X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szczyt UE. Pojawiła się propozycja przełamania impasu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:00
Na unijnym szczycie budżetowym w Brukseli pojawiła się propozycja przełamania impasu. Tę informację brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka potwierdziła u unijnych dyplomatów i urzędników. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom tak zwanej oszczędnej czwórki, czyli Austrii, Danii, Holandii i Szwecji, które domagają się znacznego ograniczenia wydatków w unijnym budżecie na lata 2021-2027.
Audio
  • Wielu przywódców przed wejściem do budynku Rady wątpiło, by możliwe było porozumienie ws. budżetu na tym szczycie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: bogatsze kraje chcą zmniejszać dostęp do środków dla krajów, które doganiają i szybko rozwijają (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: Kilka państw nie do końca dostrzega tę zależność , że jeśli chcemy mocniejszej Europy, to potrzebujemy ambitnego budżetu (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas wznowionych obrad nadzwyczajnego szczytu UE
Premier Mateusz Morawiecki podczas wznowionych obrad nadzwyczajnego szczytu UEFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jeden z urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że szef Rady Europejskiej znalazł w unijnym budżecie oszczędności w wysokości prawie dwudziestu miliardów euro. Teraz - jak ustaliła Beata Płomecka - Komisja Europejska oblicza wpływ oszczędności na poszczególne polityki.

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział naszej korespondentce, że znalezione oszczędności wykorzystują między innymi pulę jeszcze niezagospodarowaną, czyli 11-miliardowy margines i to pozwoli ochronić przed cięciami politykę spójności i rolną. Drugi dyplomata, na pytanie, gdzie są cięcia, odpowiedział "wszędzie, w każdym dziale".

Na razie jednak niczego nie ma oficjalnie na papierze. Przewodniczący Rady Europejskiej ma wkrótce rozdać najnowszą propozycję i wtedy każdy kraj będzie mógł obliczyć jakie koszty poniesie.

"Klincz na szczycie Unii Europejskiej"

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na unijnym szczycie budżetowym w Brukseli nastąpił klincz. Szef rządu mówił o tym przed planowanym na południe wznowieniem obrad trwającego od wczoraj szczytu. Zostało ono jednak odłożone i teraz trwają konsultacje unijnych przywódców w różnych formatach.

EPA Szczyt UE 1200.jpg
Impas ws. budżetu na szczycie UE. Przesunięty termin wznowienia obrad

- Negocjacje na szczycie Unii Europejskiej są bardzo trudne. Kilka państw chyba nie do końca dostrzega zależność, że jeśli chcemy mocniejszej Europy, to potrzebujemy ambitnego budżetu - powiedział szef polskiego rządu.

- Nie da się zrobić więcej za mniej pieniędzy, a tak postulują niektórzy - podkreślił Mateusz Morawiecki dodając, że najbogatsze kraje Unii chcą zmniejszać środki dla państw, które szybko się rozwijają. Premier powiedział, że Europa Środkowo-Wschodnia oczekuje hojnego wsparcia z unijnego budżetu, by nadrobić różnice w rozwoju w porównaniu z Europą Zachodnią.

Dopłaty dla rolników

premier danii 1200 pap.jpg
"Nie sądzę, że będzie porozumienie ws. budżetu". Premier Danii o szczycie UE

Polska, obok Francji, chce między innymi utrzymania wysokich dopłat dla rolników oraz do inwestycji infrastrukturalnych. Inne kraje, w tym Niemcy, apelują tymczasem o przeznaczenie większych środków na nowe wyzwania, takie jak ochrona granic czy nowe technologie. Cztery państwa - w tym Holandia - domagają się głębokich cięć w budżecie.

st/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedłużają się rozmowy ws. budżetu UE. Premier: priorytetem rolnictwo i spójność

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 00:30
Na szczycie w Brukseli przedłużają się rozmowy dotyczące unijnego budżetu na lata 2021-2027. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przerwał obrady o 20.00 i rozpoczął dwustronne konsultacje z unijnymi przywódcami. Przez 3 godziny spotkał się zaledwie z pięcioma liderami. Spotkania, które miały trwać 15 minut, przedłużały się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już po konsultacjach budżetowych premiera z szefem RE. Rozmowa trwała 40 minut

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 03:30
Około 40 minut trwały konsultacje budżetowe premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej w Brukseli - ustaliło Polskie Radio. Charles Michel wczoraj o 20.00 przerwał nadzwyczajny szczyt i od tego czasu prowadzi dwustronne rozmowy z unijnymi przywódcami na temat wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. Obrady zostaną wznowione o 10.00.
rozwiń zwiń