X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa Zelandia: oskarżony o zabicie 51 osób przyznał się do wszystkich zarzutów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 01:43
Sprawca masakry w dwóch nowozelandzkich meczetach w Christchurch, 29-letni Brenton Tarrant, zmienił niespodziewanie swoje wcześniejsze zeznania i przyznał się do wszystkich zarzutów. Australijczykowi grozi dożywocie.
Miejsce upamiętnienia ofiar ataku w Nowej Zelandii
Miejsce upamiętnienia ofiar ataku w Nowej ZelandiiFoto: PAP/EPA/MICK TSIKAS

Śledczy oskarżyli Brentona Tarranta o spowodowanie śmierci 51 osób, próbę pozbawienia życia kolejnych 40 oraz o dokonanie aktów terroru. Wcześniej mężczyzna utrzymywał, że jest niewinny - nie przyznawał się do żadnego z zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Christchurch 1200.jpg
Sprawca zamachów w Christchurch oskarżony o terroryzm i wielokrotne morderstwo

Zapowiadano, że proces Tarranta rozpocznie się w czerwcu, ale wobec przyznania się oskarżonego do winy sądowi pozostaje jedynie wymiar kary. 29-latkowi grozi dożywotnie więzienie. Daty posiedzenia sądu jeszcze nie podano.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Sprawca zamachu w Nowej Zelandii będzie miał naśladowców?

Czwartkowe posiedzenie odbyło się praktycznie bez udziału publiczności, bowiem zbiegło się z rozpoczęciem czterotygodniowej blokady kraju i kwarantanny całej ludności w związku z epidemią koronawirusa. Tarrant i jego adwokaci również nie byli obecni w sądzie i uczestniczyli w posiedzeniu z australijskiej Nowej Południowej Walii za pośrednictwem łącza wideo.

Masakra w meczetach

Od 15 marca 2019 r., czyli dnia, w którym dokonał masakry, Brenton Tarrant, określający samego siebie jako zwolennika wyższości białej rasy, przebywa w areszcie. Tego dnia wtargnął do meczetu Al Noor w Christchurch i otworzył ogień z broni półautomatycznej do uczestniczących w piątkowych modłach wiernych. Po opróżnieniu magazynka, wrócił do samochodu, wziął inny karabin i kontynuował masakrę. Następnie pojechał do meczetu Linwood, gdzie również otworzył ogień do wiernych. Jeden z nich zdołał w końcu go przepędzić za pomocą porzuconego jednego z karabinów napastnika. Policja ujęła Tarranta po krótkim pościgu.

Masakra w Christchurch, pierwszy tak krwawy w historii Nowej Zelandii akt terroru, była prawdziwym szokiem dla Nowozelandczyków. W reakcji na nią rząd znacznie zaostrzył przepisy dotyczące dostępu do broni palnej.

Zamachowiec jest pierwszą w historii osobą uznaną w Nowej Zelandii za terrorystę.

bartos/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Służby specjalne badają polskie wątki zamachu w Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 17:21
Rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn potwierdził, że służby specjalne badają ewentualne kontakty jednego z napastników zamachu w Nowej Zelandii z obywatelami Polski - informuje RMF FM. Powodem jest między innymi kilkudziesięciostronicowy manifest, który przed zamachem opublikował napastnik. Wymienia on w nim nazwę naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Nowej Zelandii. Ponad 2000 sztuk broni z przymusowego wykupu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 08:18
Do magazynów nowozelandzkiej policji trafiło ok. 2500 sztuk broni zakazanej po wejściu w tym tygodniu w życie zarządzenia o jej przymusowym wykupie zatwierdzonego przez rząd po marcowych zamachach na dwa meczety w Christchurch, w których zginęło 51 osób.
rozwiń zwiń