X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Afganistan: talibowie gotowi wymienić jeńców. Jaki będzie ruch władz?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 13:05
Afgańscy talibowie oświadczyli, że są gotowi wypełnić swoje zobowiązanie i przekazać stronie rządowej ponad 1000 żołnierzy. Przywódcy bojowników wysłali pojazdy po swoich ludzi, którzy mają zostać uwolnieni z więzień przez afgańskie władze w ramach wymiany jeńców.
Afgańskie więzienei  Pul-e-Charkh
Afgańskie więzienei Pul-e-CharkhFoto: PAP/EPA/JAWAD JALALI

Agencja Reutera informowała w poniedziałek, że nowo zaprzysiężony na drugą kadencję prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wyda dekret w sprawie uwolnienia w tym tygodniu co najmniej 1000 talibskich bojowników, torując tym samym drogę do rozpoczęcia tzw. wewnątrzafgańskich rozmów, czyli bezpośrednich rozmów władz centralnych w Kabulu z talibami.

Aszraf Ghani 2016 pap 1200.jpg
Rozmowy pokojowe pomiędzy USA i Afganistanem. Co dalej?

Wysoki rangą przywódca Talibanu w stolicy Kataru Ad-Dausze, gdzie toczyły się negocjacje między talibami a przedstawicielami władz USA, poinformował, że pojazdy zostały wysłane po bojowników pod więzienie Bagram.

Wymiana jako środek budowy zaufania

Wymiana więźniów jest częścią porozumienia zawartego pod koniec lutego przez USA i talibów w sprawie wycofania z Afganistanu sił międzynarodowych dowodzonych przez USA po 18 latach wojny. Talibowie domagali się uwolnienia swoich bojowników w ramach środków budowy zaufania.

Ghani, który w poniedziałek został zaprzysiężony na drugą kadencję, odmawiał wcześniej spełnienia żądania talibów w sprawie uwolnienia ich bojowników.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Trump o porozumieniu z talibami: wycofanie amerykańskich wojsk lada moment

- Po naszej rozmowie w poniedziałek z Zalmayem Khalilzadem (specjalnym wysłannikiem USA ds. Afganistanu), w której (przekazał nam informację) na temat uwolnienia naszych 5 000 bojowników, wysłaliśmy po nich pojazdy - powiedział przez telefon wysoki rangą przedstawiciel talibów.

Nieznane liczby więźniów

Nie jest jasne, ilu więźniów zostanie zwolnionych, ale trzy inne źródła poinformowały Reutera w poniedziałek, że może chodzić o 1000-1800 osadzonych. Nie było również jasne, czy więźniowie zostaną zwolnieni z innych zakładów karnych poza Bagramem. Ambasada USA odmówiła komentarza w tej sprawie - podał Reuters.

Przywódca talibów w Dausze potwierdził również, że zakończyli oni przygotowania do uwolnienia przetrzymywanych przez nich ok. 1000 jeńców. Dodał, że przenieśli wszystkich do bezpiecznych miejsc w Afganistanie. - Planujemy zwolnić 1000 więźniów afgańskiego rządu (i przekazać ich) Czerwonemu Półksiężycowi (...) - powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Zachowałbym pesymizm". Ekspert o pokojowym porozumieniu USA z afgańskimi talibami

Oficjalny rzecznik talibów poinformował, że nie może na razie komentować tej sprawy.

Porozumienie co do wycofania wojsk

W sobotę 29 lutego w Dausze USA i talibowie podpisali porozumienie określające warunki wycofania z Afganistanu wojsk amerykańskich i zniesienia sankcji nałożonych przez Waszyngton na przedstawicieli dowództwa talibów. Zgodnie z umową USA zobowiązały się do zmniejszenia liczby swoich żołnierzy w Afganistanie do 8,6 tys. z 13 tys. w ciągu 135 dni od podpisania porozumienia. Całkowite wycofanie wszystkich sił USA i sił koalicyjnych ma nastąpić w ciągu 14 miesięcy, jeśli talibowie wywiążą się ze swoich obietnic, m.in. zapobiegania międzynarodowemu terroryzmowi islamskiemu i zwalczania go.

Porozumienie przewiduje również uwolnienie 5000 talibskich więźniów, zatrzymanych przez wojska koalicji międzynarodowej i afgańskie siły rządowe, oraz ok. 1000 jeńców, którzy dostali się w ręce talibów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Historyczne porozumienie. USA podpisały deklarację pokojową z afgańskimi talibami

1 marca Ghani oświadczył, że rząd nie zobowiązał się do uwolnienia 5 tys. talibskich więźniów, jak jest to ujęte w tym porozumieniu. Według Ghaniego żądanie uwolnienia talibskich więźniów z afgańskich więzień nie może być warunkiem wstępnym do bezpośrednich rozmów władz w Kabulu z tym radykalnym ugrupowaniem. Dzień później rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył, że Taliban nie będzie uczestniczył w tzw. wewnątrzafgańskich rozmowach z rządem centralnym, dopóki talibscy więźniowie nie zostaną uwolnieni. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afganistan: nie żyje dwóch żołnierzy USA. "Wszczęto intensywne dochodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 22:37
Dwóch żołnierzy amerykańskich zginęło, a dwóch odniosło rany, gdy samochód wojskowy wjechał w sobotę na minę na południu Afganistanu - podała misja NATO. Odpowiedzialność za zamach wzięli na siebie talibowie. Poinformował o tym ich rzecznik Kari Jusuf Ahmadi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na bazę USA w Afganistanie. Są ranni i zabici

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 07:11
Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło w Afganistanie, a sześciu zostało rannych. W bazie wojskowej w prowincji Nangarhar strzelał do nich mężczyzna w mundurze afgańskiej armii - poinformował rzecznik amerykańskich sił w Afganistanie, pułkownik Sonny Leggett. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan: dwie eksplozje w czasie zaprzysiężenia szefa państwa i premiera

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 13:21
Dwie eksplozje było słychać w stolicy Afganistanu Kabulu podczas dwóch konkurencyjnych uroczystości zaprzysiężenia dotychczasowego szefa państwa Aszrafa Ghaniego na prezydenta oraz jego rywala z wrześniowych wyborów dotychczasowego premiera Abdullaha Abdullaha.
rozwiń zwiń