X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier w Politico: Europa musi się przeciwstawić zakłamywaniu historii XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 12:10
- Prawda o II wojnie światowej stanowi integralną częścią dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawić się zakłamywaniu historii XX wieku, jakiego dokonuje rosyjska propaganda - napisał premier Mateusz Morawiecki na portalu Politico.
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, 20 września 1939 r. (zdjęcie ilustracyjne)
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, 20 września 1939 r. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Ehlert Max /Wikimedia/ CC-BY-SA 3.0
  • Premier Mateusz Morawiecki napisał obszerny artykuł w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
  • Szef polskiego rządu przypomniał, że sojusz nazistowskich Niemiec i ZSRR przyczynił się do rozpoczęcia II wojny światowej
  • "Ratowanie Żydów nigdy nie było priorytetem dla Stalina i Armii Czerwonej" - zaznaczył
morawiecki_pap_1200.jpg
Premier: wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego

W obszernym artykule opublikowanym we wtorek, w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, szef polskiego rządu przedstawił szereg argumentów potwierdzających tezę, że podobnie jak w latach powojennych, gdy "sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Powielają nieprawdziwe ujęcia". IPN o dokumentach ZSRR o "wyzwoleniu" Warszawy

W istocie jednak Związek Radziecki "ułatwił zadanie zbrodniczemu reżymowi nazistowskiemu i popełnił szereg własnych zbrodni – zarówno przed, jak i po wyzwoleniu Auschwitz" - wskazuje Morawiecki.

zniszenia 1200 pap.jpg
Sprzeciw wobec zakłamywania historii przez Rosję. Senat jednogłośnie przyjął uchwałę

"Sowiecka okupacja pozbawiła Polskę niepodległości"

Jak zaznacza Mateusz Morawiecki, sowiecka okupacja ciągnęła się 45 lat, kosztowała życie milionów ludzi, pozbawiła Polskę i Europę Środkową niepodległości oraz szansy na normalny rozwój ekonomiczny. Co więcej, w jej trakcie radziecki system starał się lansować swą tradycyjną narrację historyczną, dowodząc, że "ZSRR »wyzwolił« Europę od nazizmu". Rzeczywista rola Moskwa i "podwójna okupacja Polski" była przy tym ignorowana, "ponieważ wchodziła ona w konflikt ze stalinowską propagandą tzw. wyzwolenia" - ocenia szef polskiego rządu.

Przedstawiając dziś znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu »wojny zimowej« z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r." - pisze Morawiecki. Ta stalinowska wersja historii nie ma nic wspólnego z faktami, co więcej, "obraża pamięć milionów ofiar komunizmu" - dodaje.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Pijana okupacja. Przestępstwa Armii Czerwonej w powojennej Polsce

Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Premier: przed Polską kilka lat trudnej pracy w walce z antypolonizmem

"Sojusz Niemiec i ZSRR początkiem II wojny światowej"

Premier przypomina, że "w rzeczywistości to właśnie sojusz zawarty przez nazistowskie Niemcy i ZSRR w 1939 roku utorował drogę i przyczynił się do zapoczątkowania II wojny światowej".

"Trzecia Rzesza nie byłaby w stanie odbudować niemieckich zdolności obronnych bez dostaw surowców naturalnych z ZSRR i współpracy wojskowej z tym państwem. Pokonanie Polski i Francji nie byłoby (dla III Rzeszy) tak łatwe i nigdy nie zyskałaby ona tak szerokiego pola manewru w przygotowaniu niszczycielskiej machiny Holokaustu", gdyby nie współpraca z ZSRR - czytamy w artykule.

mm 1200 pap.jpg
Premier w Pradze: będziemy przeciwdziałać odtwarzaniu stalinowskiej wersji historii

"Armia Czerwona nie wyzwoliła Warszawy"

Morawiecki podkreśla też, że w styczniu 1945 r. "Związek Radziecki nie »wyzwalał« Warszawy, jak twierdzą dzisiaj rosyjskie władze, bo wcześniej Armia Czerwona przyglądała się bezczynnie agonii Warszawy".

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Izraelski "Haarec": w prawdziwej polityce Putin jest ważniejszy od Polski

"Dwa warszawskie powstania – pierwsze w getcie żydowskim w 1943 r. i drugie w całym już mieście w 1944 r. – to świadectwo okrutnych zbrodni niemieckich. Ale wtedy, gdy mieszkańcy Warszawy czekali z nadzieją na pomoc, Józef Stalin nie wydał rozkazu, by Armia Czerwona wkroczyła do akcji" - dodaje.

auschwitz 1200 free shuttestock.jpg
MSZ: Muzeum Auschwitz-Birkenau najważniejszą na świecie placówką muzealną o ofiarach Holokaustu

"Ratowanie Żydów nigdy nie było priorytetem dla Stalina i Armii Czerwonej"

To samo dotyczy również kwestii "wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną". Jak podkreśla premier, obóz mógł być oswobodzony już pół roku wcześniej. "Latem 1944 r. armia radziecka zatrzymała się jednak 200 km od Auschwitz, a ofensywa została wstrzymana, co dało Niemcom czas na wycofanie swych sił i zorganizowanie marszów śmierci, które kontynuowano aż do stycznia 1945 r." - wskazuje Morawiecki.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> MSZ: reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę

"Ratowanie Żydów nigdy nie było priorytetem dla Stalina i Armii Czerwonej" - zaznacza.

Armia Czerwona 1200.jpg
Czerwona szarańcza. Jak Sowieci grabili "wyzwalane" tereny

"Rosja próbuje na nowo pisać historię"

Ożywianie i instrumentalne wykorzystywanie kłamliwej narracji, jakie ma miejsce obecnie, gdy "Rosja usiłuje obarczyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem, przypomina dawne czasy" - ocenia Morawiecki. "Podejmowane ostatnio próby odmalowywania Polski jako sprawcy a nie ofiary, nie będą tolerowane" - zapewnia.

Morawiecki przypomina w tym kontekście, że to "Polacy utworzyli Żegotę, podziemną organizację pomocy Żydom pod okupacją niemiecką. Rząd polski na uchodźstwie w Londynie starał się zaś wszelkimi sposobami przekazać światu prawdę o niewyobrażalnym złu Holokaustu, którego symbolem pozostaje obóz zagłady Auschwitz-Birkenau". Dodaje, że "kolaboracja z Niemcami lub denuncjowanie ukrywających się Żydów było karane wyrokiem śmierci przez Armię Krajową - armię podziemnego państwa polskiego".

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Prezydent o wypowiedziach Putina: rewizjonizm poststalinowski

"Kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. (...) Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - napisał polski premier w artykule, w którym apeluje o wspólne, europejskie stanowisko wobec rosyjskich prób przeinaczania historii.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy chętnie współpracowali z nazistami". Skandaliczny tekst w rosyjskiej gazecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:15
"Przywódca kraju, który w państwie żydowskim uważany jest nieoficjalnie za wspólnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa do obecności" na obchodach - pisze w piątek rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując rezygnację prezydenta RP Andrzeja Dudy z wizyty w Izraelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA pamiętają prawdę o II wojnie światowej. Rezolucja Senatu o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:30
Senat USA przez aklamację przyjął rezolucję, w której upamiętniono 75. rocznicę Powstania Warszawskiego."Heroiczne działania polskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej i odwaga obywateli Polski stanowią wartościową lekcję wytrwałości i patriotyzmu" - napisano w dokumencie, który został przypomniany przez ambasadę Polski w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naród nie uczestniczył w Holokauście". Litewski rząd przygotowuje rezolucję

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:50
Litewski poseł partii rządzącej Arunas Gumuliauskas przygotowuje rezolucję, w której ma się pojawić zapis, że ani Litwa, ani naród litewski nie uczestniczyły w Holokauście. Zdaniem posła opozycji Emanuelisa Zingerisa przyjęcie takiego zapisu byłoby skrajnie nieetyczne.
rozwiń zwiń