Spotkanie ministrów obrony państw NATO. Sojusz zwiększy zaangażowanie w Iraku?

2020-02-12, 12:59

Spotkanie ministrów obrony państw NATO. Sojusz zwiększy zaangażowanie w Iraku?
Jens Stoltenberg w bazie NATO w Iraku w marcu 2018 r.Foto: NATO

NATO będzie dzisiaj zastanawiać się nad przyszłością swojej misji w Iraku. Została ona zawieszona na początku stycznia po likwidacji przez Amerykanów irańskiego generała Ghasema Solejmaniego.

Niewykluczone jednak, że misja szkoleniowa nie tylko zostanie uruchomiona ponownie, ale w dodatku z większą niż dotąd liczbą żołnierzy. O sprawie mają rozmawiać ministrowie obrony krajów NATO na rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym spotkaniu w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Polskę będzie reprezentować Mariusz Błaszczak.

Powiązany Artykuł

żołnierz 1200 pap.jpg
Zawieszone misje i ograniczone operacje. Pokłosie wydarzeń w Iraku

Misja szkoleniowa NATO liczy 500 osób. Prowadzone w kilku bazach wojskowych ćwiczenia miejscowych żołnierzy mają odbudować iracką armię zniszczoną walką przeciwko ISIS. Miesiąc temu po zabójstwie generała Solejmaniego NATO ze względów bezpieczeństwa zawiesiło ćwiczenia, ale wkrótce miałyby one rozpocząć się ponownie.

Nowa formuła misji

Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał, że trwają rozmowy nad nową formułą szkoleń.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Irak: trzy rakiety trafiły w ambasadę USA

Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami Iraku. Rozmawiałem z premierem, prezydentem i z ministrem spraw zagranicznych tego kraju. Podstawą naszej dalszej obecności w Iraku jest zaproszenie od miejscowych władz. Rozmawiamy właśnie, w jaki sposób możemy teraz wspierać Irak - mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.

PolskieRadio24.pl

Również amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison potwierdziła, że dyskusja w tej sprawie toczy się w Sojuszu.

- Razem z sekretarzem generalnym i naszymi sojusznikami pracujemy nad tym, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by ustabilizować Irak i by miejscowe siły mogły same bronić swojego kraju. Myślę, że nasi sojusznicy są gotowi zrobić krok naprzód - mówiła w Brukseli.

Odciążyć USA

Nieoficjalnie, dyplomaci NATO mówią, że misja mogłaby być zwiększona z 500 do 2000 żołnierzy. Kraje europejskie miałyby w ten sposób nieco odciążyć Amerykanów, których wyjazdu z Iraku zażądały miejscowe władze. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump już miesiąc temu apelował do europejskich sojuszników o wzięcie na siebie większej odpowiedzialności za działania na Bliskim Wschodzie.

Powiązany Artykuł

Trump 1200 pap.jpg
Trump spotkał się z prezydentem Iraku. Tematem ewentualne wycofanie wojsk USA

Nie jest jasne, co miałoby stać się z drugą międzynarodową misją w Iraku czyli koalicją, która bezpośrednio walczyła przeciwko ISIS w Iraku i w Syrii. Jej działania również zostały zawieszone w styczniu po zabójstwie generała Solejmaniego.

Afganistan i Rosja

Misja szkoleniowa NATO prowadzona jest w Iraku od października 2018 roku, a koalicja przeciwko ISIS działa od sześciu lat. W skład obu tych misji wchodzą także polscy żołnierze, którzy również zawiesili na razie swoje działania.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Mariusz Błaszczak: nasze wojsko w Iraku wzmacnia bezpieczeństwo Polski

W czasie drugiego dnia rozmów ministrowie mają przeanalizować sytuację w Afganistanie oraz zastanowić się nad dalszym zwiększeniem bezpieczeństwa Europy w obliczu wyjścia Rosji z traktatu o pociskach średniego zasięgu INF.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej