"Nasze dzieci nie są świnkami morskimi". Demonstracje w obronie wartości rodzinnych we Francji

2020-01-20, 00:55

"Nasze dzieci nie są świnkami morskimi". Demonstracje w obronie wartości rodzinnych we Francji
Protesty we Francji. Foto: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Około 26 tysięcy osób wyszło na ulice Paryża, żeby zaprotestować przeciwko finansowaniu przez państwo technik wspomaganego rozrodu dla par homoseksualnych. Ustawa nazwana "bioetyczną" ma być głosowana we wtorek w Senacie. 

Wcześniej Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przegłosowało ustawę w pierwszym czytaniu.

"Pochodzenie nieznane"

Protestujący domagali się całkowitego odrzucenia projektu. Na transparentach, które nieśli, widniały między innymi napisy: "Nasze dzieci nie są świnkami morskimi" i "Pochodzenie nieznane".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] In vitro bez ojca. Szokująca ustawa przyjęta przez francuski parlament

Sophie, matka czworga dzieci i babcia, przyjechała na manifestację z regionu Lille. Jak powiedziała reporterowi francuskiej gazety "Le Figaro" - ma nadzieję, że senatorzy "się obudzą". - Dużo mówi się dziś o ekologii, ale niewystarczająco o "ekologii ludzkiej" - dodała.

Protest biskupów

Kilka dni temu przeciwko ustawie bioetycznej zaprotestowali francuscy biskupi. 13 stycznia zostało opublikowane oświadczenie Rady Stałej Konferencji Biskupów Francji, w którym Episkopat wyraża swe zaniepokojenie projektem zmian, którą wkrótce ma się zająć Senat.

"Żadna istota ludzka nie może traktować innej jak przedmiot" - napisali w oświadczeniu francuscy biskupi.

Powiązany Artykuł

Francja-demonstracja-invitro-pap-1200.jpg
Paryż: nawet 600 tys. uczestników demonstracji przeciw in vitro dla lesbijek

Deklaracja Macrona

Rozszerzenie prawa do technik wspomaganego rozrodu - takich jak zapłodnienie in vitro, korzystanie z usług dawców nasienia czy sztuczne zapłodnienie - żeby mogły z niego korzystać wszystkie kobiety, nie tylko pozostające w związkach heteroseksualnych, deklarował w kampanii prezydenckiej Emmanuel Macron.

Obecnie we Francji techniki wspomaganego rozrodu przysługują parom heteroseksualnym, które pozostają w związku małżeńskim lub mieszkają ze sobą od co najmniej dwóch lat.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej