X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Edukacja polskiej mniejszości na Litwie. Wizyta wiceszefa MEN w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 10:35
Kwestia oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie w świetle deklaracji podpisanej w listopadzie ub.r. w Warszawie przez ministrów edukacji Polski i Litwy będzie celem rozpoczynającej się w czwartek w Wilnie wizyty wiceszefa MEN Macieja Kopcia.
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: Shutterstock.com

PAP Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Polsko-litewska deklaracja ws. oświaty mniejszości narodowych z podpisem ministrów

Wizyta wiceministra edukacji Kopcia na Litwie odbywa się w ramach prac zespołu monitorującego wdrażanie deklaracji - poinformowała PAP rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

- Deklarację w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej" podpisali w listopadzie ub.r. w Warszawie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i minister oświaty, nauki i sportu Republiki Litewskiej Algirdas Monkevičius.

Jak podała Ostrowska, podczas dwudniowej wizyty na Litwie wiceminister Maciej Kopeć spotka się z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych oraz litewską wiceminister oświaty, nauki i sportu Jolantą Urbanovič. - Celem rozmów ze stroną litewską będzie kwestia oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie w świetle podpisanej w Warszawie deklaracji - wskazała.

Monitorowanie polskiej edukacji

W drugim dniu wizyty na Litwie wiceminister Kopeć odwiedzi Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie. Spotka się również z dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

gimnazjum litwa 1200 google.jpg
"Chcą zlituanizować naszą społeczność". Co dalej z polską szkołą na Litwie?

W "Deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej" strony zobowiązały się do systematycznego monitorowania jakości edukacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz wzrostu jakości edukacji litewskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Zgodnie z deklaracją, dokonana zostanie m.in. analiza możliwych sposobów organizacji egzaminu maturalnego z języka polskiego jako ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia wyniku egzaminu przy wstępie na uczelnie. Wzmacniana będzie współpraca polskich i litewskich instytucji odpowiedzialnych za organizację egzaminów państwowych.

Strona litewska zobowiązała się również zapewnić podręczniki w języku ojczystym dla uczniów szkół z polskim językiem nauczania. W ramach współpracy odpowiednich instytucji Litwy i Polski organizowane będą szkolenia dla nauczycieli. Podczas spotkania w Warszawie ministrowie edukacji Polski i Litwy zapowiedzieli, że za kilka miesięcy w Wilnie przedstawią harmonogram działań.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak