Przedstawiciele instytucji UE za "bezprecedensowym" partnerstwem z Wlk. Brytanią

2020-02-11, 14:27

Przedstawiciele instytucji UE za "bezprecedensowym" partnerstwem z Wlk. Brytanią
Gmach Europarlamentu w Strasburgu. Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat przyszłych relacji Unii ze Zjednoczonym Królestwem. Jest to pierwsze posiedzenie europarlamentu bez udziału brytyjskich posłów.

Posłuchaj

Zdzisław Krasnodębski: ostatnia wymiana argumentów między Brukselą a Londynem nie napawa wielkim optymizmem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szefowie największych grup politycznych apelowali o stworzenie z Wielką Brytanią "modelu współpracy, którego Unia nie ma z żadnym innym krajem na świecie". Ursula von der Leyen mówiła między innymi o porozumieniu handlowym przewidującym brak jakichkolwiek taryf, o zacieśnieniu współpracy między innymi w zakresie walki z globalnym ociepleniem czy nierównościami społecznymi oraz o potrzebie podpisania nowych umów w sprawie współpracy naukowej, ułatwień w transporcie i energetyce, a także o wspólnej walce z przestępczością i cyberzagrożeniami.

Choć brytyjski premier Boris Johnson w przeszłości mówił o innym porozumieniu z Unią, takim, jakie teraz na przykład ma Australia, szefowa komisji zaznaczyła, że liczy na większą ambicję z jego strony. - Naszym brytyjskim przyjaciołom mówię, że to będzie w naszym wspólnym interesie, będzie też spójne z wartościami, które dzielimy takimi jak otwartość czy sprawiedliwość - mówiła Ursula von der Leyen.

Powiązany Artykuł

makowski.jpg
Marcin Makowski: brexit może być korzystny ekonomicznie dla Wielkiej Brytanii

"Wielka Brytania nigdy nie będzie krajem trzecim"

Szef grupy zadaniowej do spraw relacji ze Zjednoczonym Królestwem, Michel Barnier podkreślał w europarlamencie, że otwarcie handlowe musi wiązać się z gwarancją Brytyjczyków, iż europejscy przedsiębiorcy i konsumenci będą sprawiedliwie traktowani. Ułatwienia handlowe będą wprost proporcjonalne do stopnia ochrony praw obywateli Unii - dodał Michel Barnier.

W debacie na ten temat brali udział również polscy politycy. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski poparł większość założeń przedstawionych przez Komisję, zwrócił jednak uwagę, że takich ambicji nie widać ze strony Brytyjczyków. - Ostatnia wymiana argumentów między Brukselą a Londynem nie napawa wielkim optymizmem. Jest oczywiste, że kraj trzeci nie może mieć jakich samych praw, jak członek Unii, ale Wielka Brytania nigdy nie będzie krajem trzecim, pozostaje związana z innymi krajami historią i gospodarką - powiedział Zdzisław Krasnodębski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Kropla brexitu czy szkocka z lodem?

Europosłanka Platformy Obywatelskiej Danuta Huebner wskazała na to, jak niewiele czasu zostało na wynegocjowanie skomplikowanej współpracy na poziomie finansowym. - Wiele pracy w tej kwestii czeka nie tylko Wielką Brytanię, ale też Unię - powiedziała. Dodała, że dla ambitnej, korzystnej i udanej relacji z Wielką Brytanią w zakresie usług finansowych jest naszym obowiązkiem, aby tak szybko jak to możliwe dokończyć unię bankową i zbudować realną unię rynku kapitałowego. Unia zachowa autonomię nadzorczą i regulacyjną, zachowa ją również Wielka Brytania.

Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się jutro.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej