X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Naród nie uczestniczył w Holokauście". Litewski rząd przygotowuje rezolucję

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:50
Litewski poseł partii rządzącej Arunas Gumuliauskas przygotowuje rezolucję, w której ma się pojawić zapis, że ani Litwa, ani naród litewski nie uczestniczyły w Holokauście. Zdaniem posła opozycji Emanuelisa Zingerisa przyjęcie takiego zapisu byłoby skrajnie nieetyczne.
Uroczystości na cmentarzu żydowskim w Rydzezdj. ilustracyjne
Uroczystości na cmentarzu żydowskim w Rydze/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ANDREJS STROKINS
Ambasadorowie 1200.jpg
"Ratowali tysiące Żydów". MSZ przypomina bohaterów z Grupy Ładosia

- W latach 1940-1944 państwo litewskie było okupowane przez Związek Sowiecki i nazistowskie Niemcy - przypominał Gumuliauskas, poseł Litewskiego Związku Rolników i Zielonych, przewodniczący parlamentarnej komisji pamięci historycznej.

W tym okresie "żadna organizacja litewska nie pełniła faktycznej władzy państwowej, dlatego przestępstwa poszczególnych osób nie mogą być kojarzone z państwem litewskim, które wówczas nie istniało" - dodał poseł.

Zingeris: to jest niepodważalny fakt

Gdyby taki zapis w rezolucji został przyjęty, "byłoby to skrajnie nieetyczne" - ocenił z kolei poseł opozycyjnej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) Emanuelis Zingeris, którego praktycznie cała rodzina, mieszkająca przed wojną w Kownie, zginęła w Holokauście. Przypomina, że w czasie wojny na Litwie w porównaniu z innymi państwami europejskimi "zginęło praktyczne najwięcej Żydów, 94 procent". - To jest niepodważalny fakt - podkreśla Zingeris.

Jego zdaniem przyjęcie rezolucji z twierdzeniem o braku uczestnictwa Litwy i narodu litewskiego w Holokauście "przekreśliłoby 30 lat dialogu litewsko-żydowskiego", prowadzonego od odzyskania przez Litwę niepodległości, a także przekreśliłoby przeprosiny prezydenta Litwy Algirdasa Brazauskasa, wypowiedziane w 1995 roku w Izraelu w imieniu tych Litwinów, którzy brali udział w mordowaniu Żydów.

"Te dokumenty wzywają do zachowania żywej pamięci"

Według Gumuliauskasa podstawą do pracy nad projektem rezolucji stały się inicjatywy Parlamentu Europejskiego. W 2009 roku PE ustanowił 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. 19 września ubiegłego roku PE przyjął rezolucję przypominającą o znaczeniu paktu Ribbentrop-Mołotow dla historii Europy i ustanowił dzień śmierci rotmistrza Pileckiego, 25 maja, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walczących z Totalitaryzmem.

auschwitz 1200 free shuttestock.jpg
Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Przyjadą delegacje z całego świata

- Te dokumenty wzywają do zachowania żywej pamięci o tragicznej historii Europy, by upamiętnić ofiary, potępić przestępców i stworzyć podstawy do pojednania w oparciu o prawdę historyczną i prawo - mówił Gumuliauskas.

"Zbiorowa odpowiedzialność jest obca prawu cywilizowanych państw"

Poseł zaznaczył, że opracowywany projekt rezolucji m.in. potępia kolaborację z reżimami okupacyjnymi na Litwie oraz dokonane zbrodnie, w tym Holokaust, "który był największą tragedią dokonaną na terenie Litwy podczas II wojny światowej". Podkreślił jednak, że "państwo litewskie i naród litewski nie mogą ponosić odpowiedzialności za działania poszczególnych osób uczestniczących w przestępstwach organizowanych przez okupantów, gdyż zbiorowa odpowiedzialność jest obca prawu cywilizowanych państw".

Litewski historyk, prof. Alvydas Nikżentaitis zauważył, że taka rezolucja w ogóle nie jest potrzebna. - Wiadomo, że nie ma odpowiedzialności zbiorowej, ale jest odpowiedzialność moralna Litwy - powiedział Nikżentaitis. Wyraził opinię, że do wyjaśniania zawiłości historycznych "służą podręczniki".

Zapowiedź projektu rezolucji, zawierającej zapis, że ani Litwa, ani naród litewski nie uczestniczyły w Holokauście, wywołała na Litwie publiczną dyskusję.

Media: niefortunny czas na takie dokumenty

Media oceniają, że informacja o przygotowywanym dokumencie pojawiła się w niefortunnym czasie, i zastanawiają się nad przyczynami. Przypominają w tym kontekście o zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz o zapowiadanej wizycie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy w Izraelu i jego planowanym udziale w Światowym Forum Holokaustu w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

W latach 1941-1944 oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z okupantem policji litewskiej, wspomagane przez ochotnicze oddziały strzelców litewskich, wymordowały ponad 90 proc. z około 250 tys. Żydów zamieszkujących międzywojenną Litwę i województwo wileńskie II Rzeczypospolitej. 

Obecnie na Litwie mieszka około 5 tys. Żydów.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ: historia Holokaustu nie może być przedmiotem przetargów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 20:51
- Historia o Holokauście nie może być przedmiotem politycznych przetargów - mówił w Brukseli szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz uczestniczył w spotkaniu ministerialnego Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdyby istniało państwo polskie, Holokaustu by nie było". Sellin o kłamstwach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 18:55
- Warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci. Wiec jeśli dziś ktoś ze Wschodu mówi, że my odpowiadamy za Holokaust, to warto przypominać, że zniszczenie państwa polskiego - co było dziełem również Sowietów - umożliwiło Holokaust - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: nie możemy dopuścić, aby pamięć i prawda o Zagładzie zatarły się

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:05
"My, Polacy, jesteśmy strażnikami prawdy historycznej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników krakowskiego sympozjum z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Podkreślił, że "niemieccy okupanci dążyli jednocześnie do złamania międzyludzkiej solidarności i więzi braterstwa, łączących narody polski i żydowski".
rozwiń zwiń