X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RPA: zarzuty dla b. prezydenta. Sąd wydał i zawiesił nakaz aresztowania

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 03:50
Sąd w Pietermaritzburgu (wschodnia część Republiki Południowej Afryki) wydał nakaz aresztowania byłego prezydenta tego kraju Jacoba Zumy, który nie stawił się na pierwszej rozprawie, dotyczącej ciążących na nim zarzutów korupcyjnych. Sędzia zawiesił jednak wykonanie nakazu do 6 maja br.
Audio

Adwokat Zumy przedstawił w sądzie zwolnienie lekarskie, usprawiedliwiające nieobecność byłego prezydenta na wtorkowej rozprawie. W oczach prokuratury i przewodniczącej składu sędziowskiego, dokument był jednak mało wiarygodny, w związku z czym wydano nakaz aresztowania Zumy.

- Sąd przyjmuje do wiadomości fakt, że pan Zuma nie jest w dobrym stanie zdrowia, ale potrzebuje wiarygodnych dowodów na to - oświadczyła sędzia Dhaya Pillay, która ostatecznie, na wniosek obrońców byłego szefa państwa, zawiesiła wykonanie nakazu do 6 maja, gdy proces zostanie wznowiony.

Zarzuty dla b. prezydenta

Korupcyjne zarzuty ciążą na Zumie po raz drugi. W 2009 roku został on z nich oczyszczony przez sąd w Durbanie, po czym jeszcze w tym samym roku stanął do wygranej walki o fotel prezydenta.

>>>[DWÓJKA] Skandal w RPA. "To może być kalkulacja wyborcza"

W nowym akcie oskarżenia, który prokuratura sformułowała w kwietniu 2018 roku, postawiono 77-letniemu Zumie 16 zarzutów, obejmujących 783 przypadki domniemanych przestępstw, w tym defraudacje, wyłudzenia, korupcję i pranie pieniędzy.

Sprawa dotyczy wartej 2,5 mld dolarów umowy na zakup europejskiej broni z lat 90. XX wieku, kiedy Zuma był wiceprezydentem kraju. Jego były doradca finansowy Schabir Shaikh został w 2005 roku skazany za próbę wyłudzenia dla Zumy łapówek od francuskiej firmy zbrojeniowej.

Rezygnacja Zumy

Zuma zrezygnował z urzędu 14 lutego 2018 ze skutkiem natychmiastowym pod presją własnej partii, Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC).

Zakończyło to trwający kilka miesięcy kryzys polityczny w RPA. Następnego dnia parlament wybrał na jego następcę Cyrila Ramaphosę, byłego przywódcę związkowego i biznesmena, a od grudnia 2017 roku przewodniczącego ANC.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nelson Mandela – pierwszy czarnoskóry prezydent RPA

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 06:20
– Odnieśliśmy triumf w dążeniu do wskrzeszenia nadziei w piersiach milionów naszych współobywateli – mówił Mandela, obejmując stanowisko.
rozwiń zwiń