Jak Europa radzi sobie z koronawirusem? Sprawdź aktualne dane

2020-03-10, 21:03

 Jak Europa radzi sobie z koronawirusem? Sprawdź aktualne dane
116 166 zakażeń oraz 4 088 zgonów - tak wygląda bilans koronawirusa na świecie na ten moment. Foto: PAP/EPA/CESARE ABBATE

Pięć nowych przypadków koronawirusa wykryto we wtorek w Polsce. Tym samym w naszym kraju jest już 22 pacjentów chorych na COVID-19. Co się dzieje w Europie i jak poszczególne kraje radzą sobie z epidemią?

Posłuchaj

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Belgii wzrosła do 267 - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.jpg
Bunty w więzieniach, pozamykane szkoły i restauracje. Koronawirus sieje spustoszenie w Europie

Francuski resort zdrowia i solidarności poinformował we wtorek wieczorem, że bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 33 - rano było to 30 osób - a liczba nowych zakażeń zwiększyła się w ciągu doby o 372 przypadki.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził centrum informacyjne paryskiego szpitala Necker-Enfants Malades. - Jesteśmy we Francji na początku epidemii, ale jesteśmy do niej przygotowani - stwierdził polityk.

Podczas spotkania z personelem oraz dziennikarzami Macron zapewnił, że Francja jest przygotowana na epidemię COVID-19, a w kilku francuskich departamentach mamy już do czynienia z epidemią.

Aby uchronić prezydenta Francji przed zarażeniem się koronawirusem, Pałac Elizejski wprowadził obostrzenia. Ograniczono liczbę osób odwiedzających obiekt, które miałyby spotkać się z Emmanuelem Macronem. Znacznie zmniejszono także liczbę posiedzeń i spotkań.

Środowa Rada Ministrów ma przebiegać zgodnie z planem, ale nie będzie w niej uczestniczył minister kultury Franck Riester. Wyniki testów potwierdziły, że jest zarażony koronawirusem. Szef resortu przebywa w domu na dwutygodniowej kwarantannie i zarządza sprawami ministerialnymi przy pomocy internetu.

W regionach, w których znajdują się ogniska zachorowań, przez dwa tygodnie zamknięte są szkoły. Skutki epidemii dają się ze znaki także sportowcom i kibicom. Wszystkie mecze pierwszej i drugiej ligi piłki nożnej mężczyzn, międzynarodowy turniej piłkarski kobiet i rozgrywki w rugby toczyć się będą do początku kwietnia przy pustych trybunach.

Powiązany Artykuł

koronawirus europa pap 1200.jpg
W tych krajach w Europie jest najgorsza sytuacja. Nowe dane GIS ws. koronawirusa

Hiszpania: niepokojący wzrost zakażeń

Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 zwiększyła się w Hiszpanii do 35, zaś zakażonych do ponad 1,6 tys. pacjentów - podało ministerstwo zdrowia. W ciągu zaledwie doby liczba zainfekowanych osób wzrosła o około 700 przypadków.

Sześć nowych zgonów z powodu koronawirusa odnotowano w nocy z poniedziałku na wtorek na terenie aglomeracji stołecznej, w Aragonii, Kraju Basków, Katalonii, a także w regionie La Rioja.

Władze Madrytu podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków, a także uczelni wyższych. Podobne kroki podjęły również władze baskijskich miast Vitoria oraz Labastida na północy Hiszpanii.

Powiązany Artykuł

pap bruksela koronawirus 1200.jpg
Belgia: kolejne zakażenia koronawirusem

Belgia: władze odradzają podróż do Włoch

W Belgii stwierdzono natomiast 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o czym poinformowały władze tego kraju. Ministerstwo spraw zagranicznych odradziło też obywatelom tego kraju podróże do Włoch do 3 kwietnia - donoszą belgijskie media.

Liczba pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa, wynosi obecnie 267. Ogłosiła to Federalna Służba Zdrowia Publicznego dodając, że w poniedziałek wykryto 17 nowych przypadków we Flandrii, 3 w Brukseli i 8 w Walonii.

Publiczna telewizja VRT przekazała, że belgijskie MSZ zaostrzyło swoje zalecenia dotyczące podróży do Włoch po tym, jak w poniedziałek władze tego państwa wprowadziły zakaz zgromadzeń i ograniczenia w przemieszczaniu się, obowiązujące na terenie całego kraju. Rząd belgijski odradza teraz swoim obywatelom jakichkolwiek podróży do Włoch aż do 3 kwietnia.

Powiązany Artykuł

pap czechy koronawirus granica 1200.jpg
Czechy reagują na koronawirusa. Zamknięte szkoły, ograniczenia w organizacji imprez

Czechy: zamknięto szkoły

Czeski rząd zamknął na dwa tygodnie wszystkie szkoły podstawowe i średnie oraz uniwersytety. Przedszkola oraz szkoły artystyczne mogą prowadzić zajęcia, ale rząd radzi ich władzom rozważenie również ich zamknięcia. Łącznie zamknięcie placówek dydaktycznych dotknie milion 400 tys. uczniów i studentów. Personelowi dydaktycznemu rząd zalecił prowadzenie zajęć z uczniami on-line albo samodokształcanie w trybie domowym. 

W Czechach wprowadzono również zakaz wszelkich zgromadzeń publicznych i prywatnych, w tym o charakterze artystycznym czy sportowym - takich, w których udział ma wziąć co najmniej 100 osób. Władze zapowiedział, że będą kontrolować liczbę uczestników takich imprez. Mecze ligi hokejowej czy piłkarskiej mogą się odbywać, ale przy pustych trybunach. Ograniczenia na razie nie dotyczą restauracji, centrów handlowych czy stoków narciarskich.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował, że w kraju stwierdzono 61 przypadków COVID-19. W ciągu ostatniego dnia przybyło 21 chorych osób. To największy dotychczas w Czechach przyrost potwierdzonych zakażeń w ciągu jednego dnia.

Powiązany Artykuł

korona 1200 pap.jpg
Włochy stają się jedną wielką czerwoną strefą. Zamknięte szkoły i zakaz zgromadzeń

"Włochy to kraj, który nigdy się nie poddaje"

"Włosi zawsze mieli siłę, by zacząć od nowa, także w chwilach trudności. Bo Włochy to kraj, który nigdy się nie poddaje" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio. "Pokażemy to światu. Pokażemy wszystkim" - podkreślił szef dyplomacji.

We Włoszech liczba zarażonych koronawirusem od początku epidemii przekroczyła we wtorek 10 tys. osób. Ponad tysiąc zarażonych wyzdrowiało, a liczba zmarłych wzrosła do 631.

Podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w tej chwili liczba chorych na koronawirusa wynosi ponad 8,5 tys. osób. Ponad 5 tys. z nich przebywa w szpitalach, z czego blisko 900 na oddziałach intensywnej terapii.

Dodał, że we wtorek zmarło 168 zarażonych koronawirusem. - Chciałem sprecyzować, że nie chodzi o zgony z powodu koronawirusa. Te osoby, oprócz koronawirusa, cierpiały na kilka innych poważnych schorzeń - podkreślił.

We Włoszech w całym kraju weszły w życie bardzo restrykcyjne przepisy w celu zahamowania ekspansji koronawirusa. Radykalnie ograniczono możliwość poruszania się po terytorium Włoch wyłącznie do potrzeb wynikających z pracy, zdrowia i innych najpilniejszych wymogów, w tym także robienia zakupów.

Dotychczasowy bilans epidemii we Włoszech to 463 zmarłych i ponad 9 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażeń.

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.jpg
Bank Światowy przeznaczył 12 mld dolarów na walkę z koronawirusem

Wielka Brytania: ochotnicy do zakażenia koronawirusem

Brytyjscy naukowcy oferują po 3 500 funtów dla 24 ochotników, którzy dadzą się zarazić mniej niebezpiecznymi odmianami koronawirusa. Ma to pomóc w opracowaniu szczepionki przeciw wirusowi, który na świecie spowodował już ponad 116 tys. zakażeń i ponad 4 tys. zgonów.

Ofertę taką złożyła firma hVIVO, jedna z kilku w Wielkiej Brytanii i kilkunastu na świecie, które próbują aktualnie opracować szczepionkę przeciwko COVID-19. Ochotnicy mieliby się dać zarazić dwoma słabszymi szczepami wirusa - 0C43 i 229E - a następnie przechodzić dwutygodniową kwarantannę w prowadzonym przez hVIVO laboratorium Queen Mary BioEnterprises Innovation Centre w Whitechapel w Londynie.

W Wielkiej Brytanii jak dotychczas potwierdzono 320 przypadków koronawirusa, z czego 5 zakończyło się śmiercią chorego.

Powiązany Artykuł

Koronawirus Wielka Brytania 1200 PAP.jpg
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Europie

Niemcy: kanclerz za zaostrzeniem środków bezpieczeństwa

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za wprowadzeniem zaostrzonych środków bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zapewniła, że rząd zrobi wszystko, by walczyć z epidemią. 

Jak dodała szefowa niemieckiego rządu, najprawdopodobniej 60 lub nawet 70 proc. mieszkańców Niemiec zostanie zakażonych koronawirusem. Jak twierdzą media, po tych słowach zapanowała wśród parlamentarzystów długa cisza. Kanclerz jednak zapewniła, że rząd będzie z całych sił walczył z koronawirusem. - Trzeba się spieszyć, aby rozprzestrzenianie się patogenu nas nie wyprzedzało - dodała.

Szacunki kanclerz potwierdził minister zdrowia Jens Spahn. - Faktycznie należy się spodziewać do 70 proc. zarażonych osób. Chyba, że wcześniej zostanie opracowana skuteczna szczepionka - powiedział minister. Jego zdaniem 80 proc. zarażonych osób przejdzie chorobę bezobjawowo.

Powiązany Artykuł

East News Bob Weighton 1200.jpg
Najstarszy mężczyzna świata: "hiszpanka" była gorsza od koronawirusa

Władze sześciu niemieckich krajów związkowych - Północnej Nadrenii-Westfalii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Dolnej Saksonii i Berlina - poinformowały o wykryciu na ich terytoriach łącznie ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Prowadzący ogólnoniemieckie statystyki epidemiologiczne Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie wstrzymał z powodu prac technicznych aktualizowanie swych danych na temat szerzenia się koronawirusa. Nowe aktualne dane RKI ma przedstawić w środę rano. Jego ostatni - jak na razie - raport, który ogłoszono w poniedziałek po południu, mówił o łącznie 1 139 potwierdzonych przypadkach zakażenia i dwóch zgonach.

Austria: zakaz wjazdu dla osób przybywających z Włoch

Władze Austrii wprowadziły zakaz wjazdu dla osób przybywających do kraju z Włoch - poinformował kanclerz Sebastian Kurz. Zakaz ma obowiązywać na razie do 1 kwietnia. To jedna z decyzji rządu mających ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

Szef rządu w Wiedniu ogłosił wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej. Jak podał, zakaz wjazdu dla podróżnych z Włoch dotyczy wszystkich poza wyjątkami, gdy osoba wjeżdżająca ma odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

- Powrót do kraju obywateli austriackich przebywających obecnie we Włoszech będzie organizowany we współpracy z MSZ. Po powrocie osoby te będą musiały poddać się izolacji domowej - powiedział Kurz.

Powiązany Artykuł

1200_Szymczyk_policja_PAP.jpg
"Kontrola, opieka i pomoc". Policjanci odwiedzą osoby objęte kwarantanną

Polska: trzy nowe przypadki koronawirusa

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wykryto trzy nowe przypadki koronawirusa. Jeden dotyczy osoby z Warszawy, dwa pozostałe - mieszkańców Cieszyna. - Stan osób zakażonych jest stabilny. Nie ma informacji niepokojących - powiedział szef resortu.

Podczas konferencji minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie metod "bardzo ścisłej kontroli" osób przebywających w kwarantannie. - Wiemy, że część z tych osób może być samotna, w wieku podeszłym lub może wymagać pomocy. W związku z tym wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Polską Policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są w kwarantannie - poinformował szef MZ.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie komentuje stanów klinicznych pacjentów, ale zapewnił, że stan trzech nowych osób zakażonych wirusem w województwie mazowieckim jest stabilny.

Resort zdrowia podał, że w Polsce jest już 22 pacjentów z wykrytą chorobą COVID-19. Ministerstwo codziennie aktualizuje te dane.

Aktualna mapa, z danymi dot. liczby zakażeń koronawirusem na świecie, dostępna jest TUTAJ.

PAP/IAR/twitter.com
pb

Polecane

Wróć do strony głównej