X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja odpowiada Polsce i odmawia oddania skradzionych dóbr kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:19
- Rosja nie będzie angażować się w żadne rozmowy na temat zwrotu dóbr kultury i ta kwestia dla niej nie istnieje - powiedział szef resortu kultury Rosji Władimir Miedinski. Oznajmił, że przemieszczone dobra kultury są własnością Rosji.
Wojska radzieckie (zdjęcie ilustracyjne)
Wojska radzieckie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/ITAR TASS

Agencja RIA Nowosti podała, że wypowiedź ministra odnosi się do komentarza polskiego MSZ na temat strat dla kultury polskiej w wyniku działań ZSRS.

Miedinski powiedział, że dobra kultury, które "zostały przemieszczone w ramach rekompensującej restytucji" są obecnie "własnością Federacji Rosyjskiej". - Tylko Rosja jako właściciel ma prawo do dysponowania nimi - zaznaczył.

Czytaj więcej
east news piotr gliński 1200.jpg
Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów

Również w sobotę dyrektor departamentu muzeów rosyjskiego ministerstwa kultury Władisław Kononow powiedział, że przy państwowym centrum muzealnym ROSIZO utworzony został na początku roku specjalny wydział, który zajmie się kwestiami poszukiwania i zwrotu dóbr kultury. Wcześniej tego rodzaju działalnością zajmowały się na własną rękę muzea, którym niekiedy udawało się odnaleźć zaginione dzieła sztuki na aukcjach i je wykupić.

- Teraz wydział będzie zajmował się taką działalnością "systemowo" - powiedział Kononow. Odwołał się on zarazem do sobotniej wypowiedzi Miedinskiego i powtórzył, że według resortu kultury Rosji dobra przemieszczone są własnością tego kraju.

Sowieckie kradzieże

Polski MSZ opublikował w sobotę wpis na ten temat na swoim Twitterze. Podkreślono w nim, że na skutek działań ZSRR ucierpiała polska kultura. "Oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki - wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji" - napisano.

Resort zamieścił infografikę zatytułowaną "Straty w dobrach kultury na skutek działań ZSRS". Wśród przykładów znalazły się m.in. "Madonna Głogowska" Lucasa Cranacha starszego, "Dziewczyna z gołębiem" Antoine'a Pesne, "Ptasie podwórko" Daniela Schultza czy "Pejzaż leśny" Jana Brueghla starszego.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Kamiński: działalność Putina ma przykryć słabość jego państwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 16:35
- Aktywność Putina w polityce międzynarodowej to przykrywka dla słabości wewnętrznej Rosji - ocenił na antenie PR24 prof. Antoni Kamiński. - Trzeba zauważyć dążenie Rosji do wchłonięcia Białorusi i co najmniej destabilizacji Ukrainy - dodał komentując aktywność tego kraju w polityce międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębski: 2024 r. to obecnie dla Putina jedna z najważniejszych dat

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 20:01
- Będą trwały prace związane z tym, żeby Władimir Putin, jeśli nie pozostanie przy władzy po 2024 roku, to miał gwarancje, nie słowne (...), ale konstytucyjne, że on i współpracujący z nim ludzie po transferze władzy komukolwiek innemu, będą mogli się w Rosji czuć bezpiecznie  - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia z Moskwy).
rozwiń zwiń