X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zwiększone ryzyko wybuchu konfliktu". Odpowiedź NATO na działania Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:42
Kraje NATO przyjęły kolejny pakiet działań w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji. Chodzi o traktat INF o zakazie używania pocisków średniego zasięgu, który był przez Rosję łamany i w ubiegłym roku przestał istnieć. Wobec zwiększonego ryzyka wybuchu konfliktu ministrowie obrony krajów Sojuszu na zakończonym właśnie posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o kolejnych krokach odstraszania ewentualnej rosyjskiej agresji. Szczegóły pozostają jednak tajne.
Audio
  • Wojciech Cegielski o działaniach NATO wobec Rosji (IAR)
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Pierwsze działania w odpowiedzi na złamanie traktatu INF przez Rosję NATO podjęło jeszcze w ubiegłym roku. Było to przede wszystkim zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych w Europie. Na zakończonym właśnie w Brukseli posiedzeniu ministrowie obrony krajów Sojuszu przyjęli kolejny pakiet działań. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że chodzi o cały szereg pomysłów.

- To zarówno nowe ćwiczenia, wzmacnianie obrony przeciwlotniczej, nowe możliwości konwencjonalne czy też wzmacnianie obrony przeciwnuklearnej. Chodzi też o nowe inicjatywy w sprawie kontroli zbrojeń, bo to właśnie stworzenie systemu kontroli zbrojeń jest najlepszym sposobem zapobiegania konfliktom. Robimy wszystko, co możemy, by zapobiec nowemu wyścigowi zbrojeń. Taki wyścig, zwłaszcza z bronią nuklearną, jest niebezpieczny i kosztowny - poinformował Jens Stoltenberg.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. UE apeluje o dialog

Według informacji Polskiego Radia, w skład pakietu działań NATO wchodzi też rozwój nowych technologii wojskowych. Sojusz podkreśla równocześnie, że nie będzie rozmieszczał w Europie nowych pocisków lądowych, bo nie chce kopiować działań Rosji.

jens1200.jpg
Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

Jedność w NATO, jeśli chodzi o Rosję

Wczoraj, w pierwszym dniu posiedzenia ministrów obrony polski minister Mariusz Błaszczak przekonywał dziennikarzy, że co do zagrożenia ze strony Rosji w NATO panuje jedność. - Jest zrozumienie wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odnośnie tych zagrożeń właśnie, że te zagrożenia nie są lekceważone. To już jest bardzo duży sukces, dlatego, że to jest podstawa, do tego żeby tym zagrożeniom przeciwdziałać - dodał Mariusz Błaszczak.

Podpisany jeszcze w 1987 roku przez Stany Zjednoczone i ZSRR traktat INF zabraniał posiadania i używania pocisków średniego zasięgu. Zachód zarzucił Rosji, że w ostatnich latach systematycznie łamała porozumienie. Chodzi o nowe rosyjskie systemy rakietowe SSC8, które mogą dosięgnąć całej Europy.

Mariusz Błaszczak 663.jpg
"Wzmocnienie bezpieczeństwa naszej ojczyzny". Szef MON o ćwiczeniach Defender 2020

W reakcji, w sierpniu ubiegłego roku USA wycofały się z traktatu, który automatycznie przestał istnieć. Wywołało to obawy o możliwość nowego wyścigu zbrojeń.

Pół roku temu NATO podjęło pierwszą, ogólną decyzję o zwiększeniu liczby ćwiczeń wojskowych w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie. Wcześniej, wobec działań Rosji na Ukrainie Sojusz utworzył nowe siły szybkiego reagowania, wysłał dodatkowych żołnierzy do Polski i krajów bałtyckich oraz rozpoczął zmiany struktury dowodzenia.

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef rosyjskiego wywiadu nazwał Polskę "milczącym wspólnikiem" III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:36
Przedwojenna Polska stała się "milczącym wspólnikiem agresora" podpisując w 1934 roku z Niemcami deklarację o niestosowaniu przemocy - oświadczył dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin w wywiadzie dla telewizji Zwiezda.
rozwiń zwiń