X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania poza Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 00:22
Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Równocześnie rozpoczyna się okres przejściowy w relacjach między Londynem a Wspólnotą, który potrwa do końca tego roku.
Audio
  • Brytyjczycy witają brexit. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Zwolennicy brexitu na ulicach Londynu
Zwolennicy brexitu na ulicach LondynuFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Jak informuje MSZ, w okresie przejściowym nie będzie zasadniczych zmian dla polskich przedsiębiorców i obywateli w relacjach z Wielką Brytanią do końca tego roku. Utrzymane zostają dotychczasowe zasady związane ze swobodą przepływu osób. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap boris johnson 1200.jpg
Johnson: chcemy, by brexit był początkiem nowej ery współpracy z UE

Praca i nauka na obecnych zasadach

Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 roku, będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku, muszą wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego,tak zwanego settled lub pre-settled status. Informacje na temat tego statusu dostępne są na stronie internetowej rządu brytyjskiego.

>>>[POLSKIERADIO24.PL] Firma, praca, studia, turystyka. Sprawdź, co zmieni się po brexicie

Polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański apeluje, aby nie czekać do przyszłego roku i rejestrować się tak szybko, jak to możliwe. - Jest stosunkowo dużo czasu, ale ja bym nie zwlekał z tą sprawą, ponieważ może się okazać, że informacje zgromadzone przez służby brytyjskie są rozbieżne ze stanem faktycznym i niektórzy z Polaków, niektórzy z obywateli UE-27 będą zmuszeni do odtworzenia jakichś dokumentów, do doniesienia jakichś dokumentów. To może zabrać czas, więc zdecydowanie bym zachęcał, żeby zrobić to jak najszybciej - powiedział.

Brytyjskie władze szacują, że spośród dziewięciuset tysięcy Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, wnioski złożyło ponad pięćset tysięcy osób. Do końca roku nie zmienią się też zasady handlu i prowadzenia interesów firm brytyjskich i tych z krajów unijnych.

Okres przejściowy

Porozumienie w sprawie warunków opuszczenia Unii Bruksela i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły w październiku 2019 roku. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji Unia Europejska- Zjednoczone Królestwo.

W okresie przejściowym odbędą się negocjacje w tej sprawie. Konieczne będzie uzgodnienie wielu kwestii, między innymi ceł w handlu towarami, warunków świadczenia usług, wymiany danych celem na przykład ścigania przestępstw, które obecnie uregulowane były na poziomie Unii i obowiązywały Wielką Brytanię jako państwo członkowskie.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Z budynków unijnych w Brukseli zdjęto brytyjskie flagi

W tym czasie Wielka Brytania co do zasady nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie. Będzie nadal uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do unijnego budżetu na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku.

Wielka Brytania nie będzie jednak reprezentowana w instytucjach unijnych i nie będzie miała prawa głosu, nie będzie też mieć swoich przedstawicieli w Radzie Europejskiej ani deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Przestanie też być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

msze

Czytaj także

UE liczy na ścisłą współpracę z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 18:37
Unia Europejska deklaruje, że chce jak najbliższych i jak najlepszych relacji z Wielką Brytanią. O północy, po 47 latach, Wielka Brytania opuści Wspólnotę, ale do końca roku będzie z nią związana wszystkimi regulacjami.
rozwiń zwiń