X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: prezydent Francji przyciąga Polskę do Trójkąta Weimarskiego i współdecydowania o UE

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 06:00
- Wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona można uznać za pozytywny sygnał – Francja stara się szukać dróg porozumienia z Polską, idziemy w stronę zacieśnienia współpracy – obie strony przejawiają zainteresowanie kontynuacją tego kursu – ocenił Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Zobaczymy, czy wizyta przyniesie spodziewane efekty - zaznaczył.
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezydent Francji Emmanuel Macron
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: PAP/Paweł Supernak

CZYTAJ TAKŻE
mac12.jpg
Pobrexitowa wizyta w Polsce. Ekspert: Macron ma swoje plany w Unii Europejskiej

CZYTAJ TAKŻE: Polska w głosowaniach straci sojusznika wagi ciężkiej >>>

Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych zauważył, że wbrew deklaracjom doradcy prezydenta Emmanuel Macron zdecydował się podnieść kwestię praworządności. - Temat ten miał nie być przedmiotem rozmów, ale jednak Emmanuel Macron zdecydował się tę sprawę poruszyć. Przez to zwrócił na tę krytykę szczególną uwagę – dodał. Z punktu widzenia Andrzeja Dudy to nie jest korzystne zachowanie Macrona, jednak, zapewne ze względu na to, że jest to obecnie kwestia szeroko dyskutowana w Europie, prezydent Francji zdecydował się do tego odnieść. - Wszystkich to zaskoczyło – więc tym bardziej przebiło się do publicznej wiadomości – dodał.

"Przyciąganie Polski"

Pozostałe wypowiedzi, jak mówił nasz rozmówca, można wpisać w interpretację, że Emmanuel Macron chce przyciągnąć do siebie Polskę, chce ją przyciągnąć do Trójkąta Weimarskiego i chce zacieśnić współpracę, zwłaszcza w obliczu tego, że Unia Europejska zmieni się po brexicie. I tutaj z punktu widzenia Francji to dobry moment na próbę reorganizacji działań Unii Europejskiej – tym bardziej że, jak zauważył Łukasz Polinceusz, słabnie pozycja kanclerz Niemiec Angeli Merkel – jej aktywność nie jest tak widoczna na polu organizacji UE, Francja zatem próbuje zsynchronizować orkiestrę państw-członków Unii Europejskiej na początku nowej kadencji instytucji unijnych.

O tych kwestiach wspomniał także sam prezydent Francji. Po spotkaniu z premierem zadeklarował chęć przeprowadzenia szczytu Trójkąta Weimarskiego po wyborach prezydenckich w Polsce, co ma służyć, jak stwierdził, wypracowaniu zbliżenia strategicznego.

Po spotkaniu z prezydentem Macron podkreślił także, że jest to jego symboliczna wizyta, pierwsza w tym roku wizyta w kraju europejskim, pierwsza taka wizyta po brexicie.

Premier Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podpisali natomiast polsko-francuską deklarację ws. współpracy europejskiej. Macron po spotkaniu z premierem wyraził zrozumienie dla sytuacji Polski w związku z planami osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską. Mówił, że miks energetyczny Polski to konsekwencja historii i że trzeba rozumieć, dlaczego tak wygląda sytuacja i jak wielkie wysiłki Polska musi podjąć. Prezydent Francji, jak mówi, będzie apelował, by fundusz sprawiedliwej transformacji był skoncentrowany na potrzebach tych państw, które są najbardziej dotknięte jej wymaganiami.

Cyberbezpieczeństwo

Po spotkaniu prezydentów szefowie dyplomacji złożyli podpisy pod czteroletnim programem współpracy strategicznej – zakładającym współpracę polityczną, gospodarczą, przemysłową, społeczną i naukową.

Podpisana została także deklaracja na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

- Wcześniej Wielka Brytania rozwinęła agencję ds. cyberbezpieczeństwa. Francja będzie szukać pól eksploatacji swoich rozwiązań, które będą alternatywą dla tego, co może proponować Londyn, nie będąc już w UE – ocenił Łukasz Polinceusz. Jak przypomniał, była premier Theresa May chciała stworzyć w Wielkiej Brytanii przyczółek rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla państw NATO. – Teraz jednak Londyn pozostanie z boku, współpraca rozwijana będzie głównie w UE, choć ta kwestia z pewnością będzie jednym z setek punktów negocjacji w kwestii umowy UE i Wielkiej Brytanii – dodał.

Jest to szansa dla Francji w zakresie rozwoju komponentu tzw. miękkiego bezpieczeństwa – nie tylko w zakresie twardego bezpieczeństwa - dodał nasz rozmówca. - Zapewne tu Francja upatruje swoją szansę współpracy z Polską w zakresie pewnych rozwiązań, jeśli nie technologicznych, to formalnych i prawnych – mówił ekspert CSM.

Projekt czołgu

W rozmowach pojawił się też projekt europejskiego czołgu. Jak mówił polski premier, rząd "z zadowoleniem rozważa możliwość poszerzenia prac niemiecko-francuskich nad czołgiem nowej generacji o partnerstwo polskie". 

- Wątki militarne mnie nie dziwią – Francja będzie poszukiwała rynków zbytu w kontekście alternatywy dla rządu amerykańskiego – mówił ekspert. Pytanie o zasadność akurat tego zakupu – zaznaczył.

Kwestie historyczne

Emmanuel Macron zaprosił Andrzeja Dudę jako gościa honorowego na obchody 14 lipca, sam zaś został zaproszony do Warszawy na obchody stulecia Bitwy Warszawskiej.

Nie pierwsze to takie symboliczne wydarzenia z udziałem polskich i francuskich sił zbrojnych – zauważył nasz rozmówca. Przyznał jednak, że są to kwestie istotne w tym roku, w kontekście wojny historycznej prowadzonej przez Władimira Putina. 

Z kolei prezydent Francji podczas spotkania z polskim odpowiednikiem mówił, że w ramach współpracy polsko-francuskiej można zrobić jeszcze więcej w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, bezpieczeństwa i obrony. Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli - podkreślił prezydent Francji.

Widać otwartość Macrona na współpracę, obie strony chcą zacieśnić relacje  - podsumowuje nasz rozmówca.

Jednak zobaczymy, czy w perspektywie wizyta ta przyniesie spodziewane efekty – mówił Łukasz Polinceusz. Jak zauważył, wiele zależy od umiejętności budowania koalicji i możliwości negocjowania celów w UE, otwartości wielu aktorów, także tych większych, na uzgadnianie tych celów i budowanie kompromisów.

***

Z Łukaszem Polinceuszem z Centrum Stosunków Międzynarodowych rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

 

 

Czytaj także

Brexit: przedsiębiorcy mogą spać spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:36
Dla przedsiębiorców sposób rozstania się Wielkiej Brytanii z Unią Europejską jest najlepszy z możliwych. Początek procesu nie będzie bowiem wiązał się z zasadniczymi zmianami. Unijni decydenci muszą jednak dobrze wykorzystać rok 2020, by wynegocjować i podpisać umowę o wolnym handlu. Negocjacje rozpoczną się już w lutym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się zmieni po brexicie? Przewodnik dla podróżników i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:09
Brexit staje się faktem. Od soboty Wielka Brytania będzie już poza Unią Europejską. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to zmieni: czy będą inne zasady przekraczania granic, prawo do pracy i nauki na Wyspach, jakie przepisy będą regulować działalność firm, jaka jest sytuacja Polaków na Wyspach, czym jest okres przejściowy, jak długo on potrwa - i co dalej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Wyspach Brytyjskich na razie nie odczują zmian, ale później może być problem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 09:10
W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. polskich obywateli, a nasi rodacy założyli tam około 40 tys. firm. Brexit dotyczy więc bardzo dużej grupy Polaków, jednak przez najbliższy rok nic się w ich sytuacji nie zmieni. Problemy mogą pojawić się później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skutki będzie można ocenić najwcześniej za kilka lat". Politolog o brexicie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 10:08
- Nie wiemy co się stanie w ciągu kilku kolejnych lat i nie wiemy też co się stanie z Unią Europejską. Trudno jest zatem mówić teraz w przypadku brexitu o błędzie czy braku błędu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: wciąż uciekamy przed twardym brexitem. Ostateczne skutki dla Polski określi nowa umowa UE-Londyn

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:10
- Konsekwencje brexitu dla Polski w dużej mierze zależą od tego, czy i jakie umowy zostaną wynegocjowane przez Brukselę w okresie przejściowym i ewentualnie później – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Wróbel o brexicie: Polacy w większości uzyskają status osoby osiedlonej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:24
- Ponad 500 tys. osób złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. W jednostkowych przypadkach, ten wniosek może zostać odrzucony, ale w przeważającej większości Polacy ten status uzyskają - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Wróbel, działacz Great Poland w Londynie. Gościem PR24 była również ekspert ds. Wielkiej Brytanii Elżbieta Królikowska-Avis oraz dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pobrexitowa wizyta prezydenta Francji w Polsce. Ekspert: zmienia się układ sił UE i Macron ma swoje plany

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 19:00
- W trakcie wizyty prezydenta Francji w polsce zapewne poruszona będzie kwestia szukania nowych formatów w ramach UE, powrotu do Trójkąta Weimarskiego, poszukiwania nowej organizacji Unii Europejskiej, nie tylko budżetu UE, relacji z Rosją, kwestii NATO, kwestii biznesowych – zauważa Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń