X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brytyjski parlament przyjął ustawę o brexicie. Czeka na podpis królowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:56
Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy w sprawie porozumienia o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.
Audio
  • Brytyjska Izba Gmin odrzuciła poprawki Izby Lordów do ustawy brexitowej. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas debaty w Izbie Gmin na temat ustawy brexitowej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas debaty w Izbie Gmin na temat ustawy brexitowejFoto: PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT

Wcześniej w środę Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkich pięć poprawek, które do projektu ustawy zaproponowała Izba Lordów. Zgodnie z parlamentarną procedurą Izba Lordów mogła dalej naciskać na utrzymanie poprawek, wycofać je lub szukać z Izbą Gmin kompromisowej wersji, do czasu uzgodnienia treści akceptowalnej dla obu izb.

brexit free 1200.jpg
MF o brexicie: do końca roku bez zmian w relacjach handlowych z Wlk. Brytanią

Choć część członków lordów wyrażała niezadowolenie z powodu zignorowania ich głosu, ostatecznie wyższa izba zdecydowała, że nie będzie dalej forsować poprawek, lecz zaakceptuje projekt w wersji zaproponowanej przez rząd.

Podpis królowej jeszcze w czwartek?

Postulowane przez Izbę Lordów poprawki dotyczyły prawa dzieci uchodźców do dołączenia do ich krewnych przebywających w Wielkiej Brytanii, wydawania obywatelom UE, mającym prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, dokumentu potwierdzającego ten fakt, zakresu w jakim stopniu sądy mogą unieważniać unijne prawo oraz przyjmowania ustawy wbrew stanowisku parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Wszystkie zostały odrzucone większością kilkudziesięciu głosów.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Projekt ustawy w sprawie brexitu. Izba Lordów rozpoczęła debatę

To, że Izba Lordów nie będzie dalej wstrzymywać projektu ustawy, jest scenariuszem zgodnym z oczekiwaniami, biorąc pod uwagę, że w grudniowych wyborach do Izby Gmin rząd Borisa Johnsona uzyskał silny mandat na doprowadzenie do końca procesu wyjścia z UE. Prawdopodobnie w czwartek projekt trafi do aprobaty królowej - co jest ostatnim, już tylko formalnym, etapem procesu legislacyjnego.

Ustawa o brexicie

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona.

pap_brexit1200.jpg
Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

M.in. uchyla ona ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Polacy wciąż wśród najrzadziej rejestrujących się przed brexitem

Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE.

Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób. Nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

jmo

Czytaj także

Brexit. Znamy wstępny termin głosowania w Parlamencie Europejskim nad umową

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 13:43
29 stycznia - to wstępnie wyznaczona przez europarlament data głosowania nad umową dotyczącą brexitu. Tak usłyszała w Europarlamencie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Bartoszewicz o unijnym budżecie: brexit spowodował zmiany w jego podziale

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 20:56
- Zmiany takie jak brexit spowodowały, że trzeba było w Unii Europejskiej inaczej podzielić pieniądze, zmieniły się preferencje wobec priorytetów – mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin wznowiła debatę nad ustawą w sprawie brexitu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 00:00
Brytyjska Izba Gmin wznowiła we wtorek po południu debatę nad projektem ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, której przyjęcie jest niezbędne do uporządkowanego brexitu w dniu 31 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Brytyjski parlament ostatecznie poprał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 19:45
Brytyjscy posłowie ostatecznie poparli projekt ustawy pozwalającej na przeprowadzenie brexitu. Za głosowało 330 posłów, przeciw było 231.
rozwiń zwiń