X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Góra lodowa wielkości Malty oderwała się od Antarktydy. Niezwykłe zdjęcia satelitarne

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 16:31
W jednej z najszybciej topniejących części pokrywy lodowej Antarktydy, satelity zarejestrowały niepokojące zjawisko. Góra lodowa wielkości Malty oderwała się od lodowca Pine Island - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). 
Lodowiec Pine Island na Antarktydzie
Lodowiec Pine Island na AntarktydzieFoto: PAP/EPA/NASA EARTH OBSERVATORY HANDOUT

Ten wielki, na ponad 300 metrów kwadratowych lodowiec, od razu połamał się na drobne kawałki. Jego wielkość można porównać do powierzchni Malty lub... Krakowa. ESA opublikowała animację graficzną z narastającymi pęknięciami lodowca.

Animacja z Pine Island opublikowana przez ESA wykorzystuje 57 obrazów radarowych zarejestrowanych przez misję Sentinel-1 od lutego 2019 r. do teraz. 


Badacze monitorujący zdjęcia satelitarne lodowca Pine Island (PIG) ​​na zachodniej Antarktydzie po raz pierwszy zauważyli dwie duże szczeliny tworzące się na półce w 2019 r.

lodowiec 1200 shutt.jpg
Góra lodowa ważąca 315 miliardów ton oderwała się od lodowca Antarktydy

W ciągu następnych kilku miesięcy, gdy lodowiec przesunął się w kierunku Morza Amundsena, szczeliny rozszerzyły się, ostatecznie doprowadzając do oddzielenia się góry lodowej od lodowca 9 lutego.

Lodowiec rozpadł się zaledwie kilka dni po tym, jak stacja na Półwyspie Antarktycznym zarejestrowała swój najgorętszy dzień w historii, rejestrując temperaturę 18,3 stopni Celsjusza.

Lodowiec 1200.jpg
Zmiany klimatu: Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Półwysep, który wystaje na północny-wschód od lodowca Pine Island, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na świecie. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej temperatury tam wzrosły prawie o 3C w ciągu ostatnich 50 lat.

W zeszłym miesiącu naukowcy zarejestrowali także niezwykle wysoką temperaturę wody pod lodowcem Thwaites, sąsiadującym z Pine Island.

Podczas gdy ocielenie gór lodowych, takich jak lodowiec Pine Island, jest naturalnym procesem w życiu każdego ogromnego lodowca, szybkość, z jaką ten lodowiec i inne regiony rozpadają się, jest powodem do niepokoju dla naukowców.

ABC/AS

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Antarktyda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak