X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ambasador RP: Roger Scruton miał bezpośredni wpływ na demokratyczną transformację

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 16:48
- Roger Scruton odegrał istotną, bezpośrednią rolę w demokratycznej transformacji Europy Środkowo-Wschodniej - napisał przy okazji piątkowego pogrzebu brytyjskiego filozofa ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki.
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Należy podkreślić, że sir Roger zostanie zapamiętany nie tylko jako filozof, ale także jako działacz społeczny. Jednym z jego największych osiągnięć było ułatwienie wymiany idei między Wschodem a Zachodem, czym często narażał się na duże osobiste ryzyko. Miał on bezpośredni wpływ na demokratyczną transformację Wschodu i wspierał antykomunistycznych dysydentów, zwłaszcza naukowców i innych intelektualistów, w Polsce, na Węgrzech i w ówczesnej Czechosłowacji - napisał ambasador Rzegocki w tekście zamieszczonym na blogu tygodnika "The Spectator", w którym Scruton regularnie publikował.

scruton 1200 pap.jpg
Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

"Będziemy wdzięczni"

Wspomniał także o wielkim uznaniu, jakie Scruton miał dla ruchu Solidarności w Polsce, który określił jako "pierwszą autentycznie robotniczą rewolucję w historii". - Po demokratycznej transformacji w 1989 roku Polska wreszcie cieszyła się wolnością słowa. Wiele z książek Scrutona zostało wkrótce przetłumaczonych na język polski, co jeszcze bardziej przyczyniło się do jego wielkiej popularności w Polsce. Intelektualny wkład Scrutona w niezależną polską myśl polityczną okazał się nieoceniony - dodał Rzegocki.

Polski dyplomata przypomniał również, że w następstwie pierwszej wizyty w Polsce w 1979 r. Scruton założył organizację Jagiellonian Trust, która wspierała środowiska naukowe w Polsce, prowadząc seminaria i konferencje, a także dostarczając zakazane bądź niedostępne wówczas za żelazną kurtyną książki i publikacje. Wskazał, że wielu ze studentów, którzy wtedy przychodzili na spotkania ze Scrutonem, zostało później przywódcami politycznymi, naukowcami, dziennikarzami czy wydawcami.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Sir Roger Scruton: zawsze byłem buntownikiem przeciwko rebelii

- Będziemy zawsze wdzięczni. Jestem pewien, że wielu moich rodaków zgodzi się z tym, że było dla nas jako narodu przywilejem, że tak wielki człowiek towarzyszył nam w naszej drodze ku wolności - uważa ambasador.

Scruton, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł 12 stycznia w wieku 75 lat. W czerwcu zeszłego roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był wielkim erudytą". Maciej Kożuszek wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:48
- Nie zajmował się tylko historią myśli politycznej, historycznej czy filozoficznej. Pisał książki o architekturze, poezji. Był to człowiek trochę z innej epoki. Trudno będzie go zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był ukochany człowiek". Agnieszka Kołakowska wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:30
- Była to osoba wyjątkowa pod względem erudycji i głębi wiedzy. To był człowiek bardzo dobry, przemiły i bardzo skromny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kołakowska, filozof i publicystka. 
rozwiń zwiń