X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Terroryści z Państwa Islamskiego wciąż stanowią zagrożenie". ONZ ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 23:48
- Ugrupowania terrorystyczne z Państwa Islamskiego (IS) straciły swą siłę i terytoria, ale wciąż stanowią zagrożenie. W Europie obawy budzi uwolnienie 1 000 skazanych za terroryzm - wskazał zastępca sekretarza generalnego ONZ Władimir Woronkow.
Abdullah Chaarani, który został skazany na 22 lata więzienia za podpalenie szyickiego meczetu w Melbourne. Był inspirowany przez tzw. Państwo Islamskie
Abdullah Chaarani, który został skazany na 22 lata więzienia za podpalenie szyickiego meczetu w Melbourne. Był inspirowany przez tzw. Państwo IslamskieFoto: PAP/EPA/JAMES ROSS
1200_ISIS_muslim_shutterstock.jpg
Hiszpania zagrożona atakiem terrorystycznym? Islamiści rozsyłają film

Występując na forum Rady Bezpieczeństwa Woronkow zwrócił uwagę, że terroryści nadal dążą do odbudowy swych wpływów m.in. przy pomocy Internetu. Sprzyja im też niezadowolenie i skargi lokalnych społeczności w sytuacjach konfliktowych.

Zdaniem Woronkowa, który jest zastępcą sekretarza generalnego ds. zwalczania terroryzmu, poważne niebezpieczeństwo stwarzają także zagraniczni bojownicy przybywający do Iraku i Syrii. Ich liczbę oszacował od 20 do 27 tys.

- IS stracił ostatnią fortecę w Syryjskiej Republice Arabskiej w marcu ubiegłego roku, a w październiku nastąpiła zmiana kierownictwa po śmierci Al-Baghdadiego. Raport sekretarza generalnego pokazuje jednak, że ugrupowanie pozostaje w centrum międzynarodowego zagrożenia terroryzmem. Musimy zachować czujność i zjednoczyć się w obliczu tej plagi - wzywał Woronkow.

"Dzieci stamtąd powinny być traktowane jako ofiary"

Za duże wyzwanie dla społeczności międzynarodowej uznał pogorszenie się sytuacji wiążącej się z przebywaniem bojowników IS i członków ich rodzin w ośrodkach detencyjnych i przesiedleńczych w Iraku i Syrii. Argumentował, że dzieci, w tym powiązane z grupami terrorystycznymi, powinny być traktowane jako ofiary, a oskarżenia wobec nich muszą spełniać międzynarodowe standardy.

- Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze wyprowadzenie dzieci z tego położenia i powrót do krajów ojczystych wraz z resztą ich rodzin - oświadczył.

Pompeo 1200 pap.jpg
Mike Pompeo: USA nadal będą przewodzić koalicji przeciwko ISIS
Donald Trump PAP-1200.jpg
Donald Trump: wiemy gdzie znajduje się kolejny przywódca ISIS

Zastępca sekretarza generalnego ocenił, że Europie obawy wywołuje zwolnienie 1 000 skazanych za terroryzm. Niepokój rodzi brak skuteczności programów resocjalizacyjnych oraz niebezpieczeństwo radykalizacji i ataków w sieci.

W Afryce - powiedział Woronkow - odnotowano uderzający wzrost rekrutacji i przemocy ze strony IS i Al-Kaidy na zachodzie kontynentu. Mówiąc o sytuacji w Azji, przypominał o listopadowych niepowodzeniach IS w Afganistanie. Przyznał jednak, że Państwo Islamskie nadal jest tam aktywne.

Woronkow: nie możemy sobie pozwolić na osłabienie globalnej walki z terroryzmem

W ocenie zastępcy sekretarza ONZ, IS może dysponować nawet 300 milionami dolarów rezerw.

- W czasach nasilonych podziałów między państwami członkowskimi nie możemy sobie pozwolić na osłabienie globalnej walki z terroryzmem - apelował, nawołując do jedności w obliczu ciągłych zagrożeń ze strony IS, Al- Kaidy i stowarzyszonych z nimi ugrupowań.

Szefowa Dyrektoriatu Wykonawczego Komitetu Antyterrorystycznego ONZ Michele Coninsx wyraziła głębokie zaniepokojenie brakiem postępów w osądzaniu sprawców przemocy seksualnej z IS. Zauważyła, że kobiety i dzieci uprowadzane przez terrorystów wciąż nie mogą się łączyć rodzinami. Dodała, że dzieci poczęte w wyniku gwałtów nie są uznawane prawnie.

isis is free panstwo islamskie free 1200.jpg
Blisko Polski zatrzymano jednego z przywódców tzw. Państwa Islamskiego

"Społeczność międzynarodowa o nas zapomniała"

- Kultura bezkarności za przestępstwa seksualne utrzymuje się w dalszym ciągu - zaznaczyła.

O okrucieństwach w rodzinnym mieście Raqqa, w Syrii opowiadała, za pośrednictwem wideokonferencji ze Stambułu, Mona Freiji, nauczycielka języka angielskiego i działaczka społeczna. Wspominała śmierć matki i brata oraz torturowanie przez IS jej rodziny. Mówiła też o tyranii prezydenta Syrii Baszara el-Assada.

- Co zasmuca mnie dzisiaj, to fakt, że społeczność międzynarodowa o nas zapomniała - ubolewała.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwegia: prawicowa Partia Postępu opuszcza rząd. Nie zgodzili się na azyl dla kobiety z ISIS

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:45
Liderka nacjonalistycznej Partii Postępu Siv Jensen ogłosiła w poniedziałek po spotkaniu z premier Erną Solberg (Partia Konserwatywna), że jej ugrupowanie opuści rząd. Powodem jest zgoda na sprowadzenie z Syrii kobiety, która wspierała Państwo Islamskie (IS).
rozwiń zwiń