X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef rosyjskiego wywiadu szkaluje Polskę. Jest reakcja MSZ

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:18
Fakty dotyczące historii są jednoznaczne - w ten sposób Biuro Rzecznika Prasowego MSZ skomentowało słowa dyrektora rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina. Polskie MSZ dodało, że nie widzi potrzeby komentowania każdej wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji. 
Siergiej Naryszkin
Siergiej NaryszkinFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

forum hokaustu 1200 pap.jpg
Przekłamania na forum w Jerozolimie. Makowski: niektóre kraje nie chcą uznać niewygodnych faktów

Od dłuższego czasu Władimir Putin prowadzi narrację zakłamującą historyczne fakty i oskarża Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej. Tym razem dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin nazwał w wywiadzie deklarację polsko-niemiecką "paktem o nieagresji", który zawierał "tajny aneks" mówiący o neutralności Polski w razie agresji niemieckiej.

Wcześniej, 23 stycznia Fundacja Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina zorganizowała konferencję w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie współfinansował związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor. Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie odmówiono możliwości zabrania głosu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: moja nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej >>>

- W istocie Polska stała się milczącym wspólnikiem agresora już w 1934 roku - oświadczył. O wywiadzie poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant". Telewizja Zwiezda, podlegająca ministerstwu obrony Rosji, zamieściła fragment na swojej stronie internetowej w środę wieczorem.

NAC Ribbentrop Mołotow 1200.jpg
Były doradca Putina: ZSRR był inicjatorem II wojny światowej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: czytałem wiele absurdów nt. Polski, ale Putin przebił wszystko

Szef SWR po raz kolejny bronił podpisanego przez ZSRR 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, nazywając go "wymuszonym krokiem władz radzieckich, ale krokiem przemyślanym".

"Polityka appeasementu"

Oświadczył, że "należy wspomnieć o wydarzeniach poprzedzających" podpisanie tego porozumienia. Według Naryszkina Wielka Brytania i Francja "pozwoliły Niemcom hitlerowskim odrodzić silną armię" i przejawiały "jawnie pronazistowską neutralność" wobec wojny domowej w Hiszpanii.

- Władze radzieckie widziały cały cynizm i powiedziałbym podłość zachodnioeuropejskiej polityki appeasementu - oznajmił szef SWR. Jego zdaniem państwa zachodnie "w istocie pchały Niemcy hitlerowskie na Wschód".

Naryszkin powtórzył argumentację obowiązującą w dyplomacji i historiografii radzieckiej, o tym, że pakt Ribbentrop-Mołotow pozwolił ZSRR odroczyć początek wojny na swoim terytorium, wzmocnić obronność kraju i "przesunąć granice na Zachód". Współcześni historycy nie zgadzają się z tą tezą.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi potrzeby komentowania każdej wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji - fakty dotyczące historii są jednoznaczne" - oświadczyło Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w odpowiedzi na pytanie o słowa Naryszkina

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To wasza odpowiedzialność". Ambasador RP wypomniał Rosjanom przetrzymywanie wraku tupolewa

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:31
O trudnych kwestiach historycznych w relacjach Polski i Rosji oraz o problemach obecnych, w tym związanych z katastrofą smoleńską, mówił w czwartek w niezależnym radiu Echo Moskwy ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak, odpowiadając na pytania słuchaczy. W blisko godzinnej wieczornej audycji na żywo dyplomata odpowiadał na nadesłane pytania, z których wiele dotyczyło tematów związanych z II wojną światową, będących w ostatnich miesiącach przedmiotem polemiki między władzami Polski i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś jako jedno państwo? Rzecznik Kremla zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:45
- Prezydent Władimir Putin nie proponował prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence zjednoczenia Rosji i Białorusi - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej informację o propozycji zjednoczenia obu państw podała agencja Bloomberg.
rozwiń zwiń