X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Finlandia sięga po rezerwy, ograniczenia handlowe w Belgii. Świat w cieniu SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:35
W Finlandii, po raz pierwszy w historii kraju, zaczęto prowadzić uzupełniające dostawy wyposażenia medycznego. Władze zdecydowały o otwarciu zasobów Agencji Bezpieczeństwa Dostaw. W Belgii maseczki i żele antybakteryjne - tylko na receptę. Na bieżąco śledzimy obraz świata podczas pandemii SARS-CoV-2. 
Audio
  • Włoskie władze zaostrzyły sankcje za nieprzestrzeganie środków bezpieczeństwa - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Zaostrzone zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii wzbudziły wątpliwości - Londyńczycy muszą dojeżdżać do pracy zatłoczonym metrem - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
  • W prowincji Hubei zostaną zniesione ograniczenia w podróżach. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Sklep we Francji w czasach koronawirusa
Sklep we Francji w czasach koronawirusaFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Od 31 grudnia 2019 roku do 24 marca 2020 roku zarejestrowano na świecie blisko 400 tys.  potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2, w tym ponad 16 tys. zgonów. Europa jest największym ogniskiem światowej epidemii.

mid-epa08317959 (1).jpg
Hiszpania: szybko rośnie liczba ofiar koronawirusa. Tej doby zmarło pół tysiąca osób

Interaktywna mapa z aktualizowanymi na bieżąco informacjami o zakażeniach koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji:

22:33

Kanada. Podczas pandemii COVID-19 alkohol uznano za niezbędny towar

W nocy z wtorku na środę wszystkie firmy w Ontario i Quebecu, które nie są niezbędne, muszą zawiesić działalność w związku ze stanem wyjątkowym wprowadzonym przez rządy tych kanadyjskich prowincji. Za niezbędne uznano m.in. sklepy z alkoholem.

Kiedy w poniedziałek premierzy Ontario Doug Ford i Quebecu François Legault ogłaszali wprowadzenie stanu wyjątkowego w prowincjach i ograniczenia dla biznesu, szefowie większych i mniejszych jeszcze nie zamkniętych firm przyglądali się z uwagą, co zostanie uznane za „niezbędną działalność”, pozwalającą uchronić firmę przed zupełnym zamknięciem.
W tych dwóch najludniejszych prowincjach liczącej 38 mln mieszkańców Kanady (Ontario – 14,5 mln, Quebec – prawie 8,5 mln) różnie np. patrzono na działalność budowlaną. W Quebecu od środy nakazano zamknięcie wszystkich budów, w Ontario – nie. Obie prowincje zgodnie jednak stwierdziły, że pozostawienie otwartych sklepów z alkoholem jest niezbędne.

Regulacje federalne określają np. niezbędnych pracowników jako "krytycznych do utrzymania życia, zdrowia i podstaw funkcjonowania społeczeństwa", poszczególne prowincje i terytoria mają dodatkowe definicje. Uznanie alkoholu za niezbędny dla społeczeństwa wywołało wiele komentarzy.
22:32

21:51

Maseczki ochronne, żele antybakteryjne czy okulary ochronne są od teraz w Belgii dostępne tylko na receptę. Dekret w tej sprawie został opublikowany w Dzienniku Urzędowym.

21:39
21:32

Z powodu epidemii COVID-19 żydowski trybunał religijny w Londynie złamał setki lat tradycji wymagającej specjalnych artykułów koszernych na święto Paschy i zezwolił brytyjskim żydom na korzystanie w tym roku ze zwykłych produktów - podała Jewish Telegraphic Agency.

21:31

Francuski resort zdrowia poinformował wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 240 - do 1100. Francja jest piątym krajem, w którym na COVID-19 zmarło już ponad 1 tys. osób.

21:30

Przebywający od połowy marca na obowiązkowej kwarantannie Hiszpanie wyraźnie zmienili nawyki zakupowe. Częściej kupują piwo, rzadziej – papier toaletowy - wynika z opublikowanego studium firmy Gelt, która zajmuje się analizą sytuacji w handlu detalicznym i zachowań klientów.

21:13

Prezydent Donald Trump powiedział w telewizji Fox News Channel, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa zabiją więcej ludzi niż choroba, "jeśli pozwolimy, by je kontynuowano".

- Ta kuracja jest gorsza niż problem - ocenił Trump, odnosząc się do środków zaradczych podejmowanych przez poszczególne stany i przedsiębiorstwa. Ludzie, wielu ludzi - w mojej opinii więcej ludzi - umrze, jeśli pozwolimy, by to kontynuowano. Nasi ludzie chcą wrócić do pracy - ocenił.

21:08

Władze Finlandii zdecydowały o otwarciu zasobów Agencji Bezpieczeństwa Dostaw, gromadzącej zapasy interwencyjne na wypadek katastrof. W obliczu pandemii koronawirusa po raz pierwszy w historii kraju zaczęto prowadzić uzupełniające dostawy wyposażenia medycznego.


Karateki stojące przed szpitalem Meilahti w Helsinkach, fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN Karateki stojące przed szpitalem Meilahti w Helsinkach, fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
20:59

Indie wprowadzają całkowity zakaz wychodzenia z domów. Powodem jest obawa o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do tej pory w kraju odnotowano 10 ofiar śmiertelnych, a zakażonych jest ponad pół tysiąca osób.

20:57

Włoskie władze zaostrzyły sankcje za nieprzestrzeganie wprowadzonych środków bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Grzywny za wykroczenia zostały podniesione z 200 euro do wysokości od 400 do 3000 euro, a jeśli wykroczenie będzie polegać na niedozwolonej podróży samochodem, orzeczona kara będzie automatycznie zwiększona o 30 procent.

20:43

Trzech żołnierzy na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt zostało zakażonych koronawirusem. W sumie liczba amerykańskich żołnierzy, u których zdiagnozowano SARS-CoV-2, wzrosła do 177 - podał Pentagon.

20:40

W Unii Europejskiej pojawiają się głosy zaniepokojenia węgierskimi przepisami w sprawie ochrony przed koronawirusem, zwiększającymi kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia.

Złożony w piątek przez rząd Viktora Orbana projekt zakłada przedłużenie bezterminowo wprowadzonego 11 marca stanu zagrożenia. Propozycja mówi też m.in. o tym, że rząd mógłby w tym czasie zawieszać stosowanie niektórych ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki. Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie można by też organizować wyborów uzupełniających ani referendów.

20:33
Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie mogą przejść testy na obecność SARS-CoV-2 bez wysiadania z samochodu (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN) Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie mogą przejść testy na obecność SARS-CoV-2 bez wysiadania z samochodu (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)
20:26

Litwa przedłużyła kontrole na granicy z Polską i Łotwą do 13 kwietnia – poinformowała minister spraw wewnętrznych kraju Rita Tamasziuniene.

20:21

Na stronie PolskieRadio.pl dostępny jest najnowszy odcinek podcastu "Koronawirus - raport", w którym podsumowujemy sytuację pandemii SARS-CoV-2. Zachęcamy do wysłuchania.

koronawirus-raport-grafika.jpg
Koronawirus - raport
20:07

W Londynie powstanie nowy, tymczasowy szpital. Urządzony zostanie w wielkiej hali wystawowej Excel, we wschodnim Londynie, a drzwi otworzy w przyszłym tygodniu. Będzie się składać z dwóch oddziałów, na każdy przyjąć będzie można dwa tysiące ludzi. 

20:04

Rząd Hiszpanii zatwierdził podczas swojego wtorkowego posiedzenia program pomocy socjalnej w związku z epidemią koronawirusa. Jego wartość sięga 300 mln euro.

19:33

00:26 Rosja - zamkniete centra roxzrywkoe - spec.mp3 Rosyjski rząd zamyka kluby rozrywkowe i placówki kultury - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

19:27

W Watykanie potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował dyrektor biura prasowego Matteo Bruni. To pracownicy Muzeów Watykańskich i biura handlu.

19:26

W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 224 nowe zakażenia koronawirusem - podał resort zdrowia Luksemburga.

19:25

MSW Bułgarii otrzymało dostęp do danych z telefonów komórkowych obywateli i do ich kontaktów bez zgody sądu. Stało się to na mocy przepisów o stosowaniu parlamentarnej uchwały o stanie nadzwyczajnym, opublikowanej w Monitorze Rządowym.

19:23

Belgijski rząd podjął kolejną decyzję w walce z koronawirusem - nakazał zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich do 5 kwietnia.

00:52 belgia - fryzjerzy - spec płomecka.mp3 Zakłady fryzjerskie w Belgii zostają zamknięte - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Rząd zdecydował wcześniej o zamknięciu szkół, barów i restauracji, opuścił szlabany graniczne i przywrócił kontrole, a także wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się i nakazał pozostanie w domach, z nielicznymi wyjątkami - wyjścia do sklepu, do lekarza i apteki, na pocztę i do banku. 

18:40

W stanie Nowy Jork epidemia koronawirusa rozszerza się szybciej niż przewidywano - alarmuje gubernator Andrew Cuomo. Liczba stwierdzonych infekcji przekroczyła tam 25 tysięcy. Cuomo ostrzega przed brakami sprzętu medycznego i wzywa prezydenta Trumpa, by skorzystał z nadzwyczajnych uprawnień i nakazał produkcję oraz dystrybucję tego wyposażenia.


00:59 infekcje w stanie ny.mp3 Liczba infekcji w stanie Nowy Jork drastycznie rośnie - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

18:16

Władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydały zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią COVID-19 i nakazem pozostawania w domu. Jak wyjaśnił prefekt Ziad Khoury, chodzi m.in. o zapobieganie przemocy w rodzinie, która może być konsekwencją nadmiernego spożycia alkoholu.

18:06

01:00 kwarantanna w ukeju - spec adama dabrowskiego .mp3 Zaostrzone zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii wzbudziły wątpliwości - Londyńczycy muszą dojeżdżać do pracy zatłoczonym metrem - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

17:55

Pandemia koronawirusa spowoduje gigantyczne straty linii lotniczych. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych oszacowało je na nawet 250 miliardów dolarów w 2020 roku. To spadek o blisko 45 procent względem roku 2019. 

17:47

Włoscy Karabinierzy kontrolują samochody na drogach w pobliżu  Arese w północnych Włoszech. fot.PAP/EPA/Sergio Pontorieri Włoscy Karabinierzy kontrolują samochody na drogach w pobliżu Arese w północnych Włoszech. fot.PAP/EPA/Sergio Pontorieri
17:40

Najwyższy rangą dowódca sił zbrojnych USA gen. Mark Milley ocenił, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw, epidemia SARS-CoV-2 może potrwać do lipca.

17:38

W ciągu doby liczba zgonów w Portugalii z powodu koronawirusa wzrosła o siedem przypadków - do 30, a grono zainfekowanych powiększyło się o kolejnych 302 pacjentów, poinformowały służby medyczne tego kraju.

17:35

Na codziennej konferencji prasowej hiszpańskie służby ratunkowe poinformowały, że w ciągu ostatniej doby zmarło ponad pół tysiąca osób, a liczba ofiar zbliża się do 2700. 40 tysięcy osób jest zakażonych, a wśród nich jest 5,5 tysiąca pracowników służby zdrowia.

16:52

Telewizyjne przemówienie premiera Borisa Johnsona, w którym ogłosił on zakaż opuszczania domów poza nielicznymi, ściśle określonymi przypadkami, oglądało na żywo 27,1 mln osób. Oznacza to, że znalazło się w czołówce programów z największą widownią w historii brytyjskiej telewizji.

16:45

Ponad 100 osób zakażonych koronawirusem zmarło w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych. To najgorszy dzienny bilans w tym kraju. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że Ameryka może być kolejnym epicentrum epidemii.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

16:33

Komisja Europejska ostrzega przed oszustami wykorzystującymi pandemię koronawirusa i mówi o rosnącej liczbie cyberprzestępstw. Liczba fałszywych leków, środków do dezynfekcji, podrobionych maseczek, cudownych, uzdrawiających kuracji sprzedawanych w internecie jest wręcz oszałamiająca - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

16:31

Ponad 12 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem w Hiszpanii to personel służby zdrowia - poinformował stojący na czele sztabu kryzysowego główny epidemiolog kraju Fernando Simon. Zainfekowanych  jest co najmniej 3,5 tys. lekarzy i pielęgniarek. To więcej niż we Włoszech.

Hiszpański personel medyczny Hiszpański personel medyczny
16:28

Rząd Francji, związkowcy oraz służby więzienne planują wprowadzenie uproszczonych procedur umożliwiających wcześniejsze zwolnienia więźniów z zakładów karnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Nowe przepisy obejmą około 5 tys. osadzonych.

16:16

Co najmniej 1800 trzydziestolatków w Bergamo na północy Włoch choruje na zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa. Taką informację przekazała we wtorek federacja lekarzy rodzinnych z regionu Lombardia. To miasto jest epicentrum pandemii we Włoszech.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
16:13

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 200 tysięcy, podliczyła agencja AFP. Ponad połowę z nich zdiagnozowano we Włoszech - 64 tys. oraz w Hiszpanii - 40 tys. Blisko 11 tys. osób zmarło. Europa jest najbardziej obecnie dotkniętym przez nowy patogen kontynentem. Kolejne miejsce zajmuje Azja ze 100 tysiącami przypadków i ponad 3,5 tys. zgonów.

16:11

Pentagon poinformował we wtorek, że liczba amerykańskich żołnierzy zakażonych koronawirusem wzrosła do 174, ponadto COVID-19 zdiagnozowano u 59 pracowników cywilnych resortu obrony USA, 61 członków rodzin wojskowych oraz 27 podwykonawców.

16:09

Obecna sytuacja epidemiczna we Francji jako bardzo poważna, nie widać jeszcze pozytywnych efektów kwarantanny - uważa ekspert medyczny dr William Dab. Ocenia, że liczba obecnie zakażonych COVID-19 Francuzów może wynosić nawet 2 miliony.

15:53

Rząd Hiszpanii zamówił na rynkach azjatyckich 6 mln testów do szybkiego wykrywania koronawirusa. Zostaną one sprowadzone głównie z Chin i Korei Południowej - poinformował we wtorek gabinet premiera Pedra Sancheza.

15:43

W Holandii w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły kolejne 63 osoby, w sumie odnotowano 276 ofiar śmiertelnych. Liczba nowych przypadków koronawirusa wynosi 811, a ogółem zakażonych zostało 5560 osób - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

14:59

Ambasada RP we Włoszech ogłosiła w nocie we wtorek, że żaden transport maseczek ochronnych dla Włoch nie został zablokowany w ostatnich dniach przez polskie służby celne. Tak odniosła się do doniesień we włoskich mediach, już zdementowanych przez polski MSZ.

14:55

Wszystkie kraje UE i strefy Schengen poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
14:44

Egipskie władze zapowiedziały wprowadzenie od środy godziny policyjnej. W myśl nowych restrykcji od godz. 19 do godz. 6 rano nie będzie można wyjść z domu. Ograniczenia mają obowiązywać przez 14 dni i mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

14:43

Zmarła pierwsza osoba w Arabii Saudyjskiej zakażona koronawirusem, to 51-letni mężczyzna z Afganistanu - poinformował we wtorek rzecznik saudyjskiego resortu zdrowia Mohammed Abdelali.

14:35

Czterech żołnierzy biorących udział w prowadzonej przez NATO w Afganistanie operacji Resolute Support jest zainfekowanych koronawirusem - poinformowało we wtorek w opublikowanym oświadczeniu dowództwo misji.

14:32

Burmistrz miasta Aba w centralnych Węgrzech Lajos Mikula wezwał mieszkańców do przekazywania wyprodukowanej domowym sposobem tradycyjnej wódki palinki na potrzeby walki z koronawirusem. Zostanie z niej sporządzona substancja odkażająca.

14:07

Igrzyska olimpijskie odbędą się w 2021 r. Mimo przesunięcia terminu wciąż będą nosić nazwę "Tokio 2020".

14:05

Liczba osób zakażonych koronawirusem w krajach bałtyckich przekroczyła 750. Władze Estonii zamykają place zabaw. W sklepach i aptekach na Litwie jest ograniczana liczba klientów.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

13:56

Premier Słowacji Igor Matovicz ogłosił we wtorek zakaz wychodzenia z domów bez maseczek ochronnych i zawieszenie bezpłatnych przejazdów pociągami dla uczniów. W niedzielę sklepy, które mogą działać, będą zamknięte. Dzień wolny ma być wykorzystany m.in. na dezynfekcję.

13:51

Przed epidemią koronawirusa ministerstwo zdrowia Belgii zdecydowało o zniszczeniu 38 milionów maseczek ochronnych z magazynu rezerw strategicznych, ponieważ wygasła ich data ważności, i nie zastąpiło ich innymi - podaje we wtorek "Brussels Times".

13:46

Premier Australii Scott Morrison ogłosił we wtorek zaostrzenie restrykcji dotyczących walki z epidemią koronawirusa. W ceremoniach ślubnych może brać udział nie więcej niż pięć osób wraz z kapłanem. Pogrzeby i zgromadzenia na powietrzu będą ograniczone do dziesięciu osób.

13:37

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii z powodu COVID-19 zmarło 20 osób, liczba ofiar epidemii wynosi 86. Wykryto też 776 nowych infekcji koronawirusem, w sumie jest ich 8 836 - poinformowało we wtorek w południe Federalne Biuro Zdrowia Publicznego.

13:34

Konstrukcja katedry Notre Dame w Paryżu jest stabilna - oceniła komisja ds. odbudowy świątyni zniszczonej przez pożar w 2019 r. Nie wiadomo jednak, kiedy wznowiona będzie rekonstrukcja. Podczas kontroli konserwatorów, przedstawicieli firm budowlanych oraz kierowników projektów nie udało się ustalić harmonogramu prac rekonstrukcyjnych. Firmy nie chcą narażać swoich pracowników na zakażenie koronawirusem ani na skażenie ołowiem ze spalonego dachu katedry.

Pożar katedry Notre Dame Pożar katedry Notre Dame
13:16

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym ogólna liczba zakażonych wzrosła w Rosji do 495 - poinformował we wtorek sztab powołany przez władze w związku z pandemią. Spośród 57 przypadków 28 wykryto w Moskwie.

13:10

Rząd Portugalii skierował na ulice miast żołnierzy w związku z epidemią koronawirusa. W pierwszej kolejności będą oni pomagać osobom bezdomnym. We wtorek portugalskie ministerstwo obrony poinformowało, że siły zbrojne w najbliższych dniach podejmą się też dodatkowych zadań, m.in. dezynfekcji miejsc publicznych oraz domów spokojnej starości, w których stwierdzono ognisko koronawirusa.

12:49

Zamknięcie targowisk, zezwolenie tylko na niezbędne wizyty lekarskie, podwyższenie kar finansowych i nawet do sześciu miesięcy pozbawienia wolności za złamanie nowych przepisów - to obowiązujące od wtorku zasady kwarantanny we Francji.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
12:44

514 osób zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu koronawirusa. Łączna liczba zgonów wzrosła tym samym do 2696 - poinformował rząd we wtorek. Zakażonych jest już prawie 40 tys. osób.

12:28

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że jego kraj "zainwestował w przyjaźń z Chinami i Rosją" w związku z koronawirusem. - I zrobiliśmy dobrze biorąc pod uwagę pomoc, jakiej nam udzielają. Dyplomacja ratuje życie - dodał w wywiadzie dla dziennika "Il Fatto Quotidiano". W opublikowanej we wtorek rozmowie Di Maio wymienił też Stany Zjednoczone jako sojusznika Włoch.

12:25

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował we wtorek o śmierci drugiego w kraju pacjenta zakażonego koronawirusem. 45-letni mężczyzna był chory na raka i koronawirus pogorszył jego stan.

12:17

W Sztokholmie co najmniej sześć z 15 ofiar śmiertelnych koronawirusa to Somalijczycy z emigranckiej dzielnicy Tensta-Rinkeby. Według mediów w stołecznych szpitalach wśród chorych na COVID-19 przeważają cudzoziemcy.

12:16

O 122, do 1934 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Iranie liczba zgonów spowodowanych COVID-19. Odnotowano też 1762 nowe przypadki zakażeń, łącznie jest ich już 24 811 - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju Kijanusz Dżahanpur.

12:14

Miasta Chin zaostrzają przepisy kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy, by wychwycić przywleczone infekcje koronawirusem. W olbrzymiej większości wykrytych dotąd przypadków zakażeni to wracający do kraju Chińczycy – ujawniło we wtorek chińskie MSZ.

12:05

We włoskich miastach, portach i kanałach pojawiły się zwierzęta niewidziane tam od kilkudziesięciu lat. Naukowcy łączą to zjawisko z panującą ciszą i spadkiem zanieczyszczeń. Woda w kanałach opustoszałej Wenecji jest przeźroczysta. Pojawiły się w niej ryby. Wobec braku ruchu statków w porcie w Trieście bawią się delfiny wyskakujące często nad powierzchnię. W XVII-wiecznej fontannie Barcaccia u stóp Schodów Hiszpańskich w Rzymie pływają dzikie kaczki. Nad Mediolanem krążą bociany. W parkach i na placach zabaw wielu włoskich miast pojawiły się zające i lisy. Wczoraj o zachodzie słońca w pobliżu mediolańskiej katedry widziano flamingi.

11:44

Liczba zakażeń koronawirusem na Ukrainie wzrosła do 84. W ciągu doby wykryto 11 nowych przypadków zachorowań. Najwięcej z nich odnotowano w stolicy. Ukraińskie władze obiecują zwiększenie dostępności testów na koronawirusa. Wczoraj z Chin przyleciała ich pierwsza partia.

11:42

W Belgii po poniedziałkowym spadku zakażeń koronawirusem, dziś ogłoszono ponowny, znaczny wzrost tej liczby. Od wczoraj potwierdzono 526 nowych zachorowań. Zmarły 34 osoby, u których wykryto patogen. W sumie w Belgii zakażonych jest 4269 osób, zmarły 122 osoby.

11:34

Szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli powiedział, że faktyczne dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem są wyższe od oficjalnych. - Epidemia jest szybsza od naszej biurokracji - przyznał w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" we wtorek.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

11:31

Od czwartku przez miesiąc w Tajlandii będzie obowiązywał stan wyjątkowy - poinformował we wtorek premier, generał Prayuth Chan. Ma to pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Przygotowano też pakiet pomocowy dla gospodarki.

11:10

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Kirgistanu ogłosiły we wtorek stan wyjątkowy w trzech największych miastach kraju, w tym w stolicy - Biszkeku, zamykając je i wprowadzając godzinę policyjną. Środki takie wprowadzono po ponad dwukrotnym zwiększeniu się w ciągu ostatniej doby liczby przypadków koronawirusa w tym środkowoazjatyckim kraju.

10:58

Naukowcy ze szkoły medycznej Duke-NUS w Singapurze twierdzą, że opracowali sposób śledzenia zmian genetycznych wywoływanych przez szczepionki przeciw koronawirusowi, co skraca ich testowanie z wymaganych zwykle miesięcy do kilku dni - pisze we wtorek Reuters.

10:50

U byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego potwierdzono zakażenie koronawirusem - podała we wtorek kancelaria szefa państwa. Ahtisaari sprawował urząd w latach 1994-2000, a 2008 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

10:48

Niemcy akceptują ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem. Tak wynika z badań sondażowych. Epidemia niepokoi ponad połowę mieszkańców. Restrykcje, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu akceptuje 95 procent ankietowanych.

10:45

W Wuhanie wciąż wykrywa się bezobjawowe przypadki zakażenia koronawirusem, ale nie są włączane do oficjalnej liczby infekcji - ustalił portal Caixin. Stacja RTHK twierdzi zaś, że mieszkańcom odmawia się możliwości badania, by nie psuć statystyk.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

10:36

Na Węgry przybył transport medyczny z Chin zawierający m.in. ponad 3 miliony masek - poinformował we wtorek premier Viktor Orban na Facebooku. Ministerstwo ds. innowacji i technologii podało, że sprzęt ten został zakupiony.

10:31

Laos odnotował dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek państwowa telewizja MCOT, powołując się na krajowe ministerstwo zdrowia. Obie osoby podróżowały za granicę i pracowały z obcokrajowcami.

10:14

Władze Birmy potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem w tym kraju. Jak poinformowało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia, chodzi o dwóch pacjentów w wieku 26 i 36 lat, obywateli Birmy, którzy powróciły z USA i Wielkiej Brytanii.

10:07

Kanadyjscy Indianie i Inuici zamykają wjazd na swoje tereny w obronie przed koronawirusem oraz odradzają polowania. W tych często odizolowanych społecznościach nie ma szpitali zapewniających poziom pomocy dostępny w wielkich miastach kraju.

10:02

Rząd Kambodży wykorzystał epidemię koronawirusa, aby zatrzymać działaczy opozycji i inne osoby wyrażające zaniepokojenie SARS-CoV-2 oraz reakcją władz na jego rozprzestrzenianie się - oceniła we wtorek organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

09:54

Do 46 tysięcy wzrosła liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 580. Władze Nowego Jorku, który jest obecnie centrum epidemii, nakazały szpitalom przygotowanie się na napływ dużej liczby pacjentów. Gdy kolejne stany wprowadzają dodatkowe ograniczenia, prezydent Trump mówi o poluzowaniu restrykcji.

09:44

W Rosji odnotowano drugi przypadek śmierci osoby zakażonej koronawirusem. Jak podało radio Echo Moskwy, to 69-letnia kobieta, która zaraziła się od córki przebywającej wcześniej w Portugalii. Oficjalnie w Rosji zarejestrowano 438 chorych z powodu COVID-19. Dane ostatni raz były publikowane wczoraj.

09:38

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 114 osób - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost o 28 ofiar śmiertelnych w porównaniu z poniedziałkiem. Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażenia wzrosła o 4764.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

09:26

W środę zniesione zostaną wszystkie ograniczenia wjazdu i wyjazdu z prowincji Hubei, poza miastem Wuhan, pierwotnym ogniskiem pandemii koronawirusa. Tam wprowadzona 23 stycznia blokada potrwa do 8 kwietnia - poinformowały we wtorek władze prowincji.

09:25

W Mediolanie lekarze znaleźli 1800 osób z możliwymi objawami COVID-19, wymagających izolacji, które nie figurowały w oficjalnych rejestrach, ponieważ przebywały w domach - podał we wtorek dziennik "Corriere della Sera". Zacznie się ich stały monitoring.

Czytaj także

1800 osób z możliwymi objawami koronawirusa. Te osoby nie figurowały w oficjalnych rejestrach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 06:46
W Mediolanie lekarze znaleźli 1800 osób z możliwymi objawami COVID-19, wymagających izolacji, które nie figurowały w oficjalnych rejestrach, ponieważ przebywały w domach - podał we wtorek dziennik "Corriere della Sera". Zacznie się ich stały monitoring.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Kolejne państwo z przypadkami zakażenia SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:09
Birma jest kolejnym krajem, w którym odnotowano SARS-CoV-2. Władze tego azjatyckiego państwa potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Niemczech. Tysiące nowych zakażeń, zmarło ponad sto osób

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:50
W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 114 osób - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. 
rozwiń zwiń