X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rada Bezpieczeństwa ONZ domaga się zawieszenia broni w Libii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 04:52
W przyjętej przez RB ONZ rezolucji zaapelowano o położenie kresu przemocy w Libii. Rada domaga się od stron konfliktu trwałego zawieszenia broni bez warunków wstępnych.
Żołnierz wspieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej (GNA)
Żołnierz wspieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej (GNA)Foto: Xinhua News/East News

Dokument poparły wszystkie państwa członkowskie RB za wyjątkiem Rosji, która wstrzymała się od głosu.

ZOBACZ TAKŻE
rada bezpieczenstwa onz pap 1200.jpg
Sankcje wobec Libii. Jest decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prośba o brak interwencji

Rezolucja podkreśla kluczową rolę narodów afrykańskich w zaprzestaniu przemocy a zwłaszcza Unii Afrykańskiej i Ligi Państw Arabskich. Wyraża poważne zaniepokojenie zaangażowaniem w konflikt grup terrorystycznych i "rosnącym zaangażowaniem najemników w Libii".

Dokument nawiązuje do zobowiązań, podjętych w styczniu na konferencji Berlinie w sprawie Libii, przestrzegania embarga na dostarczanie broni do tego kraju nałożonego przez RB. Podkreśla też potrzebę zaprzestania wszelkiego wspierania i wycofania uzbrojonych najemników.

RB ONZ nawołuje wszystkie państwa członkowskie, aby nie interweniowały w konflikcie libijskim. Przypomina, że osoby, lub organizacje zaangażowane lub wspierające działania zagrażające pokojowi w Libii, mogą zostać objęte zakazem podróży i grozi im zamrożenia aktywów.


Konflikt w Libii (opr. Adam Ziemienowicz) Konflikt w Libii (opr. Adam Ziemienowicz)

Rosja: Rada powinna poczekać

Dokument zawiera poparcie dla Misji Wsparcia ONZ w Libii (UNSMIL) i jej szefa Ghassana Salamé. Jednocześnie Rada Bezpieczeństwa zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ o przyspieszenie wykonania zadań nałożonych UNSMIL, przedłożenie raportu w sprawie monitorowania zawieszenia broni oraz mechanizmów rozwiązywania sporów w celu sformułowania dalszych zaleceń.

Karen Pierce, ambasador Wielkiej Brytanii przy Narodach Zjednoczonych, która opracowała rezolucję, powiedziała, że stanowi ona wyraz porozumień zawartych w Berlinie, tak aby ONZ mogła podjąć działania w celu utrzymania embarga na broń, pomóc zwaśnionym stronom i monitorować zawieszenie broni.

Jak wskazał stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia jego kraj wzywał już wcześniej do zawieszenia broni. Uzasadniał wstrzymanie się od głosowania odmową wyraźnej zgody na wdrożenie rezolucji przez strony konfliktu. Jego zdaniem RB powinna poczekać aż konsultacje libijskie przyniosą rezultaty.

Konflikt w Libii

Ambasador USA przy ONZ Cherith Norman-Chalet była rozczarowana brakiem konsensusu. Zauważyła, że zagraniczni najemnicy, w tym z powiązana z Kremlem Grupa Wagner, utrudniają osiągnięcie porozumienia. Wezwała do natychmiastowego wycofania wszystkich obcych sił z Libii. Za niefortunne uznała, że niektórzy członkowie RB wysyłają tam sprzęt wojskowy i personel.

>>>[JEDYNKA] Dr Magdalena El Ghamari: Libia jest niezwykle ważna dla Europy

Norman-Chalet wyraziła zaniepokojenie wobec możliwości wszczęcia akcji wojskowej przez zwaśnione ugrupowania. Potępiając zamknięcie instalacji do wydobycia ropy naftowej, zaznaczyła, że żadna partia nie powinna wykorzystywać tych zasobów jako politycznego układu przetargowego, a obiekty muszą zostać ponownie otwarte.

W Libii od obalenia Muammara Kaddafiego w 2011 roku dochodzi do sporadycznych walk. Konflikt nasilił się w kwietniu ubiegłego roku, kiedy samozwańcza Libijska Armia Narodowa(LNA) gen. Chalify Haftara która kontroluje większą część wschodniej i południowej Libii, obległa Trypolis, próbując obalić wspierany przez ONZ rząd jedności narodowej premiera Fajiza as-Sarradża.

msze

Zobacz więcej na temat: ONZ Libia Afryka ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Libijski dyplomata dla Polskiego Radia: trwa wojna, brakuje reakcji Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 14:33
Nuri Elghawi, libijski dyplomata ambasady w Warszawie, powiedział dziś, że "w jego kraju trwa wojna", na którą nie reagują państwa zachodnie i ONZ. 
rozwiń zwiń