X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dokument oczekiwany przez wielu". Trzecia próba legalizacji eutanazji w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 17:14
- Rząd Hiszpanii, który tworzy Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i radykalnie lewicowy blok Unidas Podemos (UP), przekazał do parlamentu projekt ustawy o legalizacji eutanazji - poinformowała w środę socjalistyczna deputowana Adriana Lastra.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Lastra, która jest szefową parlamentarnej frakcji socjalistów w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów Generalnych, wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu premiera Pedro Sancheza. Dodała, że projekt został złożony w parlamencie w piątek.

Czytaj więcej
Shutterstock eutanazja 1200.jpg
Eutanazja w bogatych państwach. "Ekonomia miesza się z etyką"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Belgia: pierwszy proces za eutanazję. Zabito zdrową osobę, cierpiącą po rozstaniu z narzeczonym

Jej zdaniem rządowa inicjatywa "jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii". To trzecia próba legalizacji eutanazji w tym kraju.

Z dokumentu wynika, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób "przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć".

Według rządowego projektu do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta. Zgodnie z dokumentem podstawą legalizacji eutanazji byłoby "prawo pacjenta do godnej śmierci".

Sprzeciw konserwatywnych środowisk

Legalizacja eutanazji jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej zawartej między PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, które wygrali socjaliści.

Władze opozycyjnych ugrupowań - centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, odpowiednio drugiej i trzeciej siły w Kongresie Deputowanych - zapowiedziały już głosowanie przeciwko projektowi dotyczącemu tzw. śmierci wspomaganej.

Czytaj więcej
eutanazja 1200 f.jpg
Parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Eutanazja dzieci w wieku 1-12 lat. RPD: pomysł nieludzki i nieprawdopodobny

W środę madrycki dziennik "La Razon" opublikował wyniki przeprowadzonej wśród hiszpańskich środowisk medycznych ankiety dotyczącej ich stosunku do eutanazji. Z badania wynika, że w przypadku uchwalenia rządowego projektu ustawy odmówiłoby przeprowadzenia eutanazji powołując się na klauzulę sumienia 37 proc. hiszpańskich lekarzy.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:05
Większością 69 do 51 głosów jednoizbowy parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję. Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona w referendum, ale badania opinii publicznej wskazują, że będzie to formalnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eutanazja dzieci w wieku 1-12 lat. RPD: pomysł nieludzki i nieprawdopodobny

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 06:54
Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat jest nieludzki i nieprawdopodobny - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, komentując holenderski raport, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów tego kraju chciałoby takiego zapisu w prawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eutanazja w bogatych państwach. "Ekonomia miesza się z etyką"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:00
- Można zadać pytanie, na ile bogate społeczeństwa chcą utrzymywać osoby starsze i niepełnosprawne. Jest to pytanie dotyczące kwestii ekonomicznych, ale w tym przypadku ekonomia miesza się z etyką - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Filip Memches.
rozwiń zwiń