X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: wybory samorządowe w cieniu koronawirusa. "Przebieg był perfekcyjny"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 02:13
Pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji nie przyniosła, poza kilkoma sytuacjami, ostatecznych rozwiązań. Podsumowując pierwszą turę wyborów samorządowych we Francji premier Edouard Philippe stwierdził, że "przebieg głosowania był perfekcyjny i wszelkie środki ostrożności zostały zachowane".
Audio
  • Pierwsza tura wyborów samorządowych przeważnie nie przyniosła decydujących rozstrzygnięć - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Liczenie głosów we francuskich wyborach samorządowych
Liczenie głosów we francuskich wyborach samorządowychFoto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
  • We Francji odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych
  • Głosowanie przeprowadzono, mimo obowiązującego nad Sekwaną stanu epidemicznego
  • Wybory - w większości - nie przyniosły ostatecznych rozstrzygnięć, a frekwencja była rekordowo niska
  • Premier Francji Edouard Philippe ocenił, że głosowanie przebiegło "perfekcyjnie", a środki ostrożności zostały zachowane
  • Druga tura została zaplanowana na 22 marca, ale część polityków opozycji domaga się jej przesunięcia
Francja koronawirus 1200 PAP.jpg
Francja walczy z koronawirusem. Zakaz zgromadzeń liczących ponad 1000 osób

Exit polls pierwszej tury wyborów samorządowych pokazują, że konserwatyści i socjaliści zachowują wpływy na obszarach, gdzie tradycyjnie dominowali - w tzw. matecznikach. Sukces odniosło trzech polityków partii rządzącej, wysuwających się na prowadzenie w swoich regionach.

Pojedynki w II turze

W drugiej turze, o ile dojdzie ona do skutku, dojdzie do kilku interesujących pojedynków. Ciekawie zapowiada się pojedynek dwóch pań w walce o merostwo Paryża, dotychczasowej mer stolicy socjalistki Anne Hidalgo i byłej minister sprawiedliwości w czasie rządów Nicolasa Sarkozy’ego - Rachidy Dati. W sondażach obydwie panie miały zbliżone notowania, toteż ośmiopunktowa przewaga Anna Hidalgo nad centroprawicową rywalką jest zaskoczeniem.

W drugiej turze o stanowisko mera Hawru walczyć będzie premier Edouard Philippe. Za przeciwnika będzie miał przedstawiciela bloku lewicowego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Emmanuel Macron wzywa państwa Unii do wspólnej walki z koronawirusem

Według wstępnych szacunków frekwencja była historycznie niska, z ponad czterdziestu siedmiu tysięcy uprawnionych do głosowania tylko czterdzieści cztery procent zdecydowało się zagłosować. W większości pozostałych przestraszyła epidemia.

Debata o drugiej turze wyborów

W kraja trwa ożywiona debata na temat przełożenia drugiej tury wyborów przewidzianych na 22 marca. Apelował o to m.in. szef partii Zielonych Yannick Jadot oraz szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen po zakończeniu głosowania.

W wyborach przeprowadzanych w 34 937 gminach w całej Francji - najwięcej wśród wszystkich państwa UE - startowało 902 465 kandydatów. Ponad połowa z nich zostanie wybrana do rad miejskich oraz międzykomunalnych, uzyskując mandat na sześć najbliższych lat.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Stan epidemii we Francji. Zamknięte restauracje, ograniczenia w nabożeństwach

Kampania wyborcza wystartowała w połowie stycznia, ale z uwagi na epidemię koronawirusa wielu kandydatów zrezygnowało ze spotkań z wyborcami w ostatnich tygodniach.

Test dla partii Macrona

Wybory lokalne to ważny test dla rządzącej LREM prezydenta Emmanuela Macrona. Ugrupowanie, które powstało w 2016 r., na 12 miesięcy przed wyborami prezydenckimi, które Macron wygrał, wciąż buduje swe lokalne struktury.

Każda francuska gmina do 100 mieszkańców ma siedmiu radnych, a miasta do 300 tys. mieszkańców - 69. W dużych ośrodkach miejskich liczba radnych waha się od kilkudziesięciu - jak w Lyonie (71), do 163 - jak w Paryżu. W pierwszej turze wygrywają ci, którzy zdobędą absolutną większość, czyli ponad 50 proc. oddanych głosów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus w Europie i na świecie. Tak wyglądała sytuacja w niedzielę

Wybory samorządowe odbyły się mimo rozprzestrzenia się koronawirusa. Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby zarejestrowano ponad 900 nowych przypadków infekcji, a liczba wszystkich zakażonych we Francji wynosi obecnie 5423. Liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 36 - do 127 osób.

Stan zagrożenia epidemicznego

Wzrost liczby ofiar śmiertelnych i zachorowań w ciągu ostatniej doby, to największy skok od pojawienia się nowego wirusa we Francji - podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Olivier Veran. W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia ogłosiło stan zagrożenia epidemicznego terytorium całego kraju.


mbl

Czytaj także

Organizacja prestiżowego festiwalu zagrożona z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:38
Z powodu panującej na całym świecie epidemii koronawirusa odwoływanych jest coraz więcej imprez. Zagrożony jest także najsłynniejszy festiwal filmowy na świecie - w Cannes. Wszystko za sprawą decyzji francuskiego ministra zdrowia, który przedłużył zakaz organizowania imprez masowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: chcieli zarobić na maseczkach ochronnych. Oszuści zatrzymani

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 12:20
Francuska policja zatrzymała pod Paryżem trzech mężczyzn, podejrzanych o próbę sprzedaży 40 tys. przeterminowanych masek ochronnych, które stały się towarem deficytowym we Francji z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Towar skonfiskowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: mobilizacja "rezerwy sanitarnej". Wcielą emerytów i studentów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 08:54
Do walki z koronawirusem Francja mobilizuje tzw. rezerwę sanitarną - emerytowanych lekarzy i pewną liczbę studentów medycyny. Możliwości obecnego werbunku ocenia się na 40 tys. lekarzy i tyle samo pielęgniarek i pielęgniarzy.
rozwiń zwiń