X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Źródłem ponad 10 proc. zakażeń są osoby bez objawów". Nowe badanie ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 15:28
Wirus SARS-CoV-2 szerzy się szybko, a w dodatku źródłem ponad 10 proc. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 są osoby, które mają wirusa, ale nie mają objawów infekcji - potwierdza najnowsze badanie, które publikuje pismo "Emerging Infectious Diseases".
Dezynfekcja terenu we Włoszech w związku z koronawirusem
Dezynfekcja terenu we Włoszech w związku z koronawirusemFoto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Zdaniem autorów pracy oznacza to, że do powstrzymania epidemii potrzebne są szybkie i dynamiczne działania.

Koronawirus Włochy 1200 PAP.jpg
Ekspert: pandemia koronawirusa pokazała, że Europa nie jest samowystarczalna

Wspólne badania naukowców z Ameryki, Europy i Azji

Jak tłumaczą, szerzenie się epidemii zależy od dwóch czynników: od tego, jak wiele ludzi zarazi każda osoba z infekcją (reproduction number), a po drugie - ile czasu zajmuje przeniesienie się wirusa na kolejną osobę (serial interval).

Prof. Lauren Ancel Meyers z University of Texas w Austin (USA) i jej współpracownicy z Francji, Chin i Hongkongu analizowali to na ponad 450 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w 93 chińskich miastach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dotychczasowe kroki to za mało. Polska oczekuje od KE śmielszych działań ws. koronawirusa

Okazało się, że czas pomiędzy wystąpieniem objawów u osoby zakażonej SARS-CoV-2 a osoby, która zaraziła się od niej (serial interval) wynosił średnio cztery dni. Tak krótki okres oznacza, zdaniem naukowców, że epidemia COVID-19 będzie szerzyć się szybko i może być trudna do powstrzymania.

Jak powstrzymać pandemię?

Prof. Meyers wyjaśnia, że SARS-CoV-2 może się szerzyć w sposób podobny do grypy, dlatego potrzebne są szybkie i dynamiczne działania, by stłumić pandemię.

"Epidemię eboli, w przypadku której czas między wystąpieniem objawów u dwóch osób wynosi kilka tygodni, znacznie łatwiej jest zahamować, niż epidemię grypy, w przypadku której jest to zaledwie kilka dni. Pracownicy medyczni mają wtedy znacznie więcej czasu na identyfikację i odizolowanie zakażonych osób, zanim przekażą one wirusa innym" - tłumaczy prof. Meyers.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pandemia koronawirusa w Belgii. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Jej zespół uzyskał ponadto najmocniejsze jak dotąd dowody na to, że osoby przechodzące zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo również zakażają innych (transmisja bezobjawowa). Badacze wyliczyli, że osoby bez symptomów COVID-19 były źródłem ponad 10 proc. wszystkich przypadków zakażenia.

euro 2020 1200.jpg
UEFA podjęła decyzję ws. Euro i LM. Koronawirus wygrał z piłką

"To dowodzi, że niezbędne mogą być kompleksowe metody kontroli, włączając w to izolację, kwarantannę, zamykanie szkół, ograniczenia dla podróżujących i odwoływanie masowych zgromadzeń" - ocenia Meyers. Jak podkreśla, transmisja wirusa od osób bezobjawowych zdecydowanie utrudnia powstrzymanie pandemii.

Wyniki badań pokrywają się z rzeczywistością

Zdaniem Meyers wyniki jej zespołu znajdują potwierdzenie w rzeczywistości - w rosnących przypadkach zakażeń w setkach miast na całym świecie oraz przykładach "cichej" transmisji wirusa. Jak ocenia badaczka, pojawianie się ognisk epidemii COVID-19 może być trudne do powstrzymania, a ich wygaszenie będzie wymagało podjęcia ekstremalnych środków zapobiegawczych.

Meyers zaznacza jednak, że z czasem obraz epidemii może ulec zmianie, zwłaszcza jeśli służby medyczne będą podejmować zdecydowane kroki w celu szybkiej izolacji osób zakażonych.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa i świat w walce z pandemią koronawirusa. Śledzimy najnowsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:00
W przyszłym tygodniu we Włoszech można spodziewać się szczytu zakażeń koronawirusem, liczba infekcji sięgnie 30-40 tysięcy - taką hipotezę przedstawił farmakolog Silvio Garattini. Komisja Europejska zaoferowała 80 mln euro dla firmy pracującej nad szczepionką. Portal PolskieRadio24.pl na bieżąco śledzi doniesienia z całego świata związane z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji w cieniu koronawirusa. Olivier Bault: chaotyczna reakcja władz

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:00
- Odnoszę wrażenie, ze sytuacja wymyka się spod kontroli. Codziennie słyszymy o podjęciu nowych środków, które są coraz bardziej radykalne, tylko wszystkie są niestety spóźnione - powiedział w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski publicysta pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń