA) Opustoszała autostrada M30 - obwodnica Madrytu. W wyniku wstrzymania przez rząd większości aktywności w Hiszpanii, emisja NO2 spadła do 56 proc. (fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)
15:03

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w telewizji NBC, że USA "mogą już być w recesji", a to, kiedy gospodarka odzyska dynamikę, będzie zależało od tego jak szybko uda się opanować pandemię koronawirusa.


Jak komentuje Reuters, wypowiedź Powella to bardzo nietypowa deklaracja przedstawiciela banku centralnego USA, w której przyznaje on, że gospodarkę można już uznać za wchodzącą w recesję, choć nie ma jeszcze danych, które by to potwierdziły.

14:54

Komisja Europejska chce dostać dane z telefonów komórkowych mieszkańców państw UE dotyczące ich przemieszczania się, by stworzyć wzorce dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa i oceniać jak działają krajowe środki przeciw epidemii.

14:51

00:57 belgia zbliza sie do szczytu zakazen - relacja beaty plomeckiej.mp3 W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1298 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To ponad dwukrotnie więcej, niż poprzedniego dnia - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

14:48
14:44

W nowojorskich schroniskach dla zwierząt zaczyna brakować czworonogów do adopcji lub opieki zastępczej - poinformował portal Bloomberg. W związku z epidemią koronawirusa coraz więcej osób stara znaleźć sobie towarzyszy kwarantanny.

14:38

W ciągu ostatniej doby w Holandii stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju. 78 kolejnych osób zmarło.


Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi w Holandii 7431. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarły w sumie 434 osoby. 

14:37

Nowa uchwała rządu w Mińsku wprowadza obowiązek 14-dniowej izolacji dla osób, które przybywają na Białoruś z krajów, gdzie odnotowano przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Na Białorusi potwierdzono dotąd 86 przypadków zakażenia koronawirusem.

14:36

Transport trumien z ciałami ofiar SARS-CoV-2 do krematorium (fot. PAP/EPA/SERGIO PESCI)

W Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby 655 osób. (fot. PAP/EPA/SERGIO PESCI)

14:13

Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew przedłużył do 12 kwietnia obowiązywanie wszystkich ograniczeń wprowadzonych w kraju w ramach walki z epidemią. Z powodu ograniczeń parlament postanowił przerwać posiedzenia.

14:07

7 stron nekrologów opublikował w czwartek dziennik w mieście Piacenza w Emilii-Romanii, które jest jednym z ognisk koronawirusa we Włoszech. Media podkreślają, że sytuacja przypomina to, co dzieje się w Bergamo, gdzie nekrologi zajmują w gazecie do 11 stron.

14:06

Blokada Nepalu spowodowana epidemią koronawirusa zastała ok. 500 zagranicznych turystów na himalajskich szlakach trekkingowych. Władze zamierzają stopniowo sprowadzać ich z gór i przewozić do Katmandu. W akcji mogą zostać wykorzystane helikoptery.

14:04

00:36 konferencja chiny-pl-spec-TomaszaSajewicza.mp3 Lekarze z Chin podzielili się z Polakami doświadczeniem w leczeniu COVID-19. Oczywiście - online. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

14:01

W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 161 - poinformowało Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Łączna liczba zakażonych w kraju wzrosła do 10 714.

13:59

Korea Płn. nie zgłosiła oficjalnie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale jej urzędnicy po cichu apelowali o pilną, międzynarodową pomoc w zdobyciu testów wykrywających patogen - podał dziennik "Financial Times", cytując anonimowe źródła.

13:58

Filipińska policja w oryginalny sposób przypomina Filipińczykom, że lepie zostać w domu. Użyła do tego... trumny. 

13:43

Jest jednomyślna zgoda europosłów na pilny tryb zatwierdzenia planu działań w walce z koronawirusem. 687 deputowanych zagłosowało za taką procedurą. To było pierwsze w historii głosowanie zdalne. Większość musiała bowiem zostać w swoich krajach z powodu zamkniętych granic i ograniczeń w podróżowaniu. 

13:22

101-letni mieszkaniec Rimini, na północy Włoch, został wyleczony z koronawirusa - ogłosiła wiceburmistrz miasta Gloria Lisi. To najstarszy we Włoszech pacjent, który pokonał chorobę COVID-19.

13:19

Władze Węgier spodziewają się szczytu epidemii koronawirusa w czerwcu-lipcu - powiedział minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas. Dodał, że jest to prognoza obarczona dużą dozą niepewności.

13:18

W związku z koronawirusem, eksperci obawiają się krachu w niemieckiej gospodarce. Ucierpi na nim także branża logistyki morskiej.

Terminal kontenerowy w niemieckim Bremerhaven (fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN) Terminal kontenerowy w niemieckim Bremerhaven (fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN)
12:52

Niemieccy ekonomiści przewidują, że mimo pakietów pomocowych niemiecka gospodarka znajdzie się w poważnym kryzysie. Instytuty badacze ostrzegają, że w związku z epidemią koronawirusa pracę może stracić nawet półtora miliona ludzi, a niemieckie PKB może się zmniejszyć o 20 proc.

12:46

Wywołane koronawirusem bezrobocie w Irlandii może sięgnąć wskaźników nienotowanych od lat 80-tych - alarmuje Bloomberg. Przed nastaniem pandemii, Irlandia cieszyła się 5-procentowym bezrobociem. Teraz może ono sięgnąć nawet 18 procent, przy spadku PKB o 7 procent w 2020 roku - analizują specjaliści, z którymi rozmawiał portal. 

12:41

Tysiące Szwedów utknęło za granicą w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa - pisze gazeta "Dagens Nyheter". Największy szwedzki dziennik zauważa, że "wiele państw zorganizowało transport dla swoich obywateli, ale nie Szwecja". 

12:29

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy państwowy fundusz na świecie, stracił od początku roku 16 proc. wartości, czyli 124 miliardy dolarów. Powodem są spadki na giełdach wywołane pandemią koronawirusa. Akcje stanowią 65 proc. wartości funduszu.

12:21

Król i królowa Malezji poddali się kwarantannie, gdy koronawirusa wykryto u osób z otoczenia monarchy, W ciągu ostatniej doby w kraju wykryto 235 nowych zakażeń SARS-CoV-2, co było największym dotąd dobowym wzrostem zachorowań.


Malezja to jeden z najciężej dotkniętych epidemią krajów regionu. Liczba zakażeń rośnie też na Filipinach i w Indonezji.

12:12

00:48 ukrainscy zolnierze badani sa na sarsa.mp3 Ukraińscy żołnierze w Donbasie są badani na obecność koronawirusa - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

12:10

NATO zorganizuje na początku kwietnia pierwszą telekonferencję szefów MSZ państw Sojuszu - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

12:06

Po kilku dniach spowolnienia dynamiki przyrostu chorych liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii podwoiła się przez minioną dobę. Jak poinformowało federalne centrum kryzysowe, w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1298 infekcji oraz 42 zgony.

11:58

W Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w ciągu doby 655 osób. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych to 4089

11:56

Z powodu koronawirusa Francja wycofuje czasowo z Iraku wszystkich swoich żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach szkoleniowych. Operacja ruszy jeszcze dziś - informuje sztab generalny francuskich sił zbrojnych.

11:50

Wielka Brytania: przyjęcie urodzinowe ośmioletniej Sophii zostało odwołane z powodu koronawirusa. Żeby dziewczynce nie było smutno, "Sto lat" zaśpiewała jej cała ulica. 

11:48

Papież Franciszek został poddany kolejnemu testowi na obecność koronawirusa, który okazał się negatywny - przekazał dziennik "Il Messaggero". Wirus pojawił się u osoby w bliskim otoczeniu papieża.

11:44

W krajach bałtyckich już ponad tysiąc osób jest zakażonych koronawirusem. Na Litwie potwierdzono 290 przypadków, w sąsiedniej Łotwie - 244, a w Estonii - w sumie 538 zakażonych.


Wczoraj wieczorem władze w Tallinie poinformowały o pierwszym zgonie. W sumie w krajach bałtyckich koronawirus doprowadził do śmierci pięciu osób, z czego cztery zmarły na Litwie.

11:33

Puste, zamknięte centrum handlowe Puste centrum handlowe. Władze Rosji zdecydowały o zamknięciu galerii handlowych, restauracji, barów i parków (PAP/EPA/Orlando Barria)
11:12

We Włoszech zmarło już 36 lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała krajowa federacja lekarska. Zakażonych jest ponad 6200 pracowników służby zdrowia w całym kraju, to około 9 procent.  

11:11

Niemieccy lekarze przewidują, że w związku z koronawirusem wkrótce może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii, dlatego powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

11:00
10:57

- Nasz kraj ma wobec was ogromny dług wdzięczności - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, zwracając się do funkcjonariuszy publicznych. - Chcę podziękować wszystkim wam, nie tylko lekarzom, ale także policji, służbom mundurowym, lokalnym rządzącym i pracownikom opieki społecznej - mówił Johnson. 

10:54

Rumuński minister zdrowia Victor Costache podał się do dymisji. Jego stanowisko obejmie dotychczasowy wiceszef resortu, Nelu Tataru. Costache nie udzielił żadnych wyjaśnień.

10:52

Jedyna do tej pory wciąż trwająca międzynarodowa impreza sportowa na świecie przerwana. Mowa o szachowym Turnieju Kandydatów w rosyjskim Jekaterynburgu. Jest to związane ze wstrzymaniem przez Rosję od piątku ruchu lotniczego z innymi krajami bez podania daty przywrócenia połączeń.

10:44

W Moskwie działają już laboratoria, w których na własne życzenie można przeprowadzić test na obecność koronawirusa. Według oficjalnych danych rosyjskich służb sanitarno - epidemiologicznych, do tej pory w całej Rosji przeprowadzono ponad 200 tysięcy testów.

10:26

Firma sprzątająca ogłaszająca swoje usługi dezynfekcyjne na samochodzie Coraz więcej firm w USA ogłasza swoje usługi dezynfekcyjne (fot. PAP/EPA/EUGENE GARCIA)
10:20

- Wykorzystajcie czas "zatrzymania" świata do znalezienia lekarstwa w walce z koronawirusem - apeluje do przywódców państw Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

10:14

Premier Węgier Viktor Orban napisał w liście do szefowej Rady Europy Marii Pejczinović Burić, że skoro nie może ona Węgrom pomóc w kryzysie, to niech przynajmniej nie przeszkadza. Była to reakcja na jej uwagi do projektu ustawy związanej z koronawirusem.

10:04

W Rosji w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 182 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował specjalny sztab powołany przez władze. Łączny bilans zakażeń wzrósł tym samym do 840. Sztab potwierdził dwie ofiary śmiertelne w Moskwie.

10:02

00:59 Senat uchwalil pakiet antykryzysowy - relacja Wałkuski.mp3 Senat USA uchwalił pakiet antykryzysowy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

09:53

Z powodu epidemii koronawirusa aktywność gospodarcza i wydatki gospodarstw domowych we Francji kształtują się na poziomie ok. 65 proc. normalnego poziomu - poinformował w czwartek francuski urząd statystyczny INSEE.

09:42

Nowy termin igrzysk w Tokio ma zostać ustalony w ciągu czterech tygodni i prawdopodobnie będzie to przełom lipca i sierpnia - donosi japońska gazeta "Yomiuri Shimbun", powołując się na Johna Coatesa, szefa Komisji Koordynacyjnej MKOl.

09:39

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki - dodał resort.

09:23
09:18

Rosja od 27 marca zwiesza wszystkie loty zagraniczne. Rosyjski rząd ostrzegł potencjalnych pasażerów, że wstrzymane zostają także zagraniczne loty czarterowe. Już wcześniej Rosja zamknęła granice z sąsiednimi krajami i przestała wpuszczać obcokrajowców, w tym z krajów Unii Europejskiej.

00:37 rosja zawiesza loty - relacja Macieja Jastrzębskiego.mp3 Rosja zawiesza loty zagraniczne. Dodatkowo, najbliższy tydzień będzie wolny od pracy, a parki i restauracje będą zamknięte - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:59

Za godzinę rozpoczne się nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego w sprawie planu działań w walce z koronawirusem. Przywódcy państw Europy mają mówić o większej koordynacji działań i przedyskutować możliwość wsparcia krajów najbardziej dotkniętych kryzysem z funduszu ratunkowego dla strefy euro.

08:50

00:35 Rosja nie wpuściła do portu we Władywostoku pasażerskiego promu Costa Neoromantica - relacja piotra pogorzelskiego.mp3 Rosja nie wpuściła do portu we Władywostoku pasażerskiego promu Costa Neoromantica - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:48

Władze protestanckiej Katedry Narodowej w Waszyngtonie przekazały w środę ponad 5 tys. maseczek ochronnych lokalnym szpitalom. Znaleziono je wcześniej w... krypcie tej neogotyckiej świątyni. 

Na wieść o epidemii koronawirusa o ukrytych maseczkach przypomniał sobie niedawno murarz Joe Alonso. Schowano je w katedralnej krypcie, gdzie pochowano ok. 200 osób, w tym Woodrow Wilsona, prezydenta USA w latach 1913-1921.

08:40

Uziemione samoloty American Airlines w Mobile w stanie Alabama w USA Uziemione samoloty American Airlines w Mobile w stanie Alabama w USA

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął w głosowaniu największy w historii kraju pakiet pomocowy dla gospodarki wynoszący dwa biliony dolarów. Pieniądze mają wesprzeć amerykańską gospodarkę, która ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa.

08:36

W Tajlandii w ciągu minionej doby odnotowano 111 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rząd tego kraju na Twitterze. Do 1045 wzrosła tym samym liczba osób zainfekowanych od początku epidemii.

08:35

Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

08:35

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 995 osób.

08:35

Śmigłowiec i drony są wykorzystywane w Rzymie w dniach epidemii koronawirusa w operacji sił porządkowych, której celem jest sprawdzenie , czy mieszkańcy przestrzegają rygorystycznych przepisów, w tym zakazu wychodzenia z domu bez ważnej uzasadnionej potrzeby.

08:34

Liczba nowych potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła w środę o 561 do 2433 - poinformowały władze. 15 osób zmarło co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych do 59.

08:34

W Korei Południowej wykryto 104 nowe przypadki koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9.241 - poinformowały południowokoreańskie Ośrodki ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

08:33

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii (UniSA) przy współpracy z kanadyjską firmą Draganfly specjalizującą się w techologii dronów, pracują nad "pandemicznym dronem", który będzie mógł zdalnie wykrywać osoby z zainfekowanym układem oddechowym.

08:33

W Chinach kontynentalnych zanotowano w środę ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa; wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Kolejne państwo z przypadkami zakażenia SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:09
Birma jest kolejnym krajem, w którym odnotowano SARS-CoV-2. Władze tego azjatyckiego państwa potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie media: zakażenie w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:15
Gala wręczenia nagród Tony, nazywanych "teatralnymi Oscarami" została odwołana. Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek. Na bieżąco śledzimy rozwój epidemii na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Iranie zakaz podróży między miastami. Obawa przed drugą falą zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:12
Iran obawia się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Miejscowe władze zakazały mieszkańcom podróży pomiędzy miastami, ale wiele osób to zignorowało. Władze w Teheranie kolejny raz zaapelowały też o międzynarodową pomoc w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.
rozwiń zwiń