X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Co się zmieni po brexicie? Przewodnik dla podróżników i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:09
Brexit staje się faktem. Od soboty Wielka Brytania będzie już poza Unią Europejską. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to zmieni: czy będą inne zasady przekraczania granic, prawo do pracy i nauki na Wyspach, jakie przepisy będą regulować działalność firm, jaka jest sytuacja Polaków na Wyspach, czym jest okres przejściowy, jak długo on potrwa - i co dalej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN
  • Wielka Brytania po brexicie do końca 2020 roku będzie de facto niegłosującym członkiem UE; formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego rynku unijnego (co oznacza też swobodę przepływu osób)
  • Oznacza to, że do Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku można podróżować bez wizy, nic nie zmieni się w tym czasie w zakresie działania firm, pracy, nauki w Wielkiej Brytanii
  • Trzeba przygotować się do zmian po  okresie przejściowym. Okres przejściowy teoretycznie może być przedłużony, nie jest to jednak prawdopodobne. Zmiany będą zależeć od tego, jak wyglądać będzie umowa o relacjach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, prace nad nią wkrótce się rozpoczną
  • Obywatele UE, którzy chcą pozostać po zakończeniu okresu przejściowego muszą do czerwca 2021 r. złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Tymczasowy status osoby osiedlonej mogą uzyskać nawet osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii w czasie okresu przejściowego

Okres przejściowy: jakie prawo go reguluje?

Parlament Europejski shutt-1200.jpg
Wielka Brytania wychodzi z UE. Jak zmieni się europarlament?

Po tym, jak Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia, 1 lutego zacznie się okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku.

Od 1 lutego UE będzie liczyć już 27, a nie 28 państw członkowskich, ten dzień to 1. dzień okresu przejściowego określonego w Umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. 1 lutego to także dzień wejścia w życie w Polsce specjalnej ustawy o okresie przejściowym.

W październiku 2019 r. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie co do warunków opuszczenia Unii na podstawie umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji UE-Zjednoczone Królestwo. Ramy te trzeba będzie przełożyć na tekst prawny w trakcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji.

Są tutaj dwie wiadomości, dobra i zła. Dobra dotyczy tego, że w okresie przejściowym, to jest co najmniej do końca 2020 roku, właściwie niewiele się zmieni, zwłaszcza przy przekraczaniu granic oraz jeśli chodzi o zasady dotyczące działania firm.

Gorsza wiadomość brzmi: rok 2020 to czas przygotowania na zmiany, które po zakończeniu okresu przejściowego w końcu nadejdą.

Od 1 lutego przynajmniej do końca roku trwa okres przejściowy

Wiemy dokładnie, kiedy okres przejściowy się zacznie, ale nie wiemy jeszcze, kiedy się skończy. Zacznie się tuż po brexicie, 1 lutego, a obowiązywać będzie co najmniej do końca roku.

Niewykluczone jednak, że będzie przedłużony. Nie jest to bardzo prawdopodobne, bo nie chce tego obecnie Londyn, który musiałby złożyć wniosek o przedłużenie, a UE musiałaby go zaakceptować do końca czerwca.

Teoretycznie jednak okres przejściowy może być przedłużony o rok albo dwa.


Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie

Podróże, przekraczanie granicy, praca, nauka

W 2020 roku do Wielkiej Brytanii będzie można jeździć bez wizy, z dowodem osobistym.

W trakcie okresu przejściowego pozostanie w mocy swoboda przepływu osób, czyli obywatele brytyjscy nadal będą mogli podejmować pracę, naukę i osiedlać się w państwach UE, a unijni – w Wielkiej Brytanii.

Obywatele brytyjscy będą nadal przechodzić kontrolę paszportową w kolejkach dla obywateli UE. W dalszym ciągu wzajemnie honorowane będą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, narodowe prawa jazdy i dokumenty dla zwierząt. Nie zmienią się też zasady roamingu w połączeniach telefonicznych.

Ważna sprawa dla Polaków na Wyspach

Obywatele UE, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego, muszą do czerwca 2021 r. złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Tymczasowy status mogą uzyskać nawet osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii w czasie okresu przejściowego.

Te kwestie regulują m.in. umowa o wyjściu z UE i umowa dwustronna.

Do końca czerwca 2021 roku chętni będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status. Informacje na ten temat dostępne są na stronie rządu brytyjskiego https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Wniosek można złożyć do połowy roku. Warto to zrobić wcześniej, by w razie potrzeby móc się odwołać.

Firmy, prowadzenie działalności gospodarczej

Wielka Brytania będzie po 31 stycznia, w ramach okresu przejściowego, nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej – w tym okresie UE będzie pod tym względem traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie. Niewiele się zmieni w przypadku firm. Jednak trzeba się przygotować na przyszłość.

Co ważne, dla firm po okresie przejściowym: według Pracodawców RP niezależnie od wyników negocjacji handlowych, na granicy między UE a Zjednoczonym Królestwem prawdopodobnie wprowadzone zostaną kontrole. Przedsiębiorcy będą mieć m.in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. "Dla osób, które dotychczas tego nie robiły, oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej ”e-Klient”, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza)" – tłumaczą w komunikacie Pracodawcy RP.

Zmiany w instytucjach UE: znikną Brytyjczycy

Pewne zmiany jednak nastąpią także  w okresie przejściowym. Chodzi o kwestie polityczne: rząd brytyjski nie będzie miał swoich przedstawicieli w instytucjach unijnych oraz nie będzie brał udziału w procesach decyzyjnych UE.

To będzie miało swoje konsekwencje polityczne, także dla Polski.

Wielka Brytania opuści wszystkie unijne instytucje. To oznacza, że automatycznie wygasną mandaty 73 brytyjskich posłów do Parlamentu Europejskiego, brytyjski premier nie będzie uczestniczył w szczytach przywódców UE, odpowiedni członkowie rządu – w spotkaniach ministerialnych, na których podejmowane są decyzje, a brytyjscy przedstawiciele – we wszystkich unijnych wyspecjalizowanych agencjach. Wielka Brytania straciłaby także swojego komisarza, ale i tak go już nie miała. Bo premier Boris Johnson postanowił nie obsadzać stanowiska w nowej Komisji Europejskiej.

Wielka Brytania opuści wprawdzie instytucje, ale będzie członkiem UE – bez głosu

W czasie okresu przejściowego Londyn będzie płacił składki do unijnego budżetu, podlegał orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości UE, będzie musiał przestrzegać unijnych praw i regulacji, a KE będzie mogła wszczynać postępowanie w przypadku podejrzenia ich złamania. Nadal pozostanie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób i nadal będzie częścią unii celnej. Wielka Brytania będzie miała zatem wszystkie dotychczasowe obowiązki, ale nie będzie miała żadnego wpływu na podejmowane decyzje. W praktyce oznacza to, że na 11 miesięcy stanie się niegłosującym członkiem UE.

Handel między państwami

Również na zupełnie niezmienionych zasadach będzie się odbywał handel. Od piątku nie zostaną wprowadzone żadne nowe cła, bariery ani regulacje. Jedyną potencjalną różnicą dla przedsiębiorców – tylko brytyjskich – jest to, że w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię wszystkich unijnych instytucji i wyspecjalizowanych agencji, nie będzie miała wpływu na podejmowane tam decyzje, np. o dopuszczeniu jakichś produktów do obrotu.


PAP PAP

Kiedy zatem zaczną się kolejne zmiany? I jakie?

Do 1 stycznia 2021 roku Unia Europejska i Wielka Brytania mają czas na wypracowanie nowych porozumień o wzajemnych relacjach.

To, jak zauważono np. w komunikacie Pracodawców RP, szansa na zachowanie dotychczas istniejących łańcuchów dostaw oraz wszelkich innych relacji gospodarczych – inwestycji czy sytuacji spółek działających poza ojczystymi granicami.

Z punktu widzenia obywateli i przedsiębiorców zauważalne zmiany nastąpią dopiero z końcem okresu przejściowego, aczkolwiek to jakie one będą dokładnie, dopiero będzie przedmiotem negocjacji bądź decyzji poszczególnych państw. Np. w czasie okresu przejściowego brytyjski rząd zamierza też opracować szczegóły nowego, mającego obowiązywać od początku 2021 r. systemu imigracyjnego, w którym potencjalni imigranci z UE będą traktowani tak jak obywatele pozostałych państw.

Najważniejszą sprawą w czasie okresu przejściowego jest wynegocjowanie nowej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią, tak aby wymiana towarów i usług od początku 2021 r. odbywała się bez ceł i regulacji pozataryfowych. Ale oprócz tego trzeba uzgodnić cały szereg kwestii, takich jak np. współpraca w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, bezpieczeństwa, zasady wymiany danych, bezpieczeństwo i regulacje dotyczące ruchu lotniczego, regulacje dotyczące rybołówstwa, czy choćby licencje i regulacje w obrocie lekarstwami.

Jak już zaznaczyliśmy, zgodnie z porozumieniem między Wielką Brytanią a UE, jeśli nie uda się zawrzeć nowej umowy handlowej, okres przejściowy może zostać wydłużony o 12 lub 24 miesiące, przy czym, jeśli warunki nowej umowy handlowej zostałyby uzgodnione przed końcem tego wydłużenia, wtedy zostałoby ono skrócone. Boris Johnson kategorycznie wyklucza jednak takie rozwiązanie i jak się wydaje, UE zaczyna przyjmować do wiadomości, że przedłużenia nie będzie.

Twardy brexit 2.0?

Jeżeli porozumienia nie uda się wypracować, handel między Wielką Brytanią i Unią Europejską będzie się odbywał na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). 

Wówczas państwa UE stosowałyby wobec Wielkiej Brytanii przepisy celne dotyczące państw trzecich (spoza UE), z którymi Unia nie ma wypracowanych porozumień handlowych.

W okresie przejściowym Wielka Brytania będzie mogła zawierać nowe umowy handlowe, ale będą one mogły wejść w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego.

Jednak inne ważne obszary nie będą regulowane - i tutaj sytuacja będzie przypominała twardy brexit.

W takim też kontekście, jak podają Pracodawcy RP, pojawią się pytania np. o podmioty będące w holdingu z kapitałem brytyjskim i polskim. Problemy będą dotyczyć m.in. podatku u źródła, wypłacanych odsetek, opłat licencyjnych, restrukturyzacji. Będzie to jednak z reguły problem dużych podmiotów, które z pewnością odpowiednio wcześniej przygotują się na taką sytuację.

Referendum, umowa i brexit

Brexit nastąpi 31 stycznia o 23:00 czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

Będzie to pierwszy przypadek wystąpienia któregoś z państw członkowskich UE. W efekcie Unia straci prawie 5,5 proc. swojej powierzchni, niemal 13 proc. ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, która wytwarza 15 proc. unijnego PKB.

Warto wiedzieć: Wielka Brytania to nasz ważny partner handlowy

Wielka Brytania to dla Polski 3. największy partner pod względem eksportu (po Niemczech i Czechach) - przypominają Pracodawcy RP, powołując się na dane GUS. Główne grupy towarowe w wymianie handlowej to wyroby przemysłu elektromaszynowego (42 proc.), artykuły rolno-spożywcze (20 proc.) oraz wyroby przemysłu chemicznego (11 proc.). Z tych samych danych wynika, że w 2018 r. Wielka Brytania była 3. najważniejszym odbiorcą usług z Polski, z udziałem 7,5 proc. Pod względem importu usług, Wielka Brytania zajmuje 2. miejsce z udziałem 8,2 proc. Z kolei polski eksport do tego kraju stanowił w 2018 r. 7,7 proc. naszego eksportu do państw UE. Import z Wielkiej Brytanii to 4,2 proc. importu z państw UE, a obroty między Polska a Wielką Brytanią to 6,2 proc. polskich obrotów handlowych z państwami UE. Według NBP, skumulowane brytyjskie inwestycje w Polsce wyniosły na koniec 2018 r. 7,89 mld euro, co stanowiło 4 proc. łącznej wartości kapitału zainwestowanego w naszym kraju (czyli 199,8 mld euro).

***

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

***

Źródła: PAP/IAR/PolskieRadio24.pl/msz.gov.pl/ 

PAP Infografika PAP Infografika
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedostatni krok do brexitu. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 18:48
Parlament Europejski zaakceptował umowę brexitową, Wielka Brytania może wyjść z Unii w sposób uporządkowany. Za porozumieniem głosowało 621 europosłów, 49 przeciwko, 13 wstrzymało się od głosu. Zgoda deputowanych to przedostatni krok na drodze do brexitu. Teraz jeszcze potrzebna będzie zgoda unijnych krajów, co będzie już formalnością. Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum ws. niepodległości Szkocji? Parlament zadecydował

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 23:58
Szkoccy parlamentarzyści są za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości. Zdecydowano również, że przed budynkiem parlamentu Szkocji, mimo brexitu, wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 07:03
Wielkie emocje wśród brytyjskich europosłów wzbudziło zatwierdzenie umowy pieczętującej wyjście Wielkiej Brytanii. Niektórzy żegnali się z Parlamentem Europejskim ze łzami w oczach. - Mówimy "do widzenia" - powiedział pełnomocnik PE ds. brexitu Guy Verhofstadt. - Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy - stwierdził zaś Nigel Farage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: przedsiębiorcy mogą spać spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:36
Dla przedsiębiorców sposób rozstania się Wielkiej Brytanii z Unią Europejską jest najlepszy z możliwych. Początek procesu nie będzie bowiem wiązał się z zasadniczymi zmianami. Unijni decydenci muszą jednak dobrze wykorzystać rok 2020, by wynegocjować i podpisać umowę o wolnym handlu. Negocjacje rozpoczną się już w lutym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania wychodzi z UE. Jak zmieni się europarlament?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:20
Czwartkowe głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w południe będzie ostatnim, w którym wezmą udział Brytyjczycy. Po brexicie, który nastąpi w nocy z piątku na sobotę, europarlament zmniejszy się z 751 do 705 deputowanych i zmieni się też układ sił. Wzmocni się skrajna prawica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Wyspach Brytyjskich na razie nie odczują zmian, ale później może być problem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 09:10
W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. polskich obywateli, a nasi rodacy założyli tam około 40 tys. firm. Brexit dotyczy więc bardzo dużej grupy Polaków, jednak przez najbliższy rok nic się w ich sytuacji nie zmieni. Problemy mogą pojawić się później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski pożegnał brytyjskich posłów, zatwierdzając umowę brexitową

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:10
Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i pożegnał brytyjskich deputowanych. Porozumienie brexitowe poparła zdecydowana większość europosłów - 621, przeciwko było 49, wstrzymało się 13 deputowanych. Dziś brexit przypieczętują unijne kraje, ostatecznie zatwierdzając umowę. Wielka Brytania wyjdzie z Unii w nocy z piątku na sobotę w sposób uporządkowany, na zasadach określonych w porozumieniu brexitowym.
rozwiń zwiń