X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyrok trybunału. Hiszpania miała prawo odsyłać nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 04:46
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Hiszpania miała prawo odsyłać w ostatnich latach do Maroka złapanych na nielegalnym przekraczaniu granicy imigrantów z Afryki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fishman64

Orzeczenie ma związek ze skargą Gonzalo Boye, znanego jako adwokat byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Boye reprezentował przed ETPC jednego z dwóch afrykańskich imigrantów, którzy w 2014 r. po wtargnięciu przez płot graniczny do Melilli, hiszpańskiej enklawy, zostali przekazani marokańskiej straży granicznej.

ZOBACZ TAKŻE
PAP Węgry Serbia migranci 1200.jpg
Kryzys migracyjny. Węgry zamknęły granicę z Serbią

Madryt może odsyłać nielegalnych imigrantów

Władze w Madrycie twierdziły, że przekazując władzom w Rabacie nielegalnych imigrantów miały prawo korzystać z postanowień hiszpańsko-marokańskiej umowy z 1992 r. o ochronie granic.

"Natychmiastowe odsyłanie imigrantów jest zgodne z ustawodawstwem i nie osłabia praw podstawowych" - orzekli w czwartek sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Węgry: odkryto tunele pod granicą z Serbią. W jednym zatrzymano 44 nielegalnych imigrantów

Europejski sąd wyjaśnił, że Madryt ma prawo odsyłać nielegalnych imigrantów do Maroka zaraz po ich wejściu do Melilli lub drugiej hiszpańskiej enklawy, Ceuty.

Czwartkowa decyzja ETPC jest sprzeczna z orzeczeniem tego samego sądu z 2017 r. W ówczesnym orzeczeniu dotyczącym obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej oraz imigranta pochodzącego z Mali trybunał w Strasburgu orzekł, iż Madryt złamał prawo odsyłając do Maroka obu mężczyzn. Nakazał też władzom Hiszpanii wypłatę każdemu z poszkodowanych kwoty 5000 euro.

Umowa Hiszpanii i Maroka

W czerwcu 2018 r., krótko po dojściu do władzy rządu Pedra Sancheza socjalistyczny gabinet zapowiedział, że zaniecha procederu zwracania nielegalnych imigrantów służbom Maroka. Po kilku miesiącach wznowiono jednak działania prowadzone przez centroprawicowy gabinet Mariano Rajoya wobec nielegalnych imigrantów.

O ile w 2017 r. Hiszpania przekazała władzom w Rabacie 607 ujętych na granicy w Ceucie i Melilli nielegalnych imigrantów, to już rok później było ich o 51 więcej. Dotychczas gabinet Sancheza nie ujawnił danych za 2019 r.

Hiszpańsko-marokańska umowa pozwala na natychmiastowe przekazanie władzom w Rabacie imigrantów, którzy ujęci zostali w pasie przygranicznym krótko po nielegalnym przeskoczeniu przez płoty graniczne w Ceucie lub Melilli.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef Frontexu: większość imigrantów przybywających do UE to Afgańczycy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 07:59
Jak powiedział PAP Fabrice Leggeri, dyrektor Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, imigranci przybywający do krajów UE pochodzą najczęściej z Afganistanu oraz Syrii. Mówił również, że w najcięższej sytuacji jest Grecja, jedno z pierwszych państw Unii na drodze mieszkańców Azji do Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemycali Wietnamczyków przez Polskę. Dziesięć osób z aktem oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 08:00
- Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom. Postępowanie dotyczy udziału w grupie przestępczej organizującej nielegalny przemyt obywateli Wietnamu tzw. "kanałem nadbałtyckim" - poinformowała Prokuratura Krajowa.
rozwiń zwiń